Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Устименко В.Є.,
членів Комісії: Гладія С.В., Луцюка П.С.,
розглянувши питання про результати кваліфікаційного оцінювання судді Київського районного суду міста Харкова Золотарьової Лідії Іванівни на відповідність займаній посаді,
встановила:
Згідно з пунктом 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.
Рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання 1790 суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Київського районного суду міста Харкова Золотарьової Л.І.
Комісією 10 вересня 2018 року проведено співбесіду із суддею Золотарьовою Л.І., під час якої обговорено питання щодо показників за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності, які виникли під час дослідження суддівського досьє.
Заслухавши доповідача, дослідивши досьє судді, надані суддею пояснення, Комісія дійшла висновку про необхідність зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання.
Згідно з частиною першою статті 61 та частиною першою та другою статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) суддязобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларації родинних зв’язків та доброчесності за формою, що визначається Комісією. При цьому, декларація доброчесності судді складається з переліку тверджень, правдивість яких суддя повинен задекларувати шляхом їх підтвердження або непідтвердження.
Пунктом 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності судді передбачено, що у разі заповнення декларації вперше у ній зазначаються твердження щодо обставин, які мали місце упродовж усього життя особи, яка її заповнює.
Суддею Золотарьовою Л.І. 17 січня 2017 року подано декларацію доброчесності судді за 2016 рік.
У поданій декларації доброчесності судді в пункті 17 суддя підтвердила, що нею не приймалися одноособово або у колегії суддів рішення, передбачені статтею 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».
У розділі 8.8 суддівського досьє є посилання на рішення Європейського суду з прав людини від 10 лютого 2011 року (остаточне від 10 травня 2011 року) «Плєшков проти України», а також посилання на рішення Європейського суду з прав людини від 16 лютого 2012 року «Міцеви проти України».
Вказаними рішеннями Європейський суд з прав людини постановив, що держава-відповідач зобов’язана виплатити кожному із заявників певну суму відшкодування моральної шкоди.
Суддя Золотарьова Л.І. ухвалювала рішення, що стали підставою для постановлення Європейським судом з прав людини зазначених вище рішень.
Статтею 106 Закону визначено підстави дисциплінарної відповідальності судді.
Відповідно до пункту 19 частини першої цієї статті однією з підстав дисциплінарної відповідальності судді є декларування завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень у декларації доброчесності судді.
Частиною п’ятою статті 84 Закону передбачено, що у разі виявлення під час проведення кваліфікаційного оцінювання фактів, що можуть мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України може звернутися до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті.
У разі звернення до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті або надходження під час проведення кваліфікаційного оцінювання до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, скарги щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83–86, 93, 101 Закону, Комісія
вирішила:
визнати підтвердженою інформацію про недостовірність тверджень, вказаних суддею Київського районного суду міста Харкова Золотарьовою Лідією Іванівною в декларації доброчесності судді за 2016 рік.
Звернутися до Вищої ради правосуддя для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову у її відкритті стосовно судді Київського районного суду міста Харкова Золотарьової Лідії Іванівни.
Зупинити кваліфікаційне оцінювання судді Київського районного суду міста Харкова Золотарьової Лідії Іванівни.
Головуючий В.Є. Устименко
Члени Комісії: С.В. Гладій
П.С. Луцюк