Вища кваліфікаційна комісії суддів України у складі колегії:
головуючого - Устименко В.Є.,
членів Комісії: Луцюка П.С., Шилової Т.С.,
розглянувши питання про проведення співбесіди за результатами дослідження досьє Зінченко Наталі Григорівни, кандидата на зайняття вакантної посади судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (далі - КГС у складі Верховного Суду) у межах процедури конкурсу, оголошеного Вищою кваліфікаційною комісією суддів України 02 серпня 2018 року,
встановила:
Рішенням Комісії від 02 серпня 2018 року № 185/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 78 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, зокрема в КГС у складі Верховного Суду - 16 вакантних посад.
Згідно зі статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі - Закон) конкурс на зайняття вакантних посад суддів у відповідних касаційних судах у складі Верховного Суду проводиться Комісією відповідно до Закону.
Зінченко Н.Г. 13 вересня 2018 року звернулася до Комісії із заявою про участь у конкурсі на зайняття вакантної посади судді КГС у складі Верховного Суду та проведення стосовно неї кваліфікаційного оцінювання за спеціальною процедурою призначення.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із таких вимог: 1) має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років; 2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років; 3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років; 4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених 1-3 цієї частини Закону, щонайменше десять років.
Так, Зінченко Н.Г. взяла участь у зазначеному конкурсі як особа, яка відповідає вимогам, передбаченим пунктом першим частини першої статті 38 Закону, тобто має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років.
Відповідно до рішення Комісії від 02 жовтня 2018 року № 56/вс-18 Зінченко Н.Г. було допущено до кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді КГС у складі Верховного Суду.
Рішенням Комісії від 18 жовтня 2018 року № 231/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання 121 кандидата, зокрема Зінченко Н.Г. Згідно з цим рішенням вказаних кандидатів допущено до участі у конкурсі на зайняття 16 вакантних посад суддів КГС у складі Верховного Суду.
Метою кваліфікаційного оцінювання є визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за критеріями: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика та доброчесність (частини перша та друга статті 83 Закону).
За результатами кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді касаційних судів у складі Верховного Суду Комісія ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності кандидата здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначає його рейтинг для участі у конкурсі (пункт четвертий частини п’ятої статті 81 Закону).
Законом передбачено проведення кваліфікаційного оцінювання у два етапи, а саме: 1) складення іспиту; 2) дослідження досьє та проведення співбесіди (частина перша статті 85 Закону).
Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення передбачено, що визначення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі - Положення), здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання (пункт 1 глави 6 Положення).
Так, за результатами складеного іспиту Зінченко Н.Г. набрала 158,25 бала, зокрема за складення письмового анонімного тестування - 75,75 бала, а за виконання практичного завдання - 82,5 бала.
Відповідно до рішення Комісії від 20 грудня 2018 року № 322/зп-18 Зінченко Н.Г. допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання у межах процедури конкурсу, а саме «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Суддя Зінченко Н.Г. пройшла тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетенції, професійної етики та доброчесності.
З метою проведення кваліфікаційного оцінювання та встановлення відповідності кандидата критеріям професійної етики та доброчесності в межах повноважень, передбачених частиною шостою статті 87 Закону, Громадська рада доброчесності (далі - ГРД) надала Комісії затверджений висновок від 14 січня 2019 року (до Комісії надійшов того ж дня) про невідповідність кандидата Зінченко Н.Г. на посаду судді КГС у складі Верховного Суду критеріям доброчесності та професійної етики.
Підставами для такого висновку ГРД зазначила, що кандидат Зінченко Н.Г. переконливо не пояснила та не підтвердила джерела походження ліквідного майна і легальних доходів для його придбання, що викликає сумніви стосовно достатності коштів у кандидата для набуття квартири площею 139 кв.м у новобудові за адресою: м. Запоріжжя, АДРЕСА_1 вартістю 727 480 гривень, а також годинника Van Der Bauwede Lili, який коштує 27 000 гривень.
Також ГРД зазначила, що суддя Зінченко Н.Г. ухвалювала судові рішення, не перебуваючи на робочому місці (за кордоном, на навчанні тощо). Зінченко Н.Г. пояснила, що 20 травня 2011 року дійсно брала участь у семінарі, який проводився Донецьким регіональним відділенням Національної школи суддів України у м. Донецьку. Однак зранку мала можливість перебувати на робочому місці та з метою недопущення порушення процесуальних строків розгляду справ прийняти дві ухвали: про порушення провадження у справі та про виправлення помилки стосовно дати прийняття ухвали (справи: № 4/5009/2740/11 та № 27/228/10- 4/5009/1981/11).
Окрім того, ГРД надана інформація, що відповідно до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 (далі - декларація) кандидат Зінченко Н.Г. з 23 червня 2012 року користується автомобілем Nissan Murano 2011 року випуску, власником якого є її мати Коба Н.І. Достатність джерел доходів матері Зінченко Н.Г. для придбання такого автомобіля встановити неможливо.
Суддя Зінченко Н.Г. пояснила, що дійсно з 23 червня 2012 року користується автомобілем Nissan Murano 2011 року випуску, власницею якого є її мати Коба Н.І., про що вона зазначала в декларації за 2017 рік, однак не підтвердила достатності у її матері коштів для придбання цього транспортного засобу.
За результатами дослідження досьє кандидата на посаду судді КГС у складі Верховного Суду Зінченко Н.Г. Комісія встановила таке.
Указом Президента України «Про призначення суддів» від 25 грудня 2004 року № 1540/2004 Зінченко Н.Г. призначено на посаду судді господарського суду Запорізької області строком на п’ять років.
Постановою Верховної Ради України «Про обрання суддів» від 09 вересня 2010 року № 2512-VI Зінченко Н.Г. обрано на посаду судді безстроково.
Стаж роботи Зінченко Н.Г. на посаді судді на день співбесіди становить понад 14 років.
Присягу суддею складено 04 січня 2005 року.
Також суддя господарського суду Запорізької області Зінченко Н.Г. проходила кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, призначене рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18. За результатами цього оцінювання її було визнано такою, що відповідає займаній bпосаді (рішення Комісії від 31 липня 2018 року № 1411/ко-18).
До дисциплінарної відповідальності суддю Зінченко Н.Г. притягнено не було.
Відомості щодо притягнення Зінченко Н.Г. до відповідальності за вчинення проступків або правопорушень, які свідчать про її недоброчесність та можуть мати істотний вплив на здійснення правосуддя, в матеріалах досьє кандидата відсутні.
Установлюючи відповідність кандидата на посаду судді КГС у складі Верховного Суду критеріям професійної етики та доброчесності, Комісія враховує, що громадянським суспільством та законодавством презюмується наявність у суддів не лише професійної кваліфікації, але й відповідного рівня моральних якостей, що відповідатимуть функціям, які вони надалі виконуватимуть.
Згідно з абзацом третім пункту 20 розділу III Положення під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.
За результатами співбесіди з кандидатом Зінченко Н.Г., яка проводилася Комісією 25 січня 2019 року в колегіальному складі у відкритому засіданні, заслухавши доповідача, уповноваженого представника ГРД та пояснення кандидата щодо висновку ГРД, дослідивши матеріали суддівського досьє та досьє кандидата, Комісія дійшла висновку про невідповідність критеріям доброчесності і професійної етики та нездатність Зінченко Н.Г. здійснювати правосуддя в КГС у складі Верховного Суду, у зв’язку з непідтвердженням кандидатом законності джерел походження коштів для придбання у власність нею та її родиною зазначеного майна.
Відповідно до пункту 4 глави 6 розділу ІІ Положення, рішення про підтвердження здатності здійснювати правосуддя суддею (кандидатом на посаду судді) у відповідному суді ухвалюється у разі отримання ним мінімально допустимих і більших балів за результатами іспиту та оцінювання критеріїв особистої і соціальної компетентності, а також бала, більшого за 0, за результатами оцінювання критерію професійної етики чи критерію доброчесності.
З огляду на зазначені обставини, зважаючи на висновок за результатами тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, кандидата, висновок ГРД, Комісія вважає, що Зінченко Н.Г. не підтвердила відповідності вимогам професійної етики і доброчесності та здатність здійснювати правосуддя в КГС у складі Верховного Суду.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 88, 93, 101 Закону № 1402-VIII, Положенням, Комісія
вирішила:
визнати Зінченко Наталю Григорівну такою, що не підтвердила здатності здійснювати правосуддя у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду.
Головуючий В.Є. Устименко
Члени Комісії П.С. Луцюк
Т.С. Шилова