X

Про відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
19.06.2024
37/пс-24
Про відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,

членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ (доповідач), Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Олега КОЛІУША, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Сергія ЧУМАКА,

розглянувши питання про відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області,

встановила:

До Комісії 24 квітня 2024 року надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) про необхідність розгляду питання щодо відрядження двох суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області у зв’язку з виявленням у ньому надмірного рівня судового навантаження.

У повідомленні зазначено, що у штаті Бориспільського міськрайонного суду Київської області п’ятнадцять посад суддів, фактично перебуває на посадах дев’ять суддів.

За інформацією ДСА України, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за перший квартал 2024 року,  становить у середньому по Україні 106 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників середньої тривалості розгляду справ.

У Бориспільському міськрайонному суді Київської області нормативний час розгляду справ більший за середній показник по Україні та становить 130 днів для одного повноважного судді, що, на переконання ДСА України, свідчить про надмірне навантаження в цьому суді. Вирішення зазначеного питання можливе за умови відрядження до цього суду двох суддів.

ДСА України також наголошує, що відрядження суддів із судів, територіальну підсудність яких змінено, не вплине на доступ до правосуддя в цих судах.

Відповідно до протоколу розподілу між членами Комісії від 24 квітня 2024 року доповідачем за повідомленням ДСА України про необхідність розгляду питання щодо відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області визначено члена Комісії Волкову Л.М.

На офіційному вебсайті Комісії 25 квітня 2024 року опубліковано оголошення про призначення до розгляду питання щодо відрядження суддів, зокрема, до Бориспільського міськрайонного суду Київської області на 15 травня 2024 року.

Оскільки станом на 15 травня 2024 року до Комісії не надходили згоди суддів, які виявили бажання бути відрядженими до Бориспільського міськрайонного суду Київської області, рішенням Комісії від 15 травня 2024 року продовжено строк розгляду питання щодо внесення подання про відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області до 29 травня 2024 року.

До Комісії 23 травня 2024 року надійшла згода судді Гребінківського районного суду Полтавської області Вітківського Максима Олександровича на відрядження до Бориспільського міськрайонного суду Київської області.

Суддя просить врахувати той факт, що має власне житло в місті Борисполі Київської області, тому не має наміру претендувати на відшкодування витрат на відрядження та оренду житла. Посилається на те, що у Гребінківському районному суді Полтавської області здійснюють повноваження двоє суддів, тому тривалий час неможливо утворити колегію суддів для розгляду окремих категорій справ. Водночас у провадженні суду відсутні справи такої категорії. Зазначає, що орган досудового розслідування розташований поза межами територіальної юрисдикції Гребінківського районного суду Полтавської області, тому у провадженні відсутні матеріали, які розглядаються слідчими суддями.

Суддю повідомлено про час і місце засідання Комісії шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Комісії.

У зв’язку з тим, що 29 травня 2024 року розгляд питання не відбувся, його призначено на 19 червня 2024 року.

Суддю повідомлено про час і місце засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Комісії.

У засіданні Комісії суддя Вітківський М.О. взяв участь у режимі відеоконференції.

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Волкову Л.М., дослідивши наявні в Комісії матеріали, проаналізувавши інформацію, надану ДСА України, розміщену на вебсайті Ради суддів України, судом, у якому суддя займає штатну посаду, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати встановила таке.

Згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України (підпункт 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції від 12 липня 2011 року № 9 рп/2011).

Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.

Абзацом першим частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) передбачено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

Відповідно до пункту 10 розділу III Порядку  відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (зі змінами), при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду.

Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді.

Таким чином, Закон та Порядок визнають відрядження як екстраординарну процедуру, що може бути застосована з метою зменшення надмірного навантаження в суді, до якого здійснюється відрядження. Водночас таке відрядження можливе виключно за умови, що не буде завдано шкоди реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя в суді, з якого суддя відряджається.

Комісія вважає, що відрядження суддів, яке може негативно вплинути на доступ до правосуддя в судах, з яких вони відряджаються, нівелює мету інституту відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), адже не забезпечить доступу до правосуддя в судах, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження, та не вирівняє навантаження на суди.

Нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за перший квартал 2024 року, становить у середньому по Україні 106 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників середньої тривалості розгляду справ (рішення Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20).

У Бориспільському міськрайонному суді Київської області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за звітний період, одним повноважним суддею, становить 130 днів, що перевищує середній показник по Україні.

Нормативний час, необхідний для розгляду справ, які надійшли до Бориспільського міськрайонного суду Київської області за І квартал 2024 року, становить 9 390 годин.

На запит Комісії заступник голови Бориспільського міськрайонного суду Київської області повідомив, що за період з 01 січня до 31 березня 2024 року до суду надійшло 3 570 справ та матеріалів.

Аналіз документів та інформації стосовно судді, який звернувся до Комісії зі згодою на відрядження до Бориспільського міськрайонного суду Київської області, свідчить про таке. 

Вітківського Максима Олександровича Указом Президента України від 22 червня 2020 року № 243/2020 призначено на посаду судді Гребінківського районного суду Полтавської області.

Стаж роботи на посаді судді близько 4 років.

Відповідно до довідки Гребінківського районного суду Полтавської області суддя Вітківський М.О. розглянув:

за 2022 рік: кримінальних справ – 75, з яких скасованих рішень – 1, цивільних справ – 368, з яких скасованих рішень – 2, адміністративних справ – 9, справ про адміністративні правопорушення – 158;

за 2023 рік: кримінальних справ – 98, цивільних справ 665, з яких скасованих рішень – 5, адміністративних справ – 4, справ про адміністративні правопорушення – 227.

У Гребінківському районному суді Полтавської області визначено 3 штатні посади судді.

На запит Комісії головою Гребінківського районного суду Полтавської області повідомлено, що станом на 29 травня 2024 року фактично у штаті суду перебуває 3 суддів, одна з яких не здійснює правосуддя у зв’язку із закінченням строку, на який її було призначено. Загальна кількість справ, що перебували у провадженні суддів – 622, що надійшли у звітному періоді – 352, розглянутих у звітному періоді – 345, залишок нерозглянутих справ – 277.

Нормативний час, необхідний для розгляду справ, які надійшли до Гребінківського районного суду Полтавської області за І квартал 2024 року, становить 1 151 година.

Комісія встановила, що в разі відрядження судді до Бориспільського міськрайонного суду Київської області приблизна кількість надходження справ та матеріалів за квартал на одного суддю в цьому суді може становити 357, тоді як у Гребінківському районному суді Полтавської області такий показник може становити 622.

Отже, дослідивши інформацію про стан здійснення правосуддя в суді, у якому суддя Вітківський М.О. обіймає штатну посаду, узявши до уваги обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді, урахувавши письмові пояснення судді, інформацію, надану головою Гребінківського районного суду Полтавської області, Комісія дійшла висновку, що відрядження судді Вітківського М.О. до Бориспільського міськрайонного суду Київської області негативно вплине на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя у Гребінківському районному суді Полтавської області, у якому повноваження здійснюють 2 суддів.

Посилання судді Вітківського М.О. на необхідність врахування інших обставин, зокрема життєвих, відхиляються Комісією з огляду на те, що вони можуть бути враховані при внесенні подання про відрядження судді, якщо буде встановлено, що відрядження судді суттєво не вплине на доступ до правосуддя в суді, з якого він відряджається.

З огляду на викладене Комісія вважає за необхідне відмовити у внесенні подання на відрядження до Бориспільського міськрайонного суду Київської області судді Гребінківського районного суду Полтавської області Вітківського М.О.

Керуючись статтею 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України п’ятьма голосами проти трьох,

вирішила:

  1. Відмовити у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження до Бориспільського міськрайонного суду Київської області судді Гребінківського районного суду Полтавської області Вітківського Максима Олександровича.
  2. Питання щодо внесення подання про відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області залишити без розгляду.

 

 

Головуючий                                                                                       Руслан СИДОРОВИЧ (за)

Члени Комісії:                                                                                   Людмила ВОЛКОВА (за)

                                                                                                           Ярослав ДУХ (проти)

                                                                                                           Роман КИДИСЮК (проти)

                                                                                                           Олег КОЛІУШ (за)

                                                                                                           Олексій ОМЕЛЬЯН (проти)

                                                                                                           Роман САБОДАШ (за)

                                                                                                           Сергій ЧУМАК (за)