Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі палати з питань добору і публічної служби суддів:
головуючого – Устименко В.Є.
членів Комісії: Бутенка В.І., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Лукаша Т.В., Луцюка П.С., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Шилової Т.С., Щотки С.О.,
розглянувши питання про призначення анонімного тестування особистих морально- психологічних якостей кандидата на посаду судді під час складення відбіркового іспиту у межах процедури добору на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 600 прогнозованих вакантних посад суддів місцевого суду.
Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) відбірковий іспит проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у формі анонімного тестування з метою перевірки рівня загальних теоретичних знань кандидата на посаду судді у сфері права, володіння ним державною мовою, особистих морально-психологічних якостей кандидата.
На виконання вимог частини шостої статті 73 Закону рішенням Комісії від 10 квітня 2017 року № 33/зп-17 затверджено Порядок складення відбіркового іспиту та методику оцінювання результатів (далі – Порядок).
Згідно з пунктами 1–3 розділу IV Порядку результати відбіркового іспиту встановлюються шляхом визначення оцінок показників: рівень загальних теоретичних знань у сфері права, рівень володіння державною мовою, рівень особистих морально- психологічних якостей. Методом визначення результатів є анонімне тестування. Засобами визначення результатів відбіркового іспиту є: анонімне тестування для перевірки рівня загальних теоретичних знань у сфері права, анонімне тестування для перевірки рівня володіння державною мовою, анонімне тестування для перевірки рівня особистих морально-психологічних якостей.
Пунктом 10 розділу IV Порядку встановлено, що оцінка рівня особистих морально-психологічних якостей визначається методикою його проведення, яка затверджується рішенням Комісії.
Відповідно до практики Комісії тестування особистих морально-психологічних якостей проводилося шляхом використання, зокрема методики BFQ-2 – Опитувальник «Велика п’ятірка – 2» та проведення інтерв’ю з психологом. Цю методику розробили: Джан Вітторіо Капрара, Клаудіо Барбаранелі, Лаура Боргоні, Мішель Веччіоне у 2010 році, а у 2011 році тест науково та культурно адаптовано для України ТОВ «ОС Україна» професором Леонідом Бурлачуком та Христиною Рахубовською. У 2015 році було здійснено перегляд і оновлення норм тесту. Показник надійності методики BFQ-2 - α = 0,7-0,85. Шкали методики мають високу внутрішню узгодженість.
Показниками цієї методики є:
- Емоційна стабільність
- Контроль емоцій
- Контроль імпульсів
- Відповідальність
- Рішучість
- Дисциплінованість
- Кооперативність
- Здатність відстоювати власні переконання
- Комунікативність
- Організаторські здібності
- Управлінські властивості особистості
Комісія, обговоривши питання порядку денного, дійшла висновку про необхідність проведення анонімного тестування особистих морально-психологічних якостей під час відбіркового іспиту за методикою Опитувальник «Велика п’ятірка – 2» та проведення інтерв’ю з психологом для фіналізації консолідованого звіту за її результатами.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 73, 101 Закону, розділами IV,V Порядку, Комісія
вирішила:
1. Провести анонімне тестування особистих морально-психологічних якостей на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17, за методикою, яка складається з:
1) BFQ-2 – Опитувальник «Велика п’ятірка – 2», який розробили: Джан Вітторіо Капрара, Клаудіо Барбаранелі, Лаура Боргоні, Мішель Веччіоне у 2010 році, а у 2011 році тест науково та культурно адаптовано для України у ТОВ «ОС Україна» професором Леонідом Бурлачуком та Христиною Рахубовською;
2) інтерв’ю з психологом для фіналізації консолідованого звіту за результатами цієї методики.
2. Допустити до складення анонімного тестування для перевірки рівня особистих морально-психологічних якостей на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору на посаду судді місцевого суду, оголошеного Комісією від 03 квітня 2017 року, кандидатів, які займають позиції 1–700 у рейтингу учасників анонімних тестувань рівня загальних теоретичних знань у сфері права та рівня володіння державною мовою на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору на посаду судді місцевого суду, оголошеного Комісією 03 квітня 2017 року.
3. Встановити такий графік проведення тестування особистих морально- психологічних якостей кандидатів, допущених до наступного етапу тестування у межах відбіркового іспиту:
1) складення тестування:
дати проведення: 13–14 листопада 2017 року;
місце проведення: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 54;
реєстрація – за 15 хвилин до визначеного для кандидата часу;
2) інтерв’ю з психологом для фіналізації консолідованого звіту за результатами тестування:
дати проведення: 14–19 листопада 2017 року відповідно до списку кандидатів;
місце проведення: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2;
тривалість – 1 година;
реєстрація – за 15 хвилин до визначеного для кандидата часу.
Головуючий В.Є. Устименко
Члени Комісії: В.І. Бутенко
Т.Ф. Весельська
А.О. Заріцька
А.Г. Козлов
Т.В. Лукаш
П.С. Луцюк
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
Ю.Г. Тітов
Т.С. Шилова
С.О. Щотка