Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Щотки С.О.,
членів Комісії: Заріцької А.О., Макарчука М.А.,
розглянувши питання щодо недостовірності (у тому числі неповноти) відомостей/тверджень, вказаних суддею Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Наталією Василівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік,
встановила:
Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності судді за формою, що визначається Комісією.
Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16.
Смалюк Роман Володимирович 08 жовтня 2018 року звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – Комісія) з повідомленням про недостовірність тверджень, вказаних суддею Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Наталією Василівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Заявник зазначає, що в пункті 15 поданої до Комісії декларації доброчесності судді за 2017 рік суддя Яковець Н.В. підтвердила те, що випадків втручання у її діяльність по здійсненню правосуддя не було. Проте, 13 листопада 2017 року суддя Яковець Н.В. зверталася з повідомленням про втручання в діяльність судді до Голови Вищої ради правосуддя, Генерального прокурора України.
З огляду на викладені обставини Смалюк Р.В. вважає, що в діяльність судді Яковець Н.В. по здійсненню правосуддя здійснювалося втручання, про яке вона не повідомила в декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Відповідно до частини шостої статті 62 Закону передбачено, що у разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) тверджень судді у декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку.
Положеннями пункту 6.2 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішення Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (зі змінами) (далі – Регламент), передбачено, що перевірка декларації доброчесності судді проводиться у разі надходження до Комісії інформації, наданої будь-якою особою, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) відомостей або тверджень, вказаних суддями у цих деклараціях.
Відповідно до частини шостої статті 62 Закону проведено перевірку викладених у повідомленні відомостей та з’ясовано таке.
Суддею Яковець Н.В. 29 січня 2018 року заповнено на офіційному веб-сайті Комісії декларацію доброчесності судді за 2017 рік, у пункті 15 розділу II якої підтверджено, що випадків втручання у діяльність судді по здійсненню правосуддя не було.
На запит Комісії суддя Яковець Н.В. надала письмові пояснення, в яких зазначила, що 13 жовтня 2017 року вона зверталася до Вищої ради правосуддя з повідомленням про втручання в її діяльність як судді під час здійснення правосуддя з боку старшого оперуповноваженого сектору протидії корупції Управління захисту економіки в Тернопільській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України Войнаровського З.Б. шляхом вручення протоколів про вчинення нею адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, передбачених частинами першою та другою статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 28 листопада 2017 року № 3828/0/15-17 було відмовлено у вжитті заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за повідомленням судді Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н.В., оскільки воно не містить відомостей, які б свідчили про втручання в діяльність вказаної судді у зв’язку зі здійсненням правосуддя, пов’язане із перешкоджанням виконанню суддею професійних обов’язків та схиленням її до винесення неправосудного рішення, та відповідно до закону не потребує реагування Вищої ради правосуддя.
З огляду на зазначене, Комісією за результатами перевірки встановлено, що суддею Яковець Н.В. при заповненні у січні 2018 року декларації доброчесності судді за 2017 рік, а саме в пункті 15 декларації, правомірно було підтверджено, що випадків втручання у її діяльність по здійсненню правосуддя не було.
Відповідно до частини сьомої статті 62 Закону неподання, несвоєчасне подання декларації доброчесності суддею або декларування в ній завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, встановлену цим Законом.
Урахувавши викладене, Комісія дійшла висновку про визнання непідтвердженою інформацію про недостовірність тверджень, вказаних суддею Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н.В. в декларації доброчесності судді за 2017 рік, та відсутність підстав для звернення до Вищої ради правосуддя щодо притягнення судді до дисциплінарної відповідальності в порядку, встановленому статтею 106 Закону.
Керуючись статтями 62, 93, 101 Закону, розділом VI Регламенту, Комісія
вирішила:
визнати непідтвердженою інформацію, надану Смалюком Романом Володимировичем, про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Наталією Василівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік.
Головуючий С.О. Щотка
Члени Комісії: А.О. Заріцька
М.А. Макарчук