Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Віталія ГАЦЕЛЮКА,
членів Комісії: Олега КОЛІУША, Руслана МЕЛЬНИКА (доповідач),
розглянувши питання про допуск Федосєєва Євгена Олександровича до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 23 січня 2024 року № 26/зп-24) оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції – 15 посад суддів; Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 10 посад суддів (далі – Конкурс).
Вказаним рішенням затверджено умови проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Умови) та текст Оголошення про проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Оголошення).
Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в Конкурсі вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості проведення Комісією Конкурсу визначено статтею 793 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).
Пунктом 1 частини четвертої статті 793 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
Згідно з частиною третьою статті 793 Закону з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:
1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання;
2) документи, визначені пунктами 2–13 частини першої статті 72 цього Закону;
3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 72 Закону особа, яка виявила намір стати суддею, для участі в доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді.
Підпунктами 4–5 пункту 6 Оголошення визначено, що для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами), з якою необхідно надати декларацію родинних зв’язків кандидата на посаду судді; декларацію доброчесності кандидата на посаду судді.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів», з урахуванням передбачених цією статтею особливостей.
Частиною третьою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» встановлено, що з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, крім документів, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», також документи, які підтверджують дотримання вимог, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, а також заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 цього Закону.
Підпунктом 15 пункту 6 Оголошення визначено, що для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами), з якою необхідно надати заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», відповідно до додатка 1 до Умов проведення Конкурсу.
Документи, передбачені підпунктами 2–16 пункту 6 Оголошення, оформлюються у вигляді додатка до заяви і мають бути розміщені в порядку їх черговості, визначеному формою заяви.
У визначений строк до Комісії надійшла заява Федосєєва Євгена Олександровича про участь у Конкурсі та проведення кваліфікаційного оцінювання.
Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.
Відповідно до абзацу другого Умов до участі у Конкурсі допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 33, 69 та 81 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Подаючи декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності, кандидат на посаду судді повинен дотримуватись вимог Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 205/зп-18 (у редакції рішення Комісії від 02 листопада 2023 року № 120/зп-23, зі змінами, внесеними згідно з рішенням Комісії від 11 січня 2024 року № 1/зп-24), і Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (зі змінами, внесеними згідно з рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 204/зп-18).
Так, пунктом 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді встановлено, що у декларації, яка подається вперше в межах відповідної процедури конкурсу кандидатом, який не є суддею: 1) поле під назвою Декларації (період, за який подається декларація) не заповнюється; 2) зазначаються твердження щодо обставин, які мали місце упродовж усього життя особи, яка її заповнює, та актуальні на дату подання декларації.
Пунктом 1 Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді, визначено, що декларація родинних зв’язків кандидата на посаду судді подається особисто кандидатом шляхом її заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із зазначенням відомостей за останні п’ять календарних років.
Отже, обов’язковою умовою допуску до першого етапу Конкурсу – кваліфікаційного оцінювання, є подання кандидатом у встановлені строк та спосіб належно оформлених документів, перелік яких передбачено правилами проведення Конкурсу. Коли ж йдеться про декларації доброчесності та родинних зв’язків кандидата, який не є суддею, то декларація доброчесності кандидата на посаду судді повинна бути подана без зазначення у полі під назвою декларації періоду, за який вона подається, та з твердженнями щодо обставин, які охоплюють увесь період життя кандидата, а декларація родинних зв’язків – за 2019–2023 роки.
Однак Федосєєвим Є.О. у визначений Комісією строк подано декларацію родинних зв’язків кандидата на посаду судді за період 2022–2023 років та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді за 2023 рік. Водночас не подано декларації доброчесності кандидата на посаду судді за увесь період життя та декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді за 2019–2023 роки. Тобто, подані Федосєєвим Є.О. документи стосуються інших звітних періодів (2022–2023 роки та 2023 рік відповідно).
Крім того, Федосєєвим Є.О. подано до Комісії заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
Водночас згідно із записом в трудовій книжці серії АХ № 211741, копію якої долучено кандидатом до поданих ним документів, Федосєєва Є.О. 09 грудня 2014 року звільнено з органів внутрішніх справ (наказ ГУМВСУ в Дніпропетровській області від 09 грудня 2014 року№ 483о/с).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» не може бути призначена суддею Вищого антикорупційного суду особа, яка упродовж десяти років, що передують призначенню, працювала (проходила службу), зокрема, в органах внутрішніх справ України.
Станом на день розгляду питання допуску Федосєєва Є.О. до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі десятирічний термін припинення ним служби в органах внутрішніх справ не сплив.
Зазначені порушення відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді та Умов проведення Конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Федосєєву Євгену Олександровичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.
Головуючий Віталій ГАЦЕЛЮК
Члени Комісії: Олег КОЛІУШ
Руслан МЕЛЬНИК