X

Про розгляд повідомлення Сидорчука І.М. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
09.10.2023
45/дп-23
Про розгляд повідомлення Сидорчука І.М. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Чумака С.Ю.,

членів Комісії: Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б.,

розглянувши повідомлення Сидорчука Івана Мойсейовича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 25 вересня 2023 року надійшло повідомлення Сидорчука І.М. про недостовірність тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік.

Згідно з протоколом розподілу справ між членами Комісії від 25 вересня 2023 року справу № 31кп-9/23 розподілено члену Комісії Чумаку С.Ю.

Відповідно до частин першої, другої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.

Декларація доброчесності судді складається з переліку тверджень, правдивість яких суддя повинен задекларувати шляхом їх підтвердження або непідтвердження.

Частинами шостою, сьомою статті 62 Закону передбачено, що у разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) тверджень судді у декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку. Неподання, несвоєчасне подання декларації доброчесності суддею або декларування в ній завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, встановлену цим Законом.

Отже, декларація доброчесності судді є одним з інструментів, запроваджених законодавцем, для підвищення довіри до судової системи та підтримання її авторитету на високому рівні. Заповнення декларації доброчесності судді є тягарем, що покладається на суддю у зв’язку з його статусом, і забезпечується шляхом притягненням судді до дисциплінарної відповідальності у разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.

Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженим рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (далі – Регламент), визначено порядок проведення перевірки декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді.

Згідно з пунктом 6.1 розділу VI Регламенту Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді у разі надходження до Комісії інформації, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних у цих деклараціях, та приймає рішення за результатами перевірки.

Об’єктом проведення перевірки згідно з підпунктом 6.1.1 пункту 6.1 розділу VI Регламенту є, зокрема, декларація доброчесності судді, подана суддею на виконання вимог статті 62 Закону.

Відповідно до підпункту 6.1.2 пункту 6.1 розділу VI Регламенту предметом перевірки є, зокрема, з’ясування достовірності чи недостовірності, а також встановлення повноти тверджень судді у декларації доброчесності судді.

Згідно з пунктом 6.2 розділу VI Регламенту перевірка декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях, наданої будь-якою особою.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 розділу VI Регламенту повідомлення щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддею у декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді, може стосуватись лише одного судді та окремої декларації родинних зв’язків судді або декларації доброчесності судді, поданої цим суддею.

Повідомлення, що не відповідають цим вимогам, а також подані анонімно, перевірці не підлягають. Анонімним вважається повідомлення, не підписане автором (авторами), і таке, з якого неможливо встановити авторство.

Підпунктом 6.2.2 пункту 6.2 розділу VI Регламенту визначено, що розгляд повідомлення та проведення перевірки декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді здійснюється членом Комісії, визначеним за результатами розподілу автоматизованою системою в порядку, встановленому Положенням про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ.

Згідно з підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 розділу VI Регламенту повідомлення, які не відповідають вимогам, визначеним підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 цього розділу, а також ті, що стосуються суддів, звільнених з посад або повноваження яких припинилися, чи суддів у відставці, за рішенням Комісії залишаються без розгляду, про що має бути поінформовано заявника.

Ураховуючи, що подане повідомлення стосується не лише одного судді та окремої декларації доброчесності судді, поданої цим суддею, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дійшла висновку про наявність підстав для залишення без розгляду повідомлення Сидорчука І.М. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік.

Керуючись статтями 62, 92, 93, 98, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

повідомлення Сидорчука Івана Мойсейовича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддями Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Чиркіним Сергієм Миколайовичем, Стародубом Олександром Павловичем і Шарапою Василем Миколайовичем у декларації доброчесності судді за 2022 рік, залишити без розгляду.

Головуючий                                                                               С.Ю.  Чумак

Члени Комісії:                                                                             А.В. Пасічник

                                                                                                     Р.Б. Сабодаш