X

49/пс-23

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
08.11.2023
Дата надходження документа: 
08.11.2023
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
08.11.2023
49/пс-23
Про відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей Марини Миколаївни

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Сидоровича Р.М.,

членів Комісії: Волкової Л.М., Кидисюка Р.А., Коліуша О.Л., Омельяна О.С., Сабодаша Р.Б. (доповідач), Чумака С.Ю.,

розглянувши питання про відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей Марини Миколаївни,

встановила:

Рішенням Комісії від 07 вересня 2023 року № 83/зп-23 вирішено провести автоматизований розподіл справ (документів) між членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у складі Другої палати стосовно суддів, яких не відряджено з судів, підсудність яких визначено іншим судам.

Відповідно до протоколу розподілу між членами Комісії від 18 вересня 2023 року доповідачем щодо питання відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей Марини Миколаївни визначено члена Комісії Сабодаша Р.Б.

Розгляд питання про відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей М.М. Комісією у складі Другої палати призначено на 08 листопада 2023 року, про що її повідомлено шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Комісії відповідного оголошення.

У засідання Комісії 08 листопада 2023 року суддя Гавілей М.М. не прибула, будь-яких пояснень від неї не надходило.

Згідно з абзацом другим пункту 8 розділу ІІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (далі – Порядок), неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді або про дострокове закінчення відрядження за його відсутності.

Заслухавши доповідача – члена Комісії Сабодаша Р.Б., проаналізувавши матеріали щодо відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей М.М. до Хортицького районного суду міста Запоріжжя, Комісія встановила таке.

Гавілей М.М. Указом Президента України від 12 березня 2012 року № 193/2012 призначено на посаду судді Токмацького районного суду Запорізької області строком на п’ять років; Указом Президента України від 19 грудня 2018 року № 429/2018 призначено на посаду судді Токмацького районного суду Запорізької області.

Гавілей М.М. є повноважною суддею щодо здійснення правосуддя.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 введено воєнний стан в Україні, який продовжено указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 07 листопада 2022 року № 757/2022, від 06 лютого 2023 року № 58/2023, від 01 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 451/2023, від 06 листопада 2023 року № 734/2023.

Розпорядженням Голови Верховного Суду від 14 вересня 2022 року № 49/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Запорізької області» територіальну підсудність судових справ Токмацького районного суду Запорізької області змінено та визначено Хортицькому районному суду міста Запоріжжя.

За інформацією про кількість посад суддів у місцевих судах, станом на 01 листопада 2023 року в Хортицькому районному суді міста Запоріжжя гранична кількість суддів становить 12, призначено (обрано) – 8, вакантних посад – 4, триває процедура зайняття посади – 2.

Згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України (підпункт 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції від 12 липня 2011 року № 9-рп/2011).

Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.

Водночас згідно з абзацом другим частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) у період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

Відповідно до частини першої статті 82 Закону суддя може бути переведений, в тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя в порядку, передбаченому законом.

Згідно з частиною сьомою статті 147 Закону у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.

Таким чином, механізм тимчасового відрядження суддів без їх згоди під час дії правового режиму воєнного стану у зв’язку зі зміною територіальної підсудності справ є реалізацією конституційного принципу територіальності здійснення правосуддя і зумовлений потребою доступності правосуддя.

Розгляд питання про відрядження судді здійснюється відповідно до Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Порядку.

Абзацом першим пункту 1 розділу І Порядку передбачено, що відрядження судді, продовження строку відрядження, дострокове закінчення відрядження судді здійснюється згідно із законами та цим Порядком. Процедура підготовки та ухвалення рішення про відрядження судді регулюється Регламентом Вищої ради правосуддя, Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Положенням про Державну судову адміністрацію України.

Відповідно до абзацу першого пункту 11 розділу ІІІ Порядку за результатами розгляду питання про відрядження судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає рішення, зокрема, про внесення подання до Вищої ради правосуддя з рекомендацією на відрядження судді.

Як уже зазначалось, на території України введено правовий режим воєнного стану, здійснення правосуддя в Токмацькому районному суді Запорізької області припинено у зв’язку з неможливістю здійснення  правосуддя в цьому суді, змінено територіальну підсудність судових справ і визначено її Хортицькому районному суду міста Запоріжжя, у якому є вакантні посади судів. Іншими словами, наявними є всі умови, з якими Закон пов’язує можливість застосування процедури тимчасового відрядження судді без її згоди.

З огляду на наведені обставини Комісія вважає, що є необхідність внести Вищій раді правосуддя подання з рекомендацією про відрядження судді Гавілей М.М. до Хортицького районного суду міста Запоріжжя, тобто до суду, якому визначена підсудність судових справ Токмацького районного суду Запорізької області, без її згоди строком на один рік.

Керуючись статтями 55, 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

внести до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією про відрядження судді Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей Марини Миколаївни до Хортицького районного суду міста Запоріжжя строком на один рік.

Головуючий                                                                                                            Р.М. Сидорович

Члени Комісії:                                                                                                         Л.М. Волкова                                                                                                                     

                                                                                                                                Р.А. Кидисюк                                                                                                                     

                                                                                                                               О.Л. Коліуш                                                                                                                     

                                                                                                                               О.С. Омельян                                                                                                                     

                                                                                                                               Р.Б. Сабодаш                                                                                                                     

                                                                                                                               С.Ю. Чумак