Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 5:
головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,
членів Комісії: Ярослава ДУХА (доповідач), Ігоря КУШНІРА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО,
за участі:
кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Наталії Єрмак,
розглянувши питання про встановлення результатів спеціальної перевірки, дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Єрмак Наталії Валентинівни в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних загальних судах.
Частиною четвертою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) встановлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.
У грудні 2023 року до Комісії надійшла заява Єрмак Н.В. про допуск її до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного загального суду, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року, як особи, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, та про проведення стосовно неї кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 84/ас-24 Єрмак Н.В. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах.
Рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 184/зп-24 призначено кваліфікаційне оцінювання кандидатів на посаду судді апеляційного загального суду, зокрема Єрмак Н.В. Встановлено черговість етапів кваліфікаційного оцінювання: перший – складання кваліфікаційного іспиту; другий – дослідження досьє та проведення співбесіди.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 79-2 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду чи суддів Верховного Суду на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 79-3 цього Закону.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 79-3 Закону в межах конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить спеціальну перевірку стосовно кандидатів на посаду судді, допущених до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди кваліфікаційного оцінювання, відповідно до статті 75 цього Закону. Результати спеціальної перевірки враховуються при ухваленні рішення Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України встановлює результати спеціальної перевірки на засіданнях колегій (частина п’ята статті 75 Закону).
Рішенням Комісії від 30 липня 2025 року № 143/зп-25 установлено, що другий етап «Дослідження досьє та проведення співбесіди» кваліфікаційного оцінювання, зокрема, кандидатів на посади суддів Харківського апеляційного суду в межах Конкурсу проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у складі постійної колегії № 5.
Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 затверджено загальні результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах Конкурсу та допущено Єрмак Н.В. до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) (додаток 3).
Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 08 жовтня 2025 року доповідачем у справі кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Єрмак Н.В. визначено члена Комісії Духа Я.М.
Дослідивши суддівське досьє Єрмак Н.В., проаналізувавши інформацію, отриману під час проведення спеціальної перевірки та заслухавши пояснення кандидата, Комісія встановила таке.
Указом Президента України «Про призначення суддів» від 24.01.2007 року № 40/2007 Єрмак Н.В. призначена на посаду судді Московського районного суду міста Харкова строком на п’ять років.
Постановою Верховної Ради України «Про обрання суддів» від 09.02.2012 № 4375-VI Єрмак Н.В. обрано суддею Московського районного суду міста Харкова безстроково.
Рішенням Голови Верховного Суду від 04.05.2022 № 74/0/149-22 Єрмак Н.В. з 05.05.2022 відряджено до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 23.12.2025 відрядження судді Салтівського районного суду міста Харкова Єрмак Наталії Валентинівни до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області достроково закінчено з 5 січня 2026 року.
Згідно із пунктом 5.1 розділу 5 Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24), спеціальна перевірка на відповідність кандидата вимогам, установленим Конституцією України та Законом, здійснюється в порядку, визначеному законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про запобігання корупції», цим Положенням та Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища.
Відповідно до статті 75 Закону, статей 56–58 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959), Комісією організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Єрмак Н.В.
Запити про надання відомостей стосовно Єрмак Н.В. надіслано до Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України.
На запити одержано інформацію з Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень перевірено відомості про кандидата на посаду судді на предмет обмеження дієздатності або недієздатності.
Так, від Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) отримано стосовно Єрмак Н.В. інформацію про те, що за результатами спеціальної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за 2024 рік встановлено у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації, кандидат на посаду зазначив дохід на праві власності у розмірі 312 754 грн, у вигляді витрат на відрядження та компенсації орендної плати; проте, відповідно до з інформації ДРФО та РЗО за 2024 рік, відомості щодо відображеного доходу відсутні.
За результатами спеціальної перевірки декларації фактів відображення недостовірних відомостей, якщо такі відомості стосуються майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, і можуть відрізнятися від достовірних на суму, яка дорівнює або перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на день подання такої декларації, не виявлено.
У зв’язку з цим Комісією запропоновано кандидату надати письмові пояснення протягом п’яти робочих днів. У встановлений строк Єрмак Н.В. надала пояснення щодо виявлених НАЗК розбіжностей.
У своїх поясненнях від 26 серпня 2025 року стосовно розбіжностей у відомостях у декларації за 2024 рік Єрмак Н.В. пояснила, що 26 грудня 2024 року від Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області нею отримано 312 319 грн 34 коп. витрат на відрядження, а саме, добові та компенсацію вартості найму житла за 2024 рік. Ураховуючи, що вказана виплата перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня відповідного року, 27 грудня 2024 року нею подано повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. 19 березня 2025 року нею подана декларація за 2024 рік, в якій вона, у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки», вказала суму добових та компенсації вартості найму житла, отриману у 2024 році.
Згідно з вимогами частини сьомої статті 75 Закону в разі, якщо Комісія отримала інформацію, що може свідчити про невідповідність кандидата на посаду судді вимогам, встановленим Законом, колегія Комісії проводить перевірку зазначеної інформації та розглядає її на засіданні із запрошенням такого кандидата. Кандидат має право ознайомитися з цією інформацією, надавати пояснення, докази на її спростування.
Співбесіду з кандидатом Комісією було проведено 07 квітня 2026 року, обговорено інформацію, отриману за результатами проведення спеціальної перевірки стосовно кандидата Єрмак Н.В.
Під час засідання Єрмак Н.В. надала Комісії усні пояснення, якими підтримала раніше надані письмові пояснення щодо встановленого факту розбіжностей за результатами спеціальної перевірки. Кандидат додатково зазначила, що для уникнення розбіжностей між наявними грошовими коштами, її витратами та отриманими надходженнями, обрала розширене тлумачення обов’язку щодо декларування, ставляючи в пріоритет прозорість походження коштів.
Щодо питання декларування витрат на відрядження та компенсації орендної плати необхідно відзначити наступне.
З наявних у розпорядженні Комісії документів вбачається, що Національне агентство з питань запобігання корупції 17.11.2023 за №200-03/27437-23 надало Єрмак Н.В. роз’яснення на запит від 20.10.2023 року. Запит судді стосувався надання роз’яснення з питання необхідності подання до реєстру декларації повідомлення про суттєві зміни в майновому стані та подальшого відображення у декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави сум отриманих в якості «витрат на відрядження та компенсації орендної плати».
Зміст роз’яснення полягав у інформуванні судді про пункти офіційного роз’яснення НАЗК щодо декларування питань, наведених у запиті судді, зокрема на пункт 143, який орієнтує суб’єктів декларування на відсутність правових підстав для декларування таких сум в розділі «Доходи у тому числі подарунки».
Більше того, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-IX абзац 2 пункту 7 ч. 1 ст. 46 Закону № 1700-VII доповнено реченням такого змісту: "Не підлягають декларуванню доходи у вигляді коштів, одержаних як відшкодування або покриття витрат на службове відрядження відповідно до пункту 3 частини другої статті 23 цього Закону".
Під час співбесіди суддя підтвердила факт звернення до Національного агентства за роз’ясненням, ознайомлення з відповіддю та вказаними змінами до Закону. Однак на питання члена комісії відповіла, що декларувала суми, які перевищували 50 податкових мінімумів, усвідомлюючи що таке декларування суперечить вимогам Закону. Також кандидат підтвердила, що зазначені суми не були її доходом, а компенсацією фактично понесених витрат на оренду житла за місцем відрядження.
https://www.youtube.com/watch?v=bAaNMNIE8G8 (час 6:33:11 – 6:43620)
Окрім того, 22.03.2024 о 15:33 Єрмак Наталією Валентинівною до ЄДРД подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. В розділі 11 «Доходи у тому числі подарунки» Єрмак Н.В. серед іншого відображено 318 336 грн, ознака доходу: інше, витрати на відрядження та компенсація орендної плати.
Також, із декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місевого самоврядування за 2023-2025 роки, подані Єрмак Н.В. як суддею, у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» зазначено земельну ділянку площею 0.1000 га, місце розташування: Харківська обл., м. Люботин, АДРЕСА_1, кадастровий номер: НОМЕР_1.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 01 серпня 2023 року зазначену земельну ділянку Єрмак Н.В. успадкувала.
Аналізуючи інформацію про місцезнаходження зазначеної земельної ділянки встановленої шляхом співставлення даних публічної кадастрової карти України та даних супутникових знімків сервісу Google Earth встановлено наявність на вказаній земельній ділянці об’єкта нерухомого майна – житлового будинку. Зазначений об’єкт у деклараціях особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування поданих Єрмак Н.В. за 2023-2025 роки не відображено, що може свідчити про подання недостовірних відомостей або неналежне виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Єрмак Н.В., пояснила, що не знає де розташована зазначена земельна ділянка, її ніколи не бачила. Вказана земельна ділянка оформлювалася батьком та отримала її у спадок. Зазначає, що батьки не здійснювали будівництво житлового будинку, а лише планували. Висловила припущення що зазначений будинок міг бути побудований третіми особами самовільно.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень регламентовано Законом України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі – Закон № 1700-VII).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1700-VII суб’єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема судді.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 46 Закону № 1700-VII у декларації зазначаються відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування.
Частиною першою статті 4 Закону № 1700-VII унормовано, що центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, є Національне агентство з питань запобігання корупції.
До повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції, серед іншого, належить: здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб; здійснення в порядку, визначеному Законом № 1700-VII, контролю та перевірки декларацій суб’єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб’єктів декларування (частина перша статті 11 Закону № 1700-VII у чинній редакції).
Дії Єрмак Н.В. щодо відображення в деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2023 та 2024 роки сум компенсації витрат на оренду житла, до набрання чинності Законом України від 17.06.2025 року № 4496-IX містять окремі елементи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП. Вартість та правовий статус нерухомого майна, розташованого в Харківській області, м. Люботин, АДРЕСА_1 Комісією не встановлювався.
Частиною шостою статті 84 Закону визначено, якщо в процесі кваліфікаційного оцінювання судді Вищій кваліфікаційній комісії суддів України стане відомо про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції, Комісія негайно повідомляє про це спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді до отримання відповіді від спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
Встановлені під час проведення співбесіди з кандидатом на посаду судді Єрмак Н.В. обставини можуть свідчити про порушення нею законодавства у сфері запобігання корупції під час перебування на посаді судді.
З огляду на викладене Комісія дійшла висновку про необхідність зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді Єрмак Н.В. та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про виявлені факти.
Ураховуючи викладене, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Єрмак Наталії Валентинівни до отримання результатів перевірки Національним агентством з питань запобігання корупції.
2. Повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції.
Головуючий Олексій ОМЕЛЬЯН
Члени Комісії: Ярослав ДУХ
Ігор КУШНІР
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ