X

Про розгляд повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Кропивницького апеляційного суду Бондарчуком Русланом Анатолійовичем у декларації доброчесності судді за 2016 рік

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
29.08.2023
30/дп-23
Про розгляд повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Кропивницького апеляційного суду Бондарчуком Русланом Анатолійовичем у декларації доброчесності судді за 2016 рік

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Сидоровича Р.М.,

членів Комісії: Волкової Л.М., Кидисюка Р.А., Омельяна О.С.,

розглянувши питання про розгляд повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Кропивницького апеляційного суду Бондарчуком Русланом Анатолійовичем у декларації доброчесності судді за 2016 рік,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 19 лютого 2019 року надійшло повідомлення представника Громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. про неповноту тверджень, указаних суддею Кропивницького апеляційного суду Бондарчуком Русланом Анатолійовичем у декларації доброчесності судді за 2016 рік.

Заявник зазначає, що суддя не заповнив пункт 3 «Членами моєї сім’ї не здійснювалися витрати, що перевищують наші доходи» та пункт 6 «Мною вчасно подано декларацію родинних зв’язків та зазначено у ній достовірні (у тому числі повні) відомості» декларації доброчесності судді за 2016 рік.

У зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України були припинені.

Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відновлено 01 червня 2023 року.

На підставі рішення Комісії від 20 липня 2023 року № 33/зп-23 та відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 21 липня 2023 року повідомлення Смалюка Р.В. передано члену Комісії Омельяну О.С.

Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.

Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16.

Положеннями пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (зі змінами), передбачено, що перевірка декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, наданої будь-якою особою, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях.

Суддею Бондарчуком Р.А. 17 січня 2017 року вперше подано декларацію доброчесності судді за 2016 рік.

У декларації доброчесності судді за 2016 рік, яка є у паперовій формі в досьє судді Бондарчука Р.А., у пункті 3 «Членами моєї сім’ї не здійснювалися витрати, що перевищують наші доходи» відсутні будь-які позначки (пусті клітинки).

Не міститься позначок підтвердження чи непідтвердження у пункті 6 вказаної декларації.

Суддя Бондарчук Р.А. у своїх письмових поясненнях, наданих до Комісії у 2019 році, зазначав, що ним у строки, передбачені Законом, виготовлено на комп’ютері декларацію доброчесності судді за 2016 рік і в пунктах 3 та 6 поставлено відмітки «плюс» у графі «Підтверджую». Цю декларацію в паперовій формі подано до відділу кадрів і організаційної роботи Апеляційного суду Кіровоградської області (наразі Кропивницький апеляційний суд). Відсутність проставлених ним позначок «плюс» у декларації доброчесності судді пов’язує з можливими технічними збоями техніки або несправностями картриджу під час друкування або ксерокопіювання. Будь-якого умислу на ухилення від заповнення чи подання декларації доброчесності судді за 2016 рік він не мав, недбалості не допускав, вважає вказане технічною помилкою.

Комісія 08 серпня 2023 року отримала письмові судді Бондарчука Р.А. від 07 серпня 2023 року, які повторюють аргументи раніше поданих письмових пояснень. Крім того, у письмових поясненнях від 07 серпня 2023 року суддя Бондарчук Р.А. зазначив, що достовірність поданих ним відомостей належно і повно перевірено під час проходження кваліфікаційного оцінювання.

Відповідно до пункту 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності судді, затверджених рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (у редакції, чинній на час подання декларації), у декларації заповнюються відомості актуальні станом на 31 грудня звітного року.

У матеріалах суддівського досьє міститься оригінал декларації доброчесності судді за 2016 рік, кожна сторінка вказаної декларації підписана Бондарчуком Р.А.

Очевидним є те, що суддя, підписуючи кожну сторінку декларації доброчесності судді за 2016 рік, перевірив її зміст, правильність заповнення всіх тверджень і своїм підписом підтвердив правильність внесених ним даних. Натомість у пунктах 3, 6 розділу ІІ декларації доброчесності судді за 2016 рік, яка міститься матеріалах суддівського досьє, відсутні позначки щодо відповідей судді на відповідні твердження.

Твердження судді, викладені в письмових поясненнях, про можливі технічні збої обладнання під час друкування або ксерокопіювання, що призвели до відсутності відповіді судді на твердження в пунктах 3, 6 розділу ІІ декларації доброчесності судді за 2016 рік, не можуть бути взяті до уваги, оскільки перед поданням вказаної декларації Бондарчук Р.А. перевірив правильність її заповнення, що підтверджується його підписом на сторінці з відповідними пунктами.

Отже, у декларації доброчесності судді Кропивницького апеляційного суду Бондарчука Р.А. за 2016 рік убачаються ознаки декларування неповних тверджень у частині відсутності будь-яких позначок (пусті клітинки) у пунктах 3, 6 розділу ІІ декларації доброчесності судді за 2016 рік.

Комісія критично ставиться до позиції судді Бондарчука Р.А. стосовно посилання на те, що достовірність поданих ним відомостей належно і повно перевірено під час проходження кваліфікаційного оцінювання з огляду на таке.

Ураховуючи зміст статей 61, 62, пунктів 17, 19 частини першої статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддя в декларації родинних зв’язків судді зазначає «відомості», а в декларації доброчесності судді – «твердження».

Оскільки в поясненнях судді Бондарчука Р.А. вказано, що достовірність поданих ним «відомостей» належно і повно перевірено, Комісія звертає увагу на те, що предметом повідомлення, яке розглядається, є не декларація родинних зв’язків, у якій зазначаються «відомості», а декларація доброчесності судді, у якій зазначаються «твердження».

У письмових поясненнях судді відсутні посилання на те, що Комісія вже перевірила «твердження», зазначені ним у декларації доброчесності судді за 2016 рік.

Крім того, згідно з відеозаписом кваліфікаційного оцінювання судді Бондарчука Р.А. під час етапу «дослідження досьє та проведення співбесіди» питання щодо заповнення суддею декларацій доброчесності судді не обговорювались та питання судді не задавались. Не містить інформації про дослідження відповідної декларації і ухвалене за результатами кваліфікаційного оцінювання судді рішення Комісії. Отже, на час розгляду відповідного повідомлення відсутні відомості щодо того, що Комісія вже розглянула питання повноти декларування тверджень у декларації доброчесності судді Бондарчука Р.А. за 2016 рік.

Відповідно до положень частини сьомої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначення у декларації доброчесності завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, установлену цим Законом.

Оцінивши у сукупності дані перевірки декларації доброчесності судді за 2016 рік, письмові пояснення судді, Комісія дійшла висновку, що вказана в заяві представника Громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. інформація про неповноту відомостей, указаних суддею Бондарчуком Р.А. в декларації доброчесності за 2016 рік, дає підстави для звернення до Вищої ради правосуддя для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Кропивницького апеляційного суду Бондарчука Р.А. чи відмову в її відкритті.

Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону «Про судоустрій і статус суддів», розділом VІ Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

підтвердити інформацію про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Кропивницького апеляційного суду Бондарчуком Русланом Анатолійовичем у пунктах 3, 6 розділу ІІ декларації доброчесності судді за 2016 рік, та звернутися до Вищої ради правосуддя стосовно притягнення судді Кропивницького апеляційного суду Бондарчука Руслана Анатолійовича до дисциплінарної відповідальності.

Головуючий                                                                           Р.М. Сидорович

Члени Комісії:                                                                       Л.М. Волкова

                                                                                              Р.А. Кидисюк

                                                                                              О.С. Омельян