Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Сидоровича Р.М.,
членів Комісії: Волкової Л.М., Кидисюка Р.А., Омельяна О.С.,
розглянувши повідомлення Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Демидовою Світланою Олександрівною у декларації доброчесності судді за 2017 рік,
встановила:
До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 04 жовтня 2018 року надійшло повідомлення Смалюка Р.В. про недостовірність тверджень, вказаних суддею Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Демидовою Світланою Олександрівною у декларації доброчесності судді за 2017 рік (далі – Декларація).
Заявник зазначає, що суддя заповнила пункт 15 Декларації «Випадків втручання в мою діяльність по здійсненню правосуддя не було» шляхом підтвердження вказаного твердження. Водночас суддя у 2017 році разом з іншими суддями зверталася до Вищої ради правосуддя із повідомленням про втручання, зокрема, в її діяльність щодо здійснення правосуддя.
У зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України були припинені.
Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відновлено 01 червня 2023 року.
Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією.
Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16.
Положеннями пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (зі змінами), передбачено, що перевірка декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, наданої будь-якою особою, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях.
Суддею Демидовою Світланою Олександрівною 15 січня 2018 року заповнено Декларацію, у пункті 15 якої нею підтверджено твердження «Випадків втручання у мою діяльність по здійсненню правосуддя не було».
Водночас 02 лютого 2017 року до Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) у порядку статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» надійшло повідомлення суддів Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Мельниченка С.П., Ткаченко Н.В., Демидової С.О. (вхідний № 199/0/6-17) про втручання в їхню діяльність під час здійснення правосуддя потерпілим у справі, який є головою громадської організації «Народний трибунал». У повідомленні суддів викладено, що під час судових засідань потерпілим у присутності великої кількості людей висловлювались твердження, спрямовані на створення у присутніх уявлення про непорядність суддів, отримання ними неправомірної вигоди за ухвалення рішення, а також лунали заклики до вчинення дій, спрямованих на перешкоджання роботи суду. Перед початком першого судового засідання та після останнього засідання у справі біля будівлі суду громадською організацією «Народний трибунал» двічі організовувались пікети, що викликали у працівників суду побоювання за свою безпеку.
Аналогічне повідомлення було направлено Генеральному прокурору України та Голові Ради суддів України.
Згідно з повідомленням Генеральної прокуратури України 21 лютого 2017 року Дніпропетровською місцевою прокуратурою № 2 розпочато досудове розслідування за фактом втручання в професійну діяльність суддів із метою перешкодити виконанню їх обов’язків.
За результатами перевірки повідомлення № 199/0/6-17 ВРП 22 лютого 2018 року ухвалено рішення № 588/0/15-18 про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів. Цим рішенням Генеральному прокурору України внесено подання про виявлення посадових осіб Генеральної прокуратури України, які вчинили дії та допустили бездіяльність, що порушує гарантії незалежності суддів; запитано інформацію про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні за повідомленням суддів № 199/0/6-17.
Направляючи повідомлення щодо втручання у свою діяльність до ВРП та Генеральному прокурору України, судді керуються власною оцінкою обставин, що мали місце під час здійснення ними правосуддя. Водночас ВРП, проводячи перевірку такого повідомлення, може дійти протилежних висновків та ухвалити рішення про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів.
Значна кількість ухвалених ВРП рішень про відмову у вжитті заходів щодо забезпечення незалежності суддів та правосуддя зумовлена тим, що викладені у повідомленнях суддів обставини не мають ознак втручання.
За відсутності рішення ВРП під час заповнення пункту 15 декларації доброчесності суддя опиняється в ситуації невизначеності, оскільки, якщо його оцінка фактів про втручання в діяльність щодо здійснення правосуддя не збігатиметься з висновками ВРП, будь-яке твердження судді надалі може розцінюватись як недостовірне, що не дозволяє судді заздалегідь правильно заповнити декларацію доброчесності.
Відповідно до пункту 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності судді в декларації заповнюються відомості, актуальні станом на 31 грудня звітного року. Пунктом 10 зазначених правил встановлено, що суддя (кандидат на посаду судді) має право за власним бажанням навести в декларації в довільній формі додаткові пояснення щодо наведених тверджень. Однак на суддю не покладається обов’язку надавати такі пояснення.
За таких обставин пояснення судді Демидової С.О. щодо підтвердження в пункті 15 Декларації про відсутність випадків втручання в її діяльність є обґрунтованим, оскільки на момент заповнення такої Декларації ВРП не ухвалювалось відповідного рішення за її повідомленням.
Оцінивши в сукупності дані перевірки Декларації, письмові пояснення судді, Комісія дійшла висновку, про непідтвердження недостовірності (в тому числі неповноти) тверджень, указаних суддею Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Демидовою С.О., встановлено відсутність правових підстав вважати твердження у пункті 15 Декларації, указане Демидовою С.О., таким, що є недостовірним або неповним.
Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розділом VІ Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України двома голосами «За» і двома голосами «Проти»
вирішила:
визнати непідтвердженою інформацію про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Демидовою Світланою Олександрівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Головуючий Р.М. Сидорович
Члени Комісії: Л.М. Волкова
Р.А. Кидисюк
О.С. Омельян