Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Михайла БОГОНОСА,
членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК (доповідач),
розглянувши питання допуску кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Ситник Оксани Володимирівни,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).
Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості проведення Комісією конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду визначено статтею 79-3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
Згідно з пунктом 57 розділу ХII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри».
Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
До Комісії 28 грудня 2023 року, що відповідає строку, визначеному в оголошенні про проведення конкурсу, із заявою про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання звернулася Ситник Оксана Володимирівна.
Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.
Згідно з частиною першою статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.
Ситник О.В. у своїй заяві просила допустити її до участі в конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 4 частини першої статті 28 Закону, оскільки вона має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.
В анкеті кандидата на посаду судді Ситник О.В. зазначає, що в неї наявний стаж роботи на посаді судді, а також досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення.
Ситник О.В. призначена на посаду судді Зіньківського районного суду Полтавської області Указом Президента України від 02 липня 2020 року № 265/2020, тобто станом на день подання нею документів має 3 роки 5 місяців та 27 днів стажу роботи на посаді судді.
Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції станом на час подання заяви про участь у конкурсі), досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, підтверджується копією свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та документами: 1) договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності; 2) деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи-підприємця; 3) довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання; 4) документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката; 5) належним чином засвідченими копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні); 6) іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.
Зі змісту наведених нормативних положень випливає, що кандидат на посаду судді, який виявив намір взяти участь в Конкурсі, зобов’язаний надати Комісії, з-поміж іншого, такий пакет документів, який би містив достовірну і вичерпну інформацію про досвід (стаж) своєї професійної діяльності, на основі якого Комісія змогла б упевнитись у тому, що кандидат дійсно відповідає вимогам, встановленим пунктом 4 частини першої статті 28 Закону, без необхідності додаткового з’ясування (підтвердження, співставлення) наданої інформації чи пошуку нової.
Однак Ситник О.В. на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката надала Комісії тільки копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 22 червня 2012 року № 1246, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, довідки Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, витягу з реєстру платників єдиного податку від 07 жовтня 2016 року № 1616063400198, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 555722, інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України. Копій судових рішень або інших документів (журнали судових засідань, судові повістки тощо, договори, ордери), які підтверджували б її участь у здійсненні представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, нею не надано.
В анкеті кандидата Ситник О.В. зазначила, що має досвід професійної діяльності щодо здійснення представництва у національних судах та/ або захисту від кримінального обвинувачення, зокрема у період з 01 січня 2016 року по 01 липня 2020 року здійснювала надання безоплатної вторинної правової допомоги на підставі договорів, укладених з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, однак не вказала конкретних номерів справ та не надала посилань на відповідну сторінку в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що не дає можливості Комісії пересвідчитися в наявності в кандидата досвіду практичної роботи адвоката як кваліфікаційної вимоги до кандидатів на посаду судді.
Отже, подані кандидатом свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 22 червня 2012 року № 1246, інформація з Єдиного реєстру адвокатів України, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 555722, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, довідки Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, витяг з реєстру платників єдиного податку від 07 жовтня 2016 року № 1616063400198 не підтверджують наявність досвіду професійної діяльності адвоката у Ситник О.В.
З урахуванням викладеного Комісією встановлено відсутність сукупного стажу (досвіду) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 частини першої статті 28 Закону, щонайменше сім років, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.
Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Ситник Оксані Володимирівні у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.
Головуючий Михайло БОГОНІС
Члени Комісії: Надія КОБЕЦЬКА
Галина ШЕВЧУК