X

Про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання судді Менського районного суду Чернігівської області Слісаря Андрія Валерійовича на відповідність займаній посаді

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
12.09.2024
146/ко-24
Про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання судді Менського районного суду Чернігівської області Слісаря Андрія Валерійовича на відповідність займаній посаді

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Михайла БОГОНОСА,

членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК (доповідач),

розглянувши питання про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання судді Менського районного суду Чернігівської області Слісаря Андрія Валерійовича на відповідність займаній посаді,

встановила:

Стислий виклад інформації про кар’єру судді.

Указом Президента України від 29 вересня 2016 року № 425/2016 Слісаря Андрія Валерійовича призначено на посаду судді Менського районного суду Чернігівської області строком на п’ять років.

Присягу судді Слісар А.В. склав 15 грудня 2016 року.

Наказом голови Менського районного суду Черкаської області від 11 жовтня 2016 року № 60 його зараховано до штату цього суду.

З 29 вересня 2021 року повноваження судді Слісаря А.В. припинено у зв’язку із закінченням строку, на який його було призначено.

 

Інформація про кваліфікаційне оцінювання судді.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року     № 133/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Менського районного суду Чернігівської області Слісаря А.В.

Цим же рішенням встановлено черговість етапів кваліфікаційного оцінювання, визначено графік проведення іспиту в межах кваліфікаційного оцінювання та призначено на 07 серпня 2018 року іспит для суддів місцевих судів (кримінальна спеціалізація), зокрема для Слісаря А.В.

Рішенням Комісії від 12 грудня 2018 року № 311/зп-18 визначено результати першого етапу «Іспит» кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді. Відповідно до вказаного рішення Слісаря А.В. допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді – «Дослідження досьє та проведення співбесіди».

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193-ІХ повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припинено, що унеможливило завершення кваліфікаційного оцінювання суддів, зокрема Слісаря А.В.

Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України сформовано     01 червня 2023 року.

З метою вирішення питання щодо продовження процедур оцінювання, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон), на підставі рішення Комісії від 20 липня 2023 року № 34/зп-23 здійснено повторний автоматизований розподіл справ між членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України стосовно: осіб, п’ятирічний строк повноважень яких на посаді судді закінчився; осіб, призначених (обраних) на посаду судді та яких колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визнано такими, що відповідають займаній посаді судді, проте відповідне питання винесено на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у пленарному складі у зв’язку з надходженням висновку Громадської ради доброчесності про невідповідність судді критеріям професійної етики та доброчесності; осіб, призначених (обраних) на посаду судді та стосовно яких накладено дисциплінарне стягнення, що передбачає проходження кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді; осіб, стосовно яких необхідно продовжити кваліфікаційне оцінювання на виконання судового рішення.

Згідно з протоколом повторного розподілу між членами Комісії від 27 липня     2023 року доповідачем у справі визначено члена Комісії Шевчук Г.М.

На підставі викладеного вище процедуру кваліфікаційного оцінювання стосовно судді Слісаря А.В. продовжено з етапу дослідження досьє та проведення співбесіди.

Комісією 12 вересня 2024 року проведено співбесіду зі Слісарем А.В.

 

Джерела права та їх застосування.

Згідно з підпунктом 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України     «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади.

Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України              «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.

Частиною п’ятою статті 83 Закону визначено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Комісією.

Пунктами 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі – Положення), визначено, що встановлення відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Положення критеріями кваліфікаційного оцінювання є:

1) компетентність (професійна, особиста, соціальна);

2) професійна етика;

3) доброчесність.

Приписами пункту 5 глави 6 розділу II Положення передбачено, що максимально можливий бал за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної) становить 500 балів, за критерієм професійної етики – 250 балів, за критерієм доброчесності – 250 балів. Отже, сума максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв становить 1 000 балів.

За змістом підпункту 5.1 пункту 5 глави 6 розділу ІІ Положення критерії компетентності оцінюються так: професійна компетентність (за показниками, отриманими під час іспиту) – 300 балів, з яких: рівень знань у сфері права – 90 балів (підпункт 5.1.1.1); рівень практичних навичок та умінь у правозастосуванні – 120 балів (підпункт 5.1.1.2); ефективність здійснення суддею правосуддя або фахова діяльність для кандидата на посаду судді – 80 балів (підпункт 5.1.1.3); діяльність щодо підвищення фахового рівня – 10 балів (підпункт 5.1.1.4); особиста компетентність – 100 балів (підпункт 5.1.2); соціальна компетентність – 100 балів (підпункт 5.1.3).

Пунктом 11 розділу V Положення встановлено, що рішення про підтвердження відповідності судді займаній посаді ухвалюється у разі отримання суддею мінімально допустимого і більшого бала за результатами іспиту, а також більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв за умови отримання за кожен з критеріїв бала, більшого за 0.

 

Оцінювання відповідності судді за критерієм професійної компетентності.

Згідно з главою 2 розділу II Положення відповідність судді критерію професійної компетентності оцінюється (встановлюється) за такими показниками:

- рівень знань у сфері права, який оцінюється на підставі результатів складення анонімного письмового тестування під час іспиту;

- рівень практичних навичок та умінь у правозастосуванні, який оцінюється на підставі результатів виконання практичного завдання під час іспиту;

- ефективність здійснення правосуддя, який оцінюється за результатами дослідження інформації, яка міститься у суддівському досьє;

- діяльність щодо підвищення фахового рівня, який оцінюється за результатами дослідження інформації, яка міститься у суддівському досьє.

Рівень знань у сфері права, рівень практичних навичок та умінь у правозастосуванні Слісаря А.В. перевірено на першому етапі кваліфікаційного оцінювання шляхом складення анонімного письмового тестування, за результатами якого суддя набрав 79,875 бала, та виконання практичного завдання, за результатами якого суддя набрав 97,5 бала.

Ефективність здійснення правосуддя Комісією оцінено за результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, та проведеної співбесіди шляхом дослідження загальної кількості розглянутих суддею справ, кількості скасованих та змінених судових рішень, підстав скасування та/або зміни судових рішень, дотримання строків розгляду справ, судового навантаження порівняно з іншими суддями у відповідному суді, а також інших даних, передбачених пунктом 4 глави 2 розділу ІІ Положення, та релевантних засобів встановлення цього показника.

Комісія дійшла висновку, що ефективність здійснення правосуддя суддею      Слісарем А.В. необхідно оцінити у 60 балів.

Діяльність судді щодо підвищення фахового рівня Комісією оцінено за результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, та співбесіди шляхом дослідження даних про підготовку та підвищення кваліфікації судді впродовж перебування на посаді, участь у професійних заходах (дискусіях, круглих столах, конференціях тощо), а також інших даних, передбачених пунктом 5 глави 2 розділу II Положення, засобів встановлення цього показника, що можуть бути застосовні в конкретному випадку.

Комісія дійшла висновку, що показник діяльності судді щодо підвищення фахового рівня повинен бути оцінений у 2 бали.

 

Оцінювання відповідності судді за критерієм особистої компетентності.

Згідно з пунктом 6 глави ІІ розділу ІІ Положення відповідність судді критерію особистої компетентності визначається за показниками тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, такими як когнітивні якості особистості, емотивні якості особистості, мотиваційно-вольові якості особистості, і оцінюються на підставі висновку про підсумки таких тестувань (у разі їх проведення), за результатами дослідження інформації, яка міститься у суддівському досьє, і співбесіди.

Слісар А.В. пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей.

За результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, співбесіди та висновку, за підсумками тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей за критерієм особистої компетентності суддя Слісар А.В. набрав 50 балів.

 

Оцінювання відповідності судді за критерієм соціальної компетентності.

Відповідно до пункту 7 глави ІІ розділу ІІ Положення відповідність судді критерію соціальної компетентності визначається за показниками тестувань особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, такими як комунікативність, організаторські здібності, управлінські властивості особистості, моральні риси особистості, чесність, порядність, розуміння і дотримання правил та норм, відсутність схильності до контрпродуктивних дій, дисциплінованість, і оцінюється на підставі висновку про підсумки таких тестувань (у разі їх проведення), за результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, і співбесіди.

За результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, співбесіди та висновку, за підсумками тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей за критерієм соціальної компетентності суддя Слісар А.В. набрав 41 бал.

 

Оцінювання відповідності судді за критеріями професійної етики та доброчесності.

Згідно з пунктом 8 глави ІІ розділу ІІ Положення відповідність судді критерію професійної етики оцінюється (встановлюється) за такими показниками:

- відповідність витрат і майна судді та членів його сім’ї, а також близьких осіб задекларованим доходам;

- відповідність судді вимогам законодавства у сфері запобігання корупції;

- політична нейтральність;

- дотримання поведінки, що забезпечує довіру до суддівської посади та авторитету правосуддя;

- дотримання суддівської етики та наявність обставин, передбачених підпунктами 3, 5–8, 13 частини першої статті 106 Закону;

- інші дані, які можуть вказувати на відповідність судді критерію професійної етики.

Ці показники оцінюються за результатами дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє, та співбесіди.

Згідно з пунктом 9 глави ІІ розділу ІІ Положення відповідність судді критерію доброчесності оцінюється (встановлюється) за такими показниками:

- відповідність витрат і майна судді та членів його сім’ї задекларованим доходам;

- відповідність способу (рівня) життя судді та членів його сім’ї задекларованим доходам;

- відповідність поведінки судді іншим вимогам законодавства у сфері запобігання корупції;

- наявність обставин, передбачених підпунктами 1, 2, 9–12, 15–19 частини першої статті 106 Закону;

- наявність фактів притягнення судді до відповідальності за вчинення проступків або правопорушень, які свідчать про недоброчесність судді;

- наявність незабезпечених зобов’язань майнового характеру, які можуть мати істотний вплив на здійснення правосуддя суддею;

- інші дані, які можуть вказувати на відповідність судді критерію доброчесності.

Ці показники оцінюються за результатами співбесіди та дослідження інформації, яка міститься в суддівському досьє.

Комісією не встановлено інформації щодо невідповідності витрат, майна, способу (рівня) життя судді Слісаря А.В. та членів його сім’ї, а також близьких родичів задекларованим доходам, невідповідності поведінки судді іншим вимогам законодавства у сфері запобігання корупції, вимозі політичної нейтральності, а також обставин, передбачених підпунктами 9–12, 15–19 частини першої статті 106 Закону.

Відомості про притягнення судді до відповідальності за вчинення проступків або правопорушень, які свідчать про її недоброчесність, а також відомості про наявність незабезпечених зобов’язань майнового характеру, які можуть мати істотний вплив на здійснення правосуддя суддею, відсутні.

За даними, наданими центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, органом державного фінансового контролю в Україні, іншими органами державної влади, відомості, які б вказували на недоброчесність судді Слісаря А.В., відсутні.

До Комісії надійшло рішення про надання Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформації про суддю Менського районного суду Чернігівської області Слісаря А.В., затверджене Громадською радою доброчесності (далі – ГРД) 10 вересня 2024 року.

ГРД, зокрема, вказано таке.

У пункті 15 декларації доброчесності судді за 2020 рік Слісар А.В. підтвердив, що випадків втручання в його діяльність щодо здійснення правосуддя не було. Водночас, за даними суддівського досьє, Слісар А.В. 16 березня 2020 року звертався до Вищої ради правосуддя з повідомленням про втручання в його діяльність щодо здійснення правосуддя. Рішенням від 27 жовтня 2020 року № 2945/0/15-20 Вища рада правосуддя визнала факт втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя та вжила відповідні заходи за зверненням судді.

ГРД вважає, що вказаний факт відповідає критерію 3.1 індикаторів визначення невідповідності суддів (кандидатів на посаду судді) критеріям доброчесності та професійної етики, затверджених рішенням Громадської ради доброчесності                   від 16 грудня 2020 року, проте інформацію слід розцінювати не як прояв суддею недоброчесності, а як неуважність Слісаря А.В. при заповненні декларації доброчесності судді за 2020 рік.

У своїх поясненнях суддя повідомив, що при заповненні декларації доброчесності судді за 2020 рік, поданій 12 січня 2021 року шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, він допустив помилку, а саме у пункті 15 на твердження «Випадків втручання у діяльність по здійсненню правосуддя не було» зазначив «Підтверджую».

Самостійно виявивши помилку, 15 січня 2021 року він подав нову декларацію, у пункті 15 якої на твердження «Випадків втручання у діяльність по здійсненню правосуддя не було» вказав «Не підтверджую».

До пояснень Слісар А.В. надав копію декларації доброчесності судді за 2020 рік, подану 15 січня 2021 року.

Комісія бере до уваги пояснення судді та зауважує таке.

Частиною першою статті 62 Закону (у редакції чинній на момент подання декларації доброчесності за 2020 рік) визначено, що суддя зобов’язаний щорічно до         01 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.

Рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 затверджено форму декларацій доброчесності судді та Правила заповнення та подання форми декларації доброчесності (далі – Правила) (додаток 3).

Відповідно до Правил у декларації доброчесності зазначаються відомості, актуальні станом на 31 грудня звітного року. Декларація доброчесності судді подається суддею до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щорічно у період з 1 до 31 січня (включно). Зміни, доповнення чи уточнення поданих у декларації відомостей не допускається.

Неподання, несвоєчасне подання декларації суддею або зазначення в ній завідомо недостовірних (зокрема, неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, установлену законом.

Таким чином, суддя був зобов’язаний зазначити в декларації доброчесності за 2020 рік відомості, актуальні станом на 31 грудня звітного року, граничний строк подання такої декларації – 31 січня 2021 року.

Комісією з’ясовано, що в матеріалах суддівського досьє Слісаря А.В. міститься декларація доброчесності судді за 2020 рік, подана ним 15 січня 2021 року, тобто в межах встановленого строку. У пункті 15 цієї декларації на твердження «Випадків втручання у мою діяльність по здійсненню правосуддя не було» проставлена відмітка «Не підтверджую», що відповідає дійсним обставинам, оскільки рішенням Вищої ради правосуддя від 27 жовтня 2020 року № 2945/0/15-20 визнано факт втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя. Отже, в декларації доброчесності судді за 2020 рік Слісарем А.В. вказано достовірні відомості.

З огляну на наведене Комісія вважає, що інформація, надана ГРД, не впливає негативно на оцінку відповідності судді Слісаря А.В. критеріям професійної етики та доброчесності.

Таким чином, Комісія за результатами перевірки обставин, викладених у рішенні ГРД, з урахуванням наданих суддею пояснень та дослідження матеріалів суддівського досьє не встановила фактів, які б свідчили про невідповідність судді Менського районного суду Чернігівської області Слісаря А.В. критеріям доброчесності та професійної етики.

Перевіривши показники, визначені в пунктах 8, 9 глави ІІ розділу ІІ Положення, на підставі з’ясованих вище обставин, за результатами аналізу суддівського досьє та співбесіди Комісія оцінює показники критерію професійної етики судді Слісаря А.В. сумарно у 195 балів, показники критерію доброчесності судді – у 205 балів.

 

Висновок Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Комісія у складі колегії, заслухавши доповідача, дослідивши суддівське досьє, висновок за підсумками тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, урахувавши відомості, викладені ГРД, надавши оцінку аргументам, наведеним суддею Слісарем А.В. в письмових поясненнях, за результатами співбесіди встановила, що суддя Менського районного суду Чернігівської області набрав 730,375 бала, що становить більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв. Цей бал є достатнім для визнання судді таким, що відповідає займаній посаді.

Ураховуючи викладене та керуючись підпунктом 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, статтями 83–86, 88, 93, 101, пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

Визначити, що суддя Менського районного суду Чернігівської області Слісар Андрій Валерійович за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді набрав 730,375 бала.

Визнати суддю Менського районного суду Чернігівської області Слісаря Андрія Валерійовича таким, що відповідає займаній посаді.

Головуючий                                                                                                      Михайло БОГОНІС

Члени Комісії:                                                                                                 Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                                         Галина ШЕВЧУК