Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Першої палати:
головуючого – Кобецької Н.Р.,
членів Комісії: Богоноса М.Б., Гацелюка В.О. (доповідач), Мельника Р.І., Пасічника А.В.,
розглянувши питання про відрядження суддів до Косівського районного суду Івано-Франківської області,
встановила:
До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) від 29 березня 2024 року № 8-8205/24 про необхідність розгляду питання щодо відрядження одного судді до Косівського районного суду Івано-Франківської області у зв’язку з виявленням надмірного судового навантаження в цьому суді.
У повідомленні зазначено, що рішенням Вищої ради правосуддя від 24 серпня 2023 року № 852/0/15-23 «Про визначення кількості суддів у місцевих та апеляційних судах» у Косівському районному суді Івано-Франківської області визначено шість посад суддів. Фактично перебувають на посадах три судді.
Загалом нормативний час, потрібний для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за 2023 рік, становить у середньому по Україні 399 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників середньої тривалості розгляду справ (рішення Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20).
У Косівському районному суді Івано-Франківської області нормативний час розгляду справ є більшим за середній показник по Україні та становить 530 днів на одного суддю, що дає ДСА України підстави стверджувати про наявність у суді надмірного рівня судового навантаження.
ДСА України вважає, що вирішення питання надмірного навантаження в Косівському районному суді Івано-Франківської області можливе за умови відрядження одного судді до цього суду.
Згідно з інформацією, долученою до повідомлення ДСА України від 29 березня 2024 року № 8-8205/24, щодо показників часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за 2023 рік, до Косівського районного суду Івано-Франківської області за вказаний період надійшло 4 368 справ та матеріалів, для розгляду яких визначено 12 729 годин. За умови відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області одного судді нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, що надійшли, становитиме 398 годин.
Автоматизованою системою розподілу доповідачем у справі визначено члена Комісії Гацелюка В.О.
На офіційному вебсайті Комісії розміщено оголошення про розгляд питання щодо внесення подання про відрядження (тимчасове переведення) одного судді до Косівського районного суду Івано-Франківської області для здійснення правосуддя. В оголошенні, крім іншого, зазначено про необхідність подання згоди на відрядження протягом 7 днів з дня його оприлюднення. Цей строк закінчився 10 квітня 2024 року.
Упродовж встановленого строку до Комісії надійшли згоди на відрядження від двох суддів:
- Ковтун Наталії Григорівни, судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області;
- Хемич Оксани Богданівни, судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області.
Суддів повідомлено про час і місце засідання Комісії шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Комісії.
На електронну адресу Комісії 22 квітня 2024 року надійшло звернення судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Н.Г. про її участь у засіданні Комісії в режимі відеоконференції.
У засідання Комісії з’явилася суддя Хемич О.Б. Суддя Ковтун Н.Г. взяла участь у засіданні в режимі відеоконференції.
Рішенням Комісії від 24 квітня 2024 року № 17/пс-24 відмовлено у внесенні подання на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Н.Г. та судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Хемич О.Б. Строк розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді до Косівського районного суду Івано-Франківської області продовжено до 22 травня 2024 року.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу III Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (зі змінами, далі – Порядок) Комісією призначено до розгляду 22 травня 2024 року питання щодо внесення подання про відрядження судді до Косівського районного суду Івано-Франківської області для здійснення правосуддя та розміщено відповідне оголошення на офіційному вебсайті Комісії.
У зазначений в оголошенні строк до Комісії зі згодами на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області звернулися суддя Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Наталія Григорівна та суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчук Олег Ігорович.
Суддів повідомлено про час і місце засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Комісії. У засідання Комісії з’явився суддя Кирильчук О.І. Суддя Ковтун Н.Г. у засідання Комісії не з’явилася. Згідно з абзацом другим пункту 8 розділу ІІІ Порядку неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про його відрядження.
Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Гацелюка В.О., дослідивши наявні в Комісії матеріали, проаналізувавши інформацію, надану ДСА України, судами, у яких судді займають штатні посади, розміщену на вебсайті Ради суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Першої палати встановила таке.
Відповідно до абзацу першого пункту 10 розділу III Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, у якому суддя обіймає штатну посаду.
Аналіз документів та інформації стосовно суддів, які звернулися до Комісії зі згодами на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області, свідчить про таке.
Ковтун Наталію Григорівну Указом Президента України від 31 липня 2012 року № 461/2012 призначено на посаду судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області строком на п’ять років, Указом Президента України від 14 січня 2020 року № 7/2020 – на посаду судді цього суду безстроково.
Відповідно до довідки (додаток 2 до Порядку), виданої головою Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, суддею Ковтун Н.Г. за 2022 рік розглянуто 307 кримінальних справ, з яких скасованих рішень – 3, змінених – 2; 772 цивільні справи, з яких скасованих рішень – 9, змінених – 2; 26 адміністративних справ, з яких скасованих рішень – 1; 389 справ про адміністративні правопорушення, з яких скасованих рішень – 2. За 2023 рік суддею Ковтун Н.Г. розглянуто 269 кримінальних справ, з яких скасованих рішень – 2, змінених – 1; 958 цивільних справ, з яких скасованих рішень – 8, змінених – 5; 11 адміністративних справ; 436 справ про адміністративні правопорушення, з яких скасованих рішень – 3.
На день подання згоди на відрядження в провадженні судді Ковтун Н.Г. перебувало 105 кримінальних справ, з яких на розгляді понад три місяці – 61; 250 цивільних справ, з яких на розгляді понад три місяці – 79; 5 адміністративних справ, з яких на розгляді понад три місяці – 3.
Кількість справ, що перебуває у провадженні суддів Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області становить: кримінальні справи – 659, цивільні справи – 2 522, адміністративні справи – 43, справи про адміністративні правопорушення – 569.
Штатна чисельність суддів – 13.
Фактична чисельність суддів у суді – 11.
Кількість суддів, які здійснюють правосуддя – 7.
21 травня 2024 року до Комісії надійшли пояснення судді Ковтун Н.Г. у яких вона зазначає, що необхідність її відрядження виникла у зв’язку із конфліктною ситуацією у колективі суду. Крім того, суддя повідомила, що ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому не зможе прийняти участь у засіданні Комісії.
За інформацією ДСА України нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за перший квартал 2024 року, становить у середньому по Україні 106 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників середньої тривалості розгляду справ (рішення Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20).
У Саксаганському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за звітний період, одним повноважним суддею становить 201 день, що перевищує середній показник по Україні.
За умови відрядження одного судді із зазначеного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 234 дні.
На запит Комісії головою Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області повідомлено, що суддя Ковтун Н.Г. є головуючим у складі колегій суддів у 13 кримінальних провадженнях та входить до складу колегій суддів, у провадженні яких перебуває 4 кримінальні справи. Станом на 20 травня 2024 року у провадженні судді Ковтун Н.Г. перебуває 416 справ та матеріалів, з яких: 100 кримінальних справ, 5 адміністративних справ, 256 цивільних справ, 55 справ про адміністративні правопорушення. У провадженні судді понад три місяці перебуває 139 справ та матеріалів.
Також повідомлено, що загальна кількість справ та матеріалів, що надійшли на розгляд до Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у 2023 році, становить 11 788 справ та матеріалів, тоді як у 2022 році до суду надійшло 9 518 справ та матеріалів.
Зважаючи на зазначене вище, головою Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області вказано, що відрядження судді Ковтун Н.Г. до Косівського районного суду Івано-Франківської області матиме суттєвий вплив на стан здійснення правосуддя в Саксаганському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
На зборах суддів Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (рішення від 19 квітня 2024 року № 6) вирішено звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з проханням відмовити у внесенні до Вищої ради правосуддя подання про відрядження судді Ковтун Н.Г. до Косівського районного суду Івано-Франківської області.
Обставини, які були викладені в листі Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 квітня 2024 року, не змінились.
Кирильчук Олег Ігорович Указом Президента України від 23 травня 2013 року № 302/2013 призначений на посаду судді Свердловського міського суду Луганської області строком на п’ять років, Указом Президента України від 14 лютого 2015 року № 81/2015 переведений у межах п’ятирічного строку на роботу на посаді судді Ленінського районного суду міста Миколаєва, Указом Президента України від 17 жовтня 2019 року № 760/2019 призначений на посаду судді Ленінського районного суду міста Миколаєва.
Відповідно до довідки (додаток 2 до Порядку), виданої головою Ленінського районного суду міста Миколаєва, суддею Кирильчуком О.І. за 2021 рік розглянуто 864 кримінальні справи, з яких скасованих рішень – 16, змінених – 4; 172 цивільні справи, з яких скасованих рішень – 4, змінених – 3; 38 адміністративних справ, з яких скасованих рішень – 2, змінених – 2; 742 справи про адміністративні правопорушення, з яких скасованих рішень – 3. За 2023 рік суддею Кирильчуком О.І. розглянуто 38 кримінальних справ, 8 цивільних справ, з яких 1 рішення змінено; 1 адміністративна справа.
Станом на день подання згоди в провадженні судді Кирильчука О.І. відсутні справи.
Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Ленінського районного суду міста Миколаєва, становить: кримінальних справ – 782, цивільних справ – 955, адміністративних справ – 17, справ про адміністративні правопорушення – 587.
Штатна чисельність суддів – 14.
Фактична чисельність суддів у суді – 9.
Кількість суддів, які здійснюють правосуддя – 8.
20 травня 2024 року до Комісії надійшли додаткові пояснення судді Кирильчука О.І., відповідно до яких суддя зазначив, що 10 лютого 2022 року він подавав згоду до Вищої ради правосуддя на відрядження до Лугинського районного суду Житомирської області. Рішенням Вищої ради правосуддя від 15 лютого 2022 року №112/0/15-22 йому відмовлено у відрядженні до вказаного суду.
17 лютого 2022 року суддя Кирильчук О.І. подавав згоду до Вищої ради правосуддя на відрядження до Попаснянського районного суду Луганської області. Рішенням Вищої ради правосуддя від 23 лютого 2023 року №135/0/15-23 його заяву залишено без розгляду.
З 25 лютого 2022 року дотепер суддя Кирильчук О.І. проходить військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період у складі Збройних Сил України, відповідно не має судових справ у своєму провадженні.
18 травня 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за змістом яких відповідно до підпункту «з» пункту 2 частини четвертої статті 26 вказаного закону Кирильчук О.І. має право на звільнення з військової служби під час воєнного стану у зв’язку із перебуванням на посаді судді.
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року рекомендовано призначити Рибіцьку Катерину Олександрівну на посаду судді Ленінського районного суду міста Миколаєва.
Суддя Кирильчук О.І. у своїх поясненнях зазначив, що має бажання повернутись до здійснення правосуддя в разі відрядження його до Косівського районного суду Івано-Франківської області.
За інформацією ДСА України, до Ленінського районного суду міста Миколаєва за перший квартал 2024 року надійшло 2 602 справи та матеріали. Нормативний час, необхідний для розгляду справ та матеріалів, які надійшли до Ленінського районного суду міста Миколаєва, становить 8 695 годин.
У Ленінському районному суді міста Миколаєва нормативний час розгляду справ є більшим за середній показник по Україні та становить 136 днів.
У разі відрядження одного судді з Ленінського районного суду міста Миколаєва середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, становитиме 155.
На запит Комісії головою Ленінського районного суду міста Миколаєва повідомлено, що наказом голови суду від 01 лютого 2022 року № 01ос/г/22 судді Кирильчуку О.І. надано відпустку ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01 лютого 2022 року до 04 лютого 2023 року включно. Наказом від 24 лютого 2022 року № 04ос/г/22 суддю Кирильчука О.І. відкликано з відпустки ІНФОРМАЦІЯ_3. Наказом від 01 лютого 2022 року № 06ос/г/22 суддю Кирильчука О.І. увільнено від виконання службових обов’язків з 01 березня 2022 року у зв’язку з призивом на військову службу.
Відповідно до зазначеного вище, в провадженні судді Кирильчука О.І. відсутні судові справи.
Крім того, головою Ленінського районного суду міста Миколаєва повідомлено, що за період з 01 січня 2024 року до 15 травня 2024 року в провадженні суддів перебувало 5 949 справ усіх категорій, станом на 15 травня 2024 року розглянуто 3 648 справ. Залишок справ становить 2 301, із них: кримінальне судочинство –783, цивільне судочинство – 946, адміністративне судочинство – 15, а справ про адміністративні правопорушення – 557. Отже, наведена кількість справ у провадженні суддів констатує наявність надмірного рівня судового навантаження в суді.
Таке надмірне навантаження внаслідок неукомплектованості штату суддів призводить до об’єктивного недотримання розумних строків, збільшення залишку нерозглянутих справ, зростання кількості скарг учасників процесу на дії і рішення суддів.
Ленінський районний суд міста Миколаєва працює у критичному стані, пов’язаному з нестачею суддів майже п’ять років. Недоукомплектованість суддівського корпусу, наявність надмірного рівня судового навантаження в суді стали вагомою причиною звернення голови суду в 2020 та 2021 роках до ДСА України з поданням щодо відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва з метою врегулювання навантаження та забезпечення належних умов для доступу до правосуддя.
У Ленінському районному суді міста Миколаєва встановлено спеціалізацію суддів – три судді з кримінальної та п’ять суддів з цивільної. Судді Кирильчуку О.І. зборами суддів було визначено кримінальну спеціалізацію. Під час формування колегії суддів у кримінальних провадженнях за відсутності одного з суддів залучаються судді цивільної спеціалізації, що є додатковим навантаженням на суддів цивільної спеціалізації.
Таким чином, з огляду на надмірне навантаження на суддів Ленінського районного суду міста Миколаєва, відсутність судді Кирильчука О.І. та у разі його відрядження до іншого суду суттєво впливає та вплине на стан здійснення правосуддя в Ленінському районному суді міста Миколаєва.
Згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України (підпункт 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції від 12 липня 2011 року № 9 рп/2011).
Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.
Абзацом першим частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) передбачено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.
Відповідно до пункту 10 розділу III Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду.
Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді.
Таким чином, Закон та Порядок визнають відрядження як екстраординарну процедуру, що може бути застосована з метою зменшення надмірного навантаження в суді, до якого здійснюється відрядження. При цьому таке відрядження можливе виключно за умови, що шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя не буде завдано в суді, з якого суддя відряджається.
Комісія вважає, що відрядження суддів, які не здійснюють повноваження судді у зв’язку із призивом на військову службу та відрядження яких негативно вплине на доступ до правосуддя в судах, з яких вони відряджаються, нівелює мету інституту відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), адже не забезпечить доступу до правосуддя в судах, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження, та не вирівняє навантаження на суди.
Доводи Кирильчука О.І. про те, що рішенням Комісії від 29 лютого 2024 року рекомендовано призначити Рибіцьку К.О. на посаду судді Ленінського районного суду міста Миколаєва не можуть бути враховані під час розгляду питання про його відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області, враховуючи, що за даними звітності ДСА України за перший квартал 2024 року у разі переведення (відрядження) одного судді до Ленінського районного суду міста Миколаєва середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею перевищуватиме середній показник по Україні та становитиме 121 день.
Крім того, Рішенням Вищої ради правосуддя від 25 квітня 2024 року № 1276/0/15-24 внесено Президентові України подання про призначення Книщука Р.М. на посаду судді Косівського районного суду Івано-Франківської області.
Дослідивши інформацію про стан здійснення правосуддя в судах, у яких судді та Ковтун Н.Г. та Кирильчук О.Г. обіймають штатні посади, узявши до уваги обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження суддів, інформацію, надану головою Ленінського районного суду міста Миколаєва та головою Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, Комісія дійшла висновку, що відрядження суддів Ковтун Н.Г. та Кирильчук О.Г. до Косівського районного суду Івано-Франківської області негативно вплине на доступ до правосуддя в Ленінському районному суді міста Миколаєва та Саксаганському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
З огляду на викладене Комісія вважає за необхідне відмовити у внесенні подання про відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Н.Г. та судді Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчука О.Г.
Відповідно до абзацу першого пункту 11 розділу ІІІ Порядку за результатами розгляду питання про відрядження судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає одне з таких рішень:
- про внесення подання до Вищої ради правосуддя з рекомендацією на відрядження судді;
- про відмову у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження судді;
- про залишення без розгляду та повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді.
Абзацом першим пункту 16 розділу ІІІ Порядку встановлено, що у разі якщо Вищою кваліфікаційною комісією суддів України прийнято рішення про відмову у внесенні подання про відрядження всіх суддів, які надали згоду на відрядження, Комісією може бути прийнято рішення про залишення без розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді або продовження строку розгляду такого питання.
Ураховуючи, що Комісією прийнято рішення про відмову у внесенні подання про відрядження всіх суддів, які надали згоду на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області, Комісія дійшла висновку про залишення без розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді до цього суду.
Керуючись статтями 55, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Відмовити у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області судді Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Наталії Григорівни.
2. Відмовити у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження до Косівського районного суду Івано-Франківської області судді Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчука Олега Ігоровича.
3. Питання щодо внесення подання про відрядження судді до Косівського районного суду Івано-Франківської області залишити без розгляду.
Головуючий Н.Р. Кобецька
Члени Комісії: М.Б. Богоніс
В.О. Гацелюк
Р.І. Мельник
А.В. Пасічник