Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Чумака С.Ю.,
членів Комісії: Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б.,
розглянувши повідомлення Маселка Р.А. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Апеляційного суду міста Києва Гладієм Степаном Васильовичем у декларації доброчесності за 2016 та 2017 роки,
встановила:
30 липня 2018 року до Комісії надійшло повідомлення Маселка Р.А. про недостовірність тверджень, вказаних суддею Апеляційного суду міста Києва Гладієм С.В. у деклараціях доброчесності судді за 2016 та 2017 роки (далі – декларації).
Заявник зазначає, що в пункті 12 декларацій суддя Гладій С.В. підтвердив, що ним сумлінно виконувались професійні обов’язки у 2016 та 2017 роках, проте такі твердження не відповідають дійсності, оскільки 14 березня 2014 року суддя виніс рішення у справі № 761/2801/14-п, яким скасовано рішення суду першої інстанції. Ця справа стосувалась учасника акцій протесту під час Революції Гідності.
На переконання заявника, суддею Гладієм С.В. в порушення вимог частини третьої статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» не внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень електронної копії судового рішення у вказаній справі.
Зазначені обставини, на думку Маселка Р.А., свідчать про неналежне виконання професійних обов’язків суддею Гладієм С.В., тобто є підстави стверджувати, що останнім повідомлено недостовірні відомості у пункті 12 декларацій.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) з 07 листопада 2019 року припинено повноваження членів Комісії, що унеможливило розподіл зазначеного повідомлення Маселка Р.А. між членами Комісії та, відповідно, проведення перевірки за цим повідомленням.
Після призначення нового складу Комісії 01 червня 2023 року повідомлення Маселка Р.А. повторно передано на розподіл між членами Комісії.
Під час попередньої підготовки до розгляду зазначеного питання встановлено таке.
Гладій Степан Васильович з 22 січня 1993 року – народний суддя Ленінського районного народного суду міста Полтави; Постановою Верховної Ради України від 04 березня 1998 року № 161/98-ВР обраний на посаду судді Полтавського обласного суду безстроково; Указом Президента України від 31 липня 2009 року № 586/2009 переведений на посаду судді Апеляційного суду міста Києва; Указом Президента України від 28 вересня 2018 року № 297/2018 переведений на посаду судді Київського апеляційного суду; рішенням Вищої ради правосуддя від 18 квітня 2023 року № 372/0/15-23 звільнений з посади судді Київського апеляційного суду, наказом Київського апеляційного суду від 19 квітня 2023 року № 245-ОС відрахований зі штату цього суду.
Відповідно до частини першої статті 62 Закону суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності за формою, що визначається Комісією. У разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) тверджень судді у декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку (частина шістнадцята статті 62 Закону). Неподання, несвоєчасне подання декларації доброчесності суддею або декларування в ній завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, встановлену цим Законом (частина сімнадцята статті 62 Закону).
На переконання Комісії, декларація доброчесності судді є одним з інструментів, запроваджених законодавцем, для підвищення довіри до судової системи та підтримання її авторитету на високому рівні. Заповнення декларації доброчесності судді є тягарем, що покладається на суддю у зв’язку з його статусом і забезпечується шляхом притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.
Обов’язок заповнення декларації доброчесності судді не може бути покладено на особу, яка не наділена відповідним статусом, крім кандидатів на посаду судді. Не може бути здійснено перевірку декларацій осіб, які втратили статус судді або ж перебувають у відставці. Це зумовлено як самою метою запровадження зазначених інструментів, так і неможливістю вжиття будь-яких негативних заходів впливу на таку особу в разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.
Підпунктом 6.2.2 пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (зі змінами), передбачено, що розгляд повідомлення та проведення перевірки декларації родинних зв’язків судді та декларації доброчесності судді здійснюється членом Комісії, визначеним за результатами розподілу автоматизованою системою в порядку, встановленому Положенням про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ.
Відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (зі змінами), повідомлення, які стосуються суддів, звільнених з посад або повноваження яких припинилися, чи суддів у відставці, розгляду не підлягають, про що має бути проінформовано заявника.
Заслухавши члена Комісії – доповідача, встановивши, що на момент розгляду справи Гладія С.В. звільнено з посади судді Київського апеляційного суду, Комісія вважає, що повідомлення Маселка Р.А. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Апеляційного суду міста Києва Гладієм С.В. у деклараціях, підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 61, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України
вирішила:
повідомлення Маселка Романа Анатолійовича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Апеляційного суду міста Києва Гладієм Степаном Васильовичем у декларації доброчесності за 2016 та 2017 роки, залишити без розгляду.
Головуючий С.Ю. Чумак
Члени Комісії: А.В. Пасічник
Р.Б. Сабодаш