Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,
членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Романа КИДИСЮКА (доповідач), Олексія ОМЕЛЬЯНА,
розглянувши повідомлення Смалюка Романа Володимировича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Вищого господарського суду України Білошкап Оленою Володимирівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік,
встановила:
До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 02 жовтня 2018 року надійшло повідомлення Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Вищого господарського суду України Білошкап О.В. у декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193-ІХ повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припинено.
Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України сформовано 01 червня 2023 року.
На підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 20 липня 2023 року та відповідно до протоколу повторного розподілу від 21 липня 2023 року повідомлення Смалюка Р.В. передано члену Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кидисюку Р.А.
Заслухавши доповідача, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кидисюка Р.А., перевіривши інформацію, яка міститься в суддівському досьє, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії встановила таке.
Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) суддя зобов’язаний щорічно до 1 травня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.
Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 02 листопада 2023 року № 120/зп-23, зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 11 січня 2024 року № 1/зп-24).
Частиною другою статті 62 Закону передбачено, що декларація доброчесності судді складається з переліку тверджень, правдивість яких суддя повинен задекларувати шляхом їх підтвердження або непідтвердження.
Згідно з пунктом 4 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності судді, затверджених рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 02 листопада 2023 року № 120/зп-23, зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 11 січня 2024 року № 1/зп-24), у декларації зазначаються відомості щодо обставин, які мали місце упродовж звітного періоду та актуальні станом на 31 грудня звітного року.
Частиною шостою статті 62 Закону передбачено, що в разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень судді у декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку.
Пунктом 170 параграфа 11 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23) (зі змінами, далі – Регламент), визначено, що Комісія здійснює перевірку декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) та декларації доброчесності судді (кандидата на посаду судді) у разі надходження до Комісії інформації, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, указаних у цих деклараціях, та приймає рішення за результатами перевірки.
Відповідно до пункту 180.3 параграфа 11 Регламенту Комісія у складі колегії залишає без розгляду повідомлення щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, указаних в декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) або декларації доброчесності судді (кандидата на посаду судді), у разі якщо повідомлення стосується суддів, звільнених з посад або повноваження яких припинилися, чи суддів у відставці.
Прийняття рішення про залишення без розгляду повідомлення щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, указаних в декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) або декларації доброчесності судді (кандидата на посаду судді), здійснюється без повідомлення судді (кандидата на посаду судді), перевірка декларації якого проводилась.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 01 лютого 2024 року № 312/0/15-24 Білошкап О.В. звільнено з посади судді Вищого господарського суду України у зв’язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до наказу голови ліквідаційної комісії Вищого господарського суду України від 01 лютого 2024 року № 6-к Білошкап О.В. відраховано зі штату Вищого господарського суду України.
Ураховуючи викладене, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дійшла висновку про наявність підстав для залишення без розгляду повідомлення Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Вищого господарського суду України Білошкап О.В. у декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», параграфом 11 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
повідомлення Смалюка Романа Володимировича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Вищого господарського суду України Білошкап Оленою Володимирівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік, залишити без розгляду.
Головуючий Руслан СИДОРОВИЧ
Члени Комісії: Людмила ВОЛКОВА
Роман КИДИСЮК
Олексій ОМЕЛЬЯН