Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Мішина М.І.
членів Комісії: Козлова А.Г., Прилипка С.М.,
розглянувши питання про результати кваліфікаційного оцінювання судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак Світлани Леонідівни на відповідність займаній посаді,
встановила:
Згідно з пунктом 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.
Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.
Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання 1790 суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л.
Частиною п’ятою статті 83 Закону встановлено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Комісією.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі – Положення), встановлення відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
Пунктом 11 розділу V Положення встановлено, що рішення про підтвердження відповідності судді займаній посаді ухвалюється у разі отримання суддею мінімально допустимого і більшого бала за результатами іспиту, а також більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв за умови отримання за кожен з критеріїв бала, більшого за 0.
Положеннями статті 83 Закону передбачено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика, доброчесність.
Згідно зі статтею 85 Закону кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:
- складення іспиту (складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання);
- дослідження досьє та проведення співбесіди.
Відповідно до положень частини третьої статті 85 Закону рішенням Комісії від 25 травня 2018 року № 118/зп-18 запроваджено тестування особистих морально- психологічних якостей і загальних здібностей під час кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді.
Пунктом 5 глави 6 розділу II Положення вбачається, що максимально можливий бал за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної) становить 500 балів, за критерієм професійної етики – 250 балів, за критерієм доброчесності – 250 балів.
Отже, сума максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв дорівнює 1000 балів.
Марущак С.Л. склала анонімне письмове тестування, за результатами якого набрала 73,125 бала. За результатами виконаного практичного завдання Марущак С.Л. набрала 92 бали. На етапі складення іспиту суддя загалом набрала 165,125 бала.
Марущак С.Л. пройшла тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Рішенням Комісії від 24 травня 2018 року № 114/зп-18 затверджено результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді «Іспит», складеного 26 березня 2018 року, зокрема судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л., та допущено яку до другого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних суддів на відповідність займаній посаді «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Комісією 25 квітня 2019 року проведено співбесіду із суддею, під час якої обговорено питання щодо показників за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності, які виникли під час дослідження суддівського досьє.
Громадською радою доброчесності 14 квітня 2019 року до Комісії надіслано висновок про невідповідність судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л. критеріям доброчесності та професійної етики.
Серед іншого, у висновку зазначено, що суддя умисно або внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх обов’язків повідомила недостовірні відомості в декларації доброчесності.
Зокрема, подаючи декларацію доброчесності вперше, суддя підтвердила в пункті 19 декларації, що до неї не застосовуються заборони, встановлені Законом України «Про очищення влади».
Однак постановою Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська від 25 січня 2014 року під головуванням судді Марущак С.Л. у справі № 200/1134/14-п накладено адміністративне стягнення на студента на підставі частини третьої статті 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська від 05 березня 2014 року під головуванням судді Марущак С.Л. на підставі статті 4 Закону України «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України» особу звільнено від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Окрім того, вказані обставини також були предметом розгляду Вищою радою правосуддя, яка рішенням від 03 квітня 2017 року відмовила у притягненні судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л. до дисциплінарної відповідальності у зв’язку із закінченням встановленого законом строку для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
Подаючи заяву відповідно до Закону України «Про очищення влади» від 24 грудня 2014 року, суддя вказала, що до неї не застосовуються заборони, встановлені цим Законом.
Водночас відповідно до пункту 13 частини другої статті 3 Закону України «Про очищення влади» заборона протягом десяти років обіймати посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), застосовується до судді, який ухвалив рішення про притягнення до адміністративної відповідальності осіб, звільнених від неї відповідно до Закону України «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України».
Пунктом 6 частини першої статті 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» визначено, що суддя підлягає перевірці у разі прийняття ним одноособово або у складі колегії суддів рішення про накладення адміністративних стягнень на осіб, які були учасниками масових акцій протесту в період з 21 листопада 2013 року до дня набрання чинності цим Законом, на підставі статті 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій та про залишення зазначених рішень без змін судом апеляційної інстанції в період з 21 листопада 2013 року до дня набрання чинності цим Законом.
Згідно з положеннями частини сьомої статті 62 Закону декларування в декларації доброчесності судді завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, установлену Законом.
Урахувавши викладене, заслухавши доповідача, дослідивши досьє судді, надані суддею пояснення та результати співбесіди, Комісія дійшла висновку щодо необхідності зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л. та направлення до Вищої ради правосуддя інформації щодо викладених обставин для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак С.Л. чи відмову у її відкритті
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 62, 83–86, 88, 93, 101 Закону, Положенням, Комісія
вирішила:
зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак Світлани Леонідівни.
Звернутися до Вищої ради правосуддя для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову у її відкритті стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Марущак Світлани Леонідівни.
Головуючий М.І. Мішин
Члени Комісії А.Г. Козлов
С.М. Прилипко