Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:
головуючого – Патрюка М.В.,
членів Комісії: Бутенка В.І., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є.,
розглянувши питання про відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Придніпровського районного суду міста Черкаси Смоляра Андрія Олександровича за зверненням ФОП Харенка Є.М.,
встановила:
У грудні 2014 року до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – Комісія) надійшло звернення ФОП Харенка Є.М. щодо поведінки судді Придніпровського районного суду міста Черкаси Смоляра А.О.
Заявник повідомляв, що суддею Смоляр А.О. під час розгляду клопотання слідчого СУ УМВС України в Черкаській області у кримінальному провадженні № НОМЕР_1 про обшук приміщень, які належать ОСОБА_1, істотно порушив норми процесуального права, правила підсудності, необгрунтовано вжив заходів забезпечення позову, порушив вимоги щодо неупередженого розгляду справи, правил суддівської етики. В результаті чого суддею було постановлено незаконну ухвалу суду від 29 вересня 2014 року про обшук приміщень.
Ураховуючи викладені обставини, заявник просив Комісію притягнути суддю Придніпровського районного суду міста Черкаси Смоляра А.О. до дисциплінарної відповідальності.
28 березня 2015 року набрав чинності Закон України від 12 лютого 2015 року № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд» (далі – Закон), яким Закон України «Про судоустрій і статус суддів» викладено у новій редакції. Відповідно до пункту 8 Розділу II цього Закону (Прикінцеві та перехідні положення) заяви та скарги, подані до набрання чинності цим Законом, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги), відкриття відповідного дисциплінарного провадження.
Ураховуючи наведене, дисциплінарне провадження за даною скаргою має здійснюватися за Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) у редакції 2010 року.
Розглянувши матеріали перевірки, заслухавши доповідача, Комісія дійшла висновку про припинення дисциплінарного провадження стосовно судді Смоляра А.О. з таких підстав.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України діє в межах повноважень, визначених статтею 91 Закону, з урахуванням приписів якої Комісія розглядає заяви та повідомлення про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів та за наявності підстав порушує дисциплінарні справи і здійснює дисциплінарне провадження.
Відповідно до частини 1 статті 84 Закону дисциплінарне провадження - це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов'язків чи присяги судді.
Порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо судді згідно з частиною 1 статті 86 Закону включає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд і прийняття рішення органом, що здійснює дисциплінарне провадження.
При цьому відповідно до статті 51 Закону суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
Оскільки Постановою Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 08 вересня 2016 року № 1515-VІІІ Смоляра А.О. звільнено з посади судді Придніпровського районного суду міста Черкаси, у зв'язку з поданням заяви про відставку, він не здійснює правосуддя на професійній основі тому підстави для здійснення Комісією дисциплінарного провадження стосовно нього відсутні.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83-86, 91, 97 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 року, Комісія
вирішила:
припинити дисциплінарне провадження стосовно Смоляра Андрія Олександровича за зверненням ФОП Харенка Є.М.
Головуючий М.В. Патрюк
Члени Комісії: В.І. Бутенко
Т.Ф. Весельська
А.О. Заріцька
П.С. Луцюк
М.А. Макарчук
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
Ю.Г. Тітов
В.Є. Устименко