Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,
членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША (доповідач), Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Сергія ЧУМАКА, Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про визначення особливостей порядку проведення тестування когнітивних здібностей та методики оцінювання його результатів під час кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до:
Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції – 15 посад суддів;
Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 10 посад суддів.
Згідно з частиною третьою статті 792 «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) та частиною першою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України, Законом, положенням про проведення конкурсу, з урахуванням передбачених статтею 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» особливостей.
Відповідно до частини другої статті 33 Закону суддею Вищого антикорупційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Вищому антикорупційному суді, а також відповідає іншим вимогам, встановленим законом.
Кваліфікаційне оцінювання кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України (пункт 2 частини четвертої статті 793Закону).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 85 Закону складання кваліфікаційного іспиту є одним із етапів кваліфікаційного оцінювання.
Кваліфікаційний іспит для цілей кваліфікаційного оцінювання є основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності та проводиться в порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, встановлених главою 1 Розділу V.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичного завдання. Анонімне тестування проводиться, зокрема, щодо когнітивних здібностей (частина друга статті 85 Закону).
Форма та зміст тестувань, практичних завдань, а також порядок їх проведення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (абзац 2 частини третьої статті 74 Закону).
Рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24 (зі змінами, внесеними згідно з рішенням Комісії від 15 липня 2024 року № 220/зп-24) затверджено Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів (далі – Положення).
Згідно з пунктом 1.12 розділу 1 Положення одним з етапів складання іспиту кандидатами на посаду судді апеляційного, вищого спеціалізованого суду та Верховного Суду, а також суддями в межах процедури кваліфікаційного оцінювання є тестування когнітивних здібностей.
Пунктом 1.3.1 розділу 1 Положення передбачено, що когнітивні здібності встановлюються за сукупністю таких складових: логічне мислення (вміння та навички визначати причинно-наслідкові зв’язки, закономірності та характеристики предметів, явищ і процесів за сукупністю їх ознак (підпункт 1.3.1.1 пункту 1.3.1); вербальне мислення (уміння та навички визначати важливі дані, розуміти складні тексти, виокремлювати основне від другорядного, а також формулювати правильні висновки за результатами аналізу отриманої інформації (підпункт 1.3.1.2 пункту 1.3.1).
Відповідно до пункту 2.4 розділу 2 Положення проєкти програм етапів іспиту, таксономічні характеристики тестувань та завдання іспиту розробляються Національною школою суддів України або самостійно Комісією. До виконання цих заходів може бути залучено інших фахівців.
З урахуванням вимог Закону та Положення рішенням Комісії від 18 вересня 2024 року № 289/зп-24 затверджено та оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії програму та таксономічну характеристику анонімного письмового тестування когнітивних здібностей, а також опубліковано перелік типових тестових питань (завдань) під час кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит, якщо він набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за кожне тестування та практичне завдання кваліфікаційного іспиту (частина четверта статті 74 Закону).
Згідно з пунктами 5.6, 5.7 розділу 5 Положення бали за кожен етап іспиту визначаються окремо. Максимально можливий бал на етапі тестування когнітивних здібностей – 60.
Відповідно до пункту 5.4 розділу 5, пункту 8.4 розділу 8 Положення методика оцінювання результатів тестування когнітивних здібностей та особливості порядку проведення такого тестування визначаються окремим рішенням Комісії.
На виконання зазначених вимог Закону та Положення Комісією за сприяння проєкту Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні залучено до співпраці товариство з обмеженою відповідальністю «Сайметрікс-Україна» (далі – розробник), яким розроблено та запропоновано Комісії особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей, зокрема методику оцінювання його результатів.
Відповідно до пункту 4.7 Положення кількість запитань у тестуванні з когнітивних здібностей – 40.
Рішенням Комісії може бути визначено іншу кількість завдань у тестуванні.
Згідно з пунктом 4.9 Положення тривалість складання тестування когнітивних здібностей – 30 хв.
Рішенням Комісії може бути визначено іншу тривалість складання етапів іспиту.
Водночас за пропозицією товариства з обмеженою відповідальністю «Сайметрікс-Україна» тестування буде здійснюватися з використанням комп’ютерної техніки та за допомогою автоматизованого інструменту вимірювання психологічних та інших характеристик особистості «PSYMETRICS».
Кожен тест Інструменту «PSYMETRICS» – абстрактно-логічний та вербальний, складається із завдань різного типу, рівня складності та оснащений адаптивним механізмом подачі запитань (Computer Adaptive Testing — CAT), у якому кожне наступне запитання подається учаснику іспиту із банку запитань автоматично з урахуванням індексу складності попереднього запитання та правильності або неправильності відповіді на нього. При наданні правильної відповіді на запитання наступне пропонується із підвищеним рівнем складності, що забезпечує більш точне вимірювання здібностей кожного учасника іспиту.
У межах кожного тесту учаснику іспиту подається індивідуальний і неповторний варіант із 30 запитань. Таким чином, у межах тестування кожному учаснику іспиту пропонується 60 запитань.
При цьому для кожного тесту встановлюються свої часові обмеження, а саме:
- для абстрактно-логічного – 20 хвилин;
- для вербального – 8 хвилин.
У зв’язку з цим Комісія відповідно до пунктів 4.7 та 4.9 Положення вважає необхідним визначити кількість запитань у тестуванні з когнітивних здібностей – 60, тривалість складання тестування когнітивних здібностей – 28 хвилин (для абстрактно-логічного – 20 хвилин, для вербального – 8 хвилин).
Пунктом 1.5 розділу 1 Положення визначено, що організаційне забезпечення діяльності Комісії щодо підготовки та проведення іспиту здійснюється працівниками структурного підрозділу секретаріату Комісії, до основних функцій якого належать такі повноваження (далі – уповноважені представники). На підставі рішення Комісії (стосовно осіб, які не є працівниками Комісії) чи наказу керівника секретаріату Комісії (стосовно працівників секретаріату Комісії) для забезпечення проведення іспиту можуть бути залучені інші особи як уповноважені представники.
Комісія, обговоривши зазначене питання, дійшла висновку про необхідність залучення розробника до проведення відповідного тестування, визначення особливостей запропонованого розробником порядку проведення тестування когнітивних здібностей, методики оцінювання його результатів та їх оприлюднення для цілей кваліфікаційного оцінювання в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду на офіційному вебсайті Комісії.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 33, 74, 792, 793, 85, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
- Визначити та оприлюднити на офіційному вебсайті Комісії особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей та методику оцінювання його результатів під час кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (додаток 1).
- Залучити розробника – товариство з обмеженою відповідальністю «Сайметрікс-Україна» як уповноваженого представника для проведення тестування когнітивних здібностей під час кваліфікаційного іспиту для цілей кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Головуючий Андрій ПАСІЧНИК
Члени Комісії: Людмила ВОЛКОВА
Віталій ГАЦЕЛЮК
Ярослав ДУХ
Надія КОБЕЦЬКА
Олег КОЛІУШ
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ
Руслан МЕЛЬНИК
Олексій ОМЕЛЬЯН
Роман САБОДАШ
Сергій ЧУМАК
Галина ШЕВЧУК