Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Ігнатова Р.М.,
членів Комісії: Богоноса М.Б., Волкової Л.М., Гацелюка В.О., Кидисюка Р.А., Кобецької Н.Р., Коліуша О.Л., Мельника Р.І., Омельяна О.С., Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б., Чумака С.Ю., Шевчук Г.М.,
розглянувши питання про призначення оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни на відповідність займаній посаді,
встановила:
Відповідно до статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє в системі правосуддя України в межах повноважень, встановлених статтею 93 цього Закону. Комісія, зокрема, відповідає за формування високопрофесійного суддівського корпусу в Україні шляхом добору осіб на посади суддів, проводить кваліфікаційне оцінювання стосовно осіб, які перебувають на посаді судді, з метою виявлення їх здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
На розгляд Комісії внесено питання про призначення оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни на відповідність займаній посаді, яке включено до порядку денного засідання Комісії 19 жовтня 2023 року.
Суддю Царевич О.І. належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення засідання Комісії.
У засіданні Царевич О.І. пояснила, що брала участь у процедурі первинного кваліфікаційного оцінювання, у межах якого склала іспит та пройшла співбесіду. Суддя зазначила, що пройшла абсолютно всі процедури первинного кваліфікаційного оцінювання, передбачені нормами Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд». Суддя зауважила, що рішенням Комісії від 31 березня 2016 року № 96/ко-16 оголошено перерву в розгляді питання про визначення результатів первинного кваліфікаційного оцінювання судді Царевич О.І. у зв’язку з тим, що суддя перебувала в статусі обвинуваченої особи в кримінальному провадженні. Надалі стосовно неї було постановлено виправдувальний вирок, який набрав законної сили, однак Комісія в попередньому складі не відновила первинне кваліфікаційне оцінювання у зв’язку з припиненням повноважень.
На підставі постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 березня 2021 року Царевич О.І. поновлено на посаді судді.
Посилаючись на правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду у справі № 9901/703/18, Царевич О.І. вважає, що первинне кваліфікаційне оцінювання повинно бути відновлено з тієї стадії і продовжено за тією ж процедурою, відповідно до якої було розпочате.
З огляду на викладене Царевич О.І. висловила думку, що необхідно відновити її первинне кваліфікаційне оцінювання в порядку, визначеному пунктом 21 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, яке розпочато до набрання чинності цим законом за правилами, що діяли на день початку такого кваліфікаційного оцінювання, зі стадії визначення результатів оцінювання на підставі вивчення матеріалів суддівського досьє.
Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Омельяна О.С., пояснення судді Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І., проаналізувавши інформацію, наявну в Комісії, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі встановила таке.
Царевич Оксану Ігорівну призначено строком на п’ять років на посаду судді Печерського районного суду міста Києва Указом Президента України від 19 листопада 2010 року № 1046/2010. Строк повноважень судді закінчився 18 листопада 2015 року.
Комісією 28 січня 2016 року ухвалено рішення № 7/зп-16 про проведення протягом лютого – березня 2016 року первинного кваліфікаційного оцінювання суддів, які подали на момент набрання чинності Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» заяву про обрання суддею безстроково, затверджено список суддів, які проходитимуть оцінювання, графік проведення первинного кваліфікаційного оцінювання та перелік завдань для проведення анонімного письмового тестування. Відповідно до цього рішення Комісії суддю Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І. включено до складу групи суддів № 5.
Рішенням Вищої ради юстиції від 15 вересня 2016 року № 2279/0/15-16 внесено подання Президентові України про звільнення Царевич О.І. з посади судді Печерського районного суду міста Києва за порушення присяги.
Указом Президента України від 29 вересня 2016 року № 425/2016 Царевич О.І. звільнено з посади судді Печерського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги.
Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року викладено в новій редакції Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VI і запроваджено процедуру кваліфікаційного оцінювання суддів для підтвердження їх здатності здійснювати правосуддя.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» Комісія забезпечує проведення первинного кваліфікаційного оцінювання суддів з метою прийняття рішень щодо можливості здійснення ними правосуддя у відповідних судах.
Частиною четвертою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року визначено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання судді визначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України за погодженням з Радою суддів України.
На виконання вказаних вимог рішенням Комісії від 21 жовтня 2015 року № 67/зп-15 затверджено порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання судді, погоджені рішенням Ради суддів України від 11 грудня 2015 року № 14.
30 вересня 2016 року набрали чинності закони України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів».
Підпунктами 2 і 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом. Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади.
Відповідно до пункту 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Комісії.
Частиною п’ятою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII встановлено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
На виконання частини п’ятої статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення.
Пунктом 21 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону визначено, що Комісія завершує процедури кваліфікаційного оцінювання, розпочаті до набрання чинності цим Законом, за правилами, які діяли на день початку такого кваліфікаційного оцінювання. Судді, які за результатами цих процедур підтвердили свою здатність правосуддя у відповідному суді, не проходять процедуру кваліфікаційного оцінювання для підтвердження відповідності займаній посаді.
Рішенням Комісії від 21 жовтня 2016 року № 89/зп-16 припинено проведення первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І. у зв’язку зі звільненням з посади.
Постановою Верховного Суду від 17 березня 2021 року у справі № 800/372/16 визнано протиправним та скасовано рішення Вищої ради юстиції «Про внесення подання Президентові України про звільнення Царевич О.І. з посади судді Печерського районного суду міста Києва за порушення присяги» від 15 вересня 2016 року; скасовано Указ Президента України від 29 вересня 2016 року № 425/2016 в частині звільнення Царевич О.І. з посади судді Печерського районного суду міста Києва у зв’язку з порушенням присяги.
У зв’язку зі спливом строку, на який Царевич О.І. призначено на посаду судді Печерського районного суду міста Києва, та викладеними вище обставинами суддя Царевич О.І. не має повноважень для здійснення правосуддя і станом на 19 жовтня 2023 року не проходила оцінювання за жодною з передбачених законом процедур.
Отже, перед Комісією фактично постало питання вибору між необхідністю відновлення процедури первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І. або призначення їй оцінювання на відповідність займаній посаді.
Ухвалюючи рішення про необхідність призначення Царевич О.І. оцінювання на відповідність займаній посаді судді Комісія виходить з такого.
Первинне кваліфікаційне оцінювання судді й оцінювання на відповідність займаній посаді судді є самостійними процедурами, які мають різне правове підґрунтя, організаційне забезпечення та наслідки проведення.
Процедуру первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І., розпочату до набрання чинності Законом, припинено рішенням Комісії від 21 жовтня 2016 року № 89/зп-16.
Законодавством України, чинним як на момент припинення процедури первинного кваліфікаційного оцінювання, так і на момент розгляду питання порядку денного засідання Комісії, не передбачено можливості відновлення процедури первинного кваліфікаційного оцінювання судді після припинення такої процедури за рішенням Комісії. При цьому Царевич О.І. не оскаржено рішення Комісії від 21 жовтня 2016 року № 89/зп-16. Таке рішення не скасовано та є чинним.
Комісія враховує, що з набранням чинності законами України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» вступило в силу правило, передбачене підпунктом 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, згідно з яким відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до 30 вересня 2016 року, має бути оцінена у визначеному Законом порядку.
Оскільки Царевич О.І. перебуває на посаді судді Печерського районного суду міста Києва, проте не здійснює повноважень судді через сплив строку, на який її було призначено, для вирішення питання призначення на посаду судді вона має пройти оцінювання відповідно до Закону.
З огляду на викладене та керуючись нормами Конституції України, статтями 83–85, 93 та 101, пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розділом І Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Комісія
вирішила:
1. Призначити оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни на відповідність займаній посаді.
2. Встановити черговість етапів проведення кваліфікаційного оцінювання:
перший етап – складення іспиту;
другий етап – дослідження досьє та проведення співбесіди.
Головуючий Р.М. Ігнатов
Члени Комісії: М.Б. Богоніс
Л.М. Волкова
В.О. Гацелюк
Р.А. Кидисюк
Н.Р. Кобецька
О.Л. Коліуш
Р.І. Мельник
О.С. Омельян
А.В. Пасічник
Р.Б. Сабодаш
С.Ю. Чумак
Г.М. Шевчук