X

19/дп-23

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
16.08.2023
Дата надходження документа: 
16.08.2023
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
16.08.2023
19/дп-23
Про розгляд повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей, вказаних суддею Білоус Інною Олександрівною, яка перебувала на посаді судді Тернопільського окружного адміністративного суду (нині – суддя Вищого антикорупційного суду), в декларації родинних зв’язків за 2012 – 2016 роки.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Шевчук Г.М.,

членів Комісії: Богоноса М.Б., Кобецької Н.Р.,

розглянувши повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей, вказаних суддею Білоус Інною Олександрівною, яка перебувала на посаді судді Тернопільського окружного адміністративного суду (нині – суддя Вищого антикорупційного суду), в декларації родинних зв’язків за 2012 – 2016 роки,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 19 лютого 2019 року за вхідним № 31кп-3/19 надійшло повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. про те, що Білоус Інна Олександрівна, перебуваючи на посаді судді Тернопільського окружного адміністративного суду, вказала у декларації родинних зв’язків за 2012–2016 роки недостовірні або неправдиві відомості, а саме не зазначила у звітному періоді відомості про її колишнього чоловіка, який перебував на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції патрульної поліції Тернопільського відділу поліції, тобто займав посаду у правоохоронному органі.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193-ІХ повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було припинено.

Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відновлено 01 червня 2023 року.

На підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 20 липня 2023 року та відповідно до протоколу повторного розподілу від 21 липня 2023 року повідомлення представника Громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. було передано члену Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кобецькій Н.Р.

Заслухавши доповідача, члена Вищої  кваліфікаційної комісії суддів України Кобецьку Н.Р., перевіривши доводи повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В., проаналізувавши інформацію, яка міститься в суддівському досьє, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії встановила таке. 

Відповідно до частини першої статті 61 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію родинних зв’язків за формою, що визначається Комісією.

Форму декларації родинних зв’язків судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16.

Положеннями пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (із змінами та доповненнями), передбачено, що перевірка декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, наданої будь-якою особою, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях.

Положеннями абзацу другого підпункту 6.2.4 розділу VI зазначеного регламенту передбачено, що обставини, які раніше були предметом дослідження (зокрема, під час кваліфікаційного оцінювання судді), повторному дослідженню не підлягають. Повідомлення про такі обставини за рішенням Комісії залишаються без розгляду.

У 2019 році Білоус І.О. проходила кваліфікаційне оцінювання та підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Вищому антикорупційному суді. Під час цього оцінювання досліджувалася інформаційна записка Громадської ради міжнародних експертів про невідповідність кандидата Білоус І.О. посаді судді Вищого антикорупційного суду. Згідно з вказаною запискою, однією із підстав для таких висновків є неналежне заповнення суддею Білоус І.О. декларації родинних зв’язків за 2012 – 2016 роки, а саме не підтверджено, що вона має родичів, які займають посади, перераховані у статті 61 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Водночас її чоловік ОСОБА_1 працював у правоохоронних органах дільничним офіцером поліції. Рішенням  Вищої  кваліфікаційної  комісії  суддів   України  від 21 січня 2019 року № 56/вс-19 Білоус І.О. визнано такою, що відповідає критеріям, визначеним статтею 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» та допущено до етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах оголошеного конкурсу на посаду судді Вищого антикорупційного суду. У рішенні Вища кваліфікаційна комісія суддів України дала докладну оцінку відомостям, які містяться в інформаційній записці Громадської ради міжнародних експертів, та дійшла висновку про відповідність Білоус І.О. критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 06 березня 2019 року № 272/вс-19 за результатами кваліфікаційного оцінювання Білоус І.О. визнано такою, що підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Вищому антикорупційному суді.

Ураховуючи, що повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. стосовно перевірки достовірності відомостей, вказаних Білоус І.О. у декларації родинних зв’язків судді за 2012 – 2016 рік, за змістом аналогічне інформації, зазначеній у висновку Громадської ради доброчесності, і ці обставини були предметом дослідження та розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України під час кваліфікаційного оцінювання судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дійшла висновку про наявність підстав для залишення повідомлення без розгляду.

Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розділом VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (із змінами та доповненнями), Вища кваліфікаційна комісія суддів України 

вирішила:

повідомлення представника громадської організації «ФУНДАЦІЯ ДЕЮРЕ» Смалюка Р.В. щодо інформації, яке може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей, вказаних суддею Білоус Інною Олександрівною, яка перебувала на посаді судді Тернопільського окружного адміністративного суду (нині – суддя Вищого антикорупційного суду), в декларації родинних зв’язків за 2012–2016 роки залишити без розгляду.

 

Головуючий                                                                                                            Г.М. Шевчук

Члени Комісії:                                                                                                         М.Б. Богоніс

                                                                                                                                 Н.Р. Кобецька