X

Про розгляд повідомлення Маселка Р. А. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Верховного Суду України Кривендою Олегом Вікторовичем у декларації доброчесності судді за 2015 рік.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
16.08.2023
17/дп-23
Про розгляд повідомлення Маселка Р. А. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Верховного Суду України Кривендою Олегом Вікторовичем у декларації доброчесності судді за 2015 рік.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Шевчук Г.М.,

членів Комісії: Богоноса М.Б., Кобецької Н.Р.,                                                            

розглянувши повідомлення Маселка Романа Анатолійовича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Верховного Суду України Кривендою Олегом Вікторовичем у декларації доброчесності судді за 2015 рік,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 12 квітня 2018 року за вхідним № 31кп-1797/18 надійшло повідомлення Маселка Романа Анатолійовича про те, що суддя Верховного Суду України Кривенда Олег Вікторович вказав у декларації доброчесності судді за 2015 рік недостовірні відомості. 

Заявник зазначає, що в пункті 17 декларації суддя Кривенда О.В. підтвердив, що ним не приймалися одноособово або в колегії суддів рішення, передбачені статтею 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». Проте 31 липня 2009 року Верховний Суд України на спільному засіданні Судової палати в кримінальних справах та Військової судової колегії розглянув кримінальну справу за клопотанням заступника Генерального прокурора України та захисника Бущенка А.П., внесеними за поданням п’яти суддів, про перегляд у порядку виключного провадження вироку Апеляційного суду міста Києва від 20 листопада 2001 року щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2. На той час суддя Кривенда О.В. входив до складу Судової палати в кримінальних справах Верховного Суду України і перебував на робочому місці. У 2015 році Європейський суд з прав людини в рішенні в справі «Яременко проти України (№ 2)» зазначив, що під час провадження з перегляду справи Верховний Суд України лише закріпив порушення права заявника на справедливий судовий розгляд, його права на захист, права на мовчання та права не свідчити проти себе.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 16 жовтня 2019 року  № 193-ІХ  та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було припинено.

Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відновлено 01 червня 2023 року.

На підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії  суддів  України від 20 липня 2023 року та відповідно до протоколу повторного розподілу від 21 липня 2023 року повідомлення Маселка Р.А. було передано члену Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кобецькій Н.Р.

Заслухавши доповідача, члена Вищої кваліфікаційної комісії  суддів України Кобецьку Н.Р., перевіривши доводи повідомлення Маселка Р.А., інформацію, яка міститься в суддівському досьє, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії встановила таке. 

Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.

Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16.

Положеннями пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (із змінами та доповненнями), передбачено, що перевірка декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, наданої будь-якою особою, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях.

Положеннями абзацу другого підпункту 6.2.4 розділу VI зазначеного регламенту передбачено, що обставини, які раніше були предметом дослідження (зокрема, під час кваліфікаційного оцінювання судді), повторному дослідженню не підлягають. Повідомлення про такі обставини за рішенням Комісії залишаються без розгляду.

У 2017 році Кривенда О.В. проходив кваліфікаційне оцінювання та підтвердив здатність здійснювати правосуддя в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду. Під час цього оцінювання досліджувався висновок Громадської ради доброчесності від 18 квітня 2017 року про невідповідність кандидата Кривенди О.В. посаді судді Верховного Суду. Згідно з висновком Кривенда О.В. у декларації доброчесності судді за 2015 рік підтвердив, що ним не приймалися рішення, передбачені статтею 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», незважаючи на те, що він, будучи суддею Судової палати в кримінальних справах Верховного Суду України, 31 липня 2009 року брав участь у спільному засіданні Судової палати в кримінальних справах та Військової судової колегії при перегляді в порядку виключного провадження вироку Апеляційного суду міста Києва від 20 листопада 2001 року щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2. У 2015 році Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Яременко проти України (№ 2)» вказав, що Верховний Суд під час провадження з перегляду справи лише закріпив порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 10 липня 2017 року № 178/вс-17 Кривенду О.В. визнано таким, що за критеріями професійної етики та доброчесності підтвердив здатність здійснювати правосуддя в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду. У рішенні Вища кваліфікаційна комісія суддів України дала докладну оцінку висновку Громадської ради доброчесності від 18 квітня 2017 року та встановила недоведеним факт умисного невнесення відомостей до декларації доброчесності судді. Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 27 липня 2017 року № 223/вс-17 за результатами кваліфікаційного оцінювання Кривенду О.В. визнано таким, що підтвердив здатність здійснювати правосуддя в Касаційному адміністративному суді в складі Верховного Суду.

Ураховуючи, що повідомлення Маселка Р.А. стосовно перевірки достовірності відомостей, вказаних Кривендою О.В. в декларації доброчесності судді за 2015 рік, за змістом аналогічне інформації, зазначеній у висновку Громадської ради доброчесності від 18 квітня 2017 року, ці обставини були предметом дослідження та розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України під час кваліфікаційного оцінювання судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дійшла висновку про наявність підстав для залишення повідомлення без розгляду.

Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розділом VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (із змінами та доповненнями), Вища кваліфікаційна комісія суддів України 

вирішила:

повідомлення Маселка Романа Анатолійовича щодо інформації, яке може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Верховного Суду України Кривендою Олегом Вікторовичем у декларації доброчесності судді за 2015 рік, залишити без розгляду.

Головуючий                                                                                                            Г.М. Шевчук

Члени Комісії:                                                                                                        М.Б. Богоніс

                                                                                                                                Н.Р. Кобецька