Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Тітова Ю.Г.,
членів Комісії: Дроздова О.М., Сіроша М.В.,
розглянувши питання про результати кваліфікаційного оцінювання судді Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського Миколи Вікторовича на відповідність займаній посаді,
встановила:
Відповідно до підпункту 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.
Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) визначено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.
Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя відповідно до подання колегії Комісії.
Рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського М.В.
Частиною п’ятою статті 83 Закону встановлено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Комісією.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі – Положення), встановлення відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
Пунктом 11 розділу V Положення визначено, що рішення про підтвердження відповідності судді займаній посаді ухвалюється у разі отримання суддею мінімально допустимого і більшого бала за результатами іспиту, а також більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв за умови отримання за кожен з критеріїв бала, більшого за 0.
Положеннями статті 83 Закону передбачено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна), професійна етика та доброчесність.
Згідно зі статтею 85 Закону кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:
- складення іспиту (складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання);
- дослідження досьє та проведення співбесіди.
Відповідно до положень частини третьої статті 85 Закону рішенням Комісії призначено проведення тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей.
Шелюховський М.В склав анонімне письмове тестування, за результатами якого отримав 79,875 бала. За результатами виконаного практичного завдання Шелюховський М.В. набрав 90,5 бала. На етапі складення іспиту суддя загалом набрав 170,375 бала.
Рішенням Комісії від 11 червня 2018 року № 140/зп-18 затверджено результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді «Іспит», складеного 24 квітня 2018 року, зокрема судді Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського М.В., якого допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Шелюховський М.В пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Згідно з положеннями статті 87 Закону з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється Громадська рада доброчесності, яка, зокрема, надає Комісії інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), а за наявності відповідних підстав - висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 88 Закону, якщо Громадська рада доброчесності у своєму висновку встановила, що суддя (кандидат на посаду судді) не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, то Вища кваліфікаційна комісія суддів України може ухвалити рішення про підтвердження здатності такого судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді лише у разі, якщо таке рішення підтримане не менше ніж одинадцятьма її членами.
Абзацом третім пункту 20 розділу III Положення передбачено, що під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.
Згідно з абзацом першим пункту 46 розділу III Положення інформація, яка містилася у висновку за наявності достатніх підстав береться до уваги Комісією під час визначення оцінок за відповідні критерії.
До Комісії 30 липня 2019 року від Громадської ради доброчесності надійшов, затверджений 29 липня 2019 року, висновок про невідповідність судді Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського М.В. критеріям доброчесності та професійної етики. Відповідно до вказаного висновку, дружина судді у 2013 році набула у власність квартиру загальною площею 79 кв.м за 148 000 грн, а в 2014 році - квартиру загальною площею 62 кв.м за 149 000 грн. Обидва об’єкти нерухомості розташовані в будинку АДРЕСА _1 в місті Вінниці. Громадська рада доброчесності, здійснивши аналіз вартості аналогічних за площею об’єктів житлової нерухомості в місті Вінниці в 2013 та 2014 роках виявила, що зазначені квартири були придбані за ціною, заниженою в 3,5 рази порівняно з ринковою.
З приводу цього суддя пояснив, що його дружиною відповідно до договору купівлі-продажу від 28 грудня 2013 року придбано квартиру № НОМЕР_1 загальною площею 79,3 кв.м та відповідно до договору купівлі-продажу від 04 січня 2014 року - квартиру № НОМЕР_2 загальною площею 62,5 кв.м, що розташовані в житловому будинку АДРЕСА_1 в місті Вінниці (суддею надано копії зазначених договорів).
З метою визначення ринкової вартості вказаних квартир у 2013 році ТОВ «Експертно-технічний центр «Професіонал і К» було проведено їх незалежну оцінку, відповідно до якої ринкова вартість квартири загальною площею 79,3 кв.м становила 147 657 грн, а квартири загальною площею 62,5 кв.м - 148 125 грн (суддею надано копії звітів №№ 617/13, 618/13 про незалежну оцінку квартир).
Водночас суддя наголосив, що квартири на момент придбання перебували в занедбаному стані, а будинок, в якому вони знаходяться, розташований в промисловому районі міста Вінниці (ІНФОРМАЦІЯ_1 ТА ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що й вплинуло на їх вартість.
Також Громадська рада доброчесності додатково надала інформацію, яка, на її думку, потребує пояснень судді Шелюховського М.В. Зокрема, щодо джерел походження грошових коштів на придбання у 2013, 2014 роках квартир у місті Вінниці загальними площами 79 кв.м та 62 кв.м, а також в 2016 році - будинку в селі Марківці Вінницької області загальною площею 74 кв.м.
Стосовно вказаного суддя пояснив, що право власності на житловий будинок в селі Марківці Вінницької області отримала його дружина на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 09 грудня 2016 року після смерті своєї матері (суддею надано копію свідоцтва).
Щодо джерел походження грошових коштів на придбання квартир у місті Вінниці суддя пояснив, що їх вартість не перевищувала суми отриманого доходу судді та членів його сім’ї.
Крім того, Громадська рада доброчесності зазначає, що 24 вересня 2016 року суддя Шелюховський М.В. звернувся до правоохоронних органів із заявою про пошкодження його автомобіля марки Audi А6. Автомобіль такої ж марки 2000 року випуску в період з 2012 до 2017 року належав на праві власності матері судді. Однак суддею в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2016 рік не задекларовано жодного транспортного засобу, який би належав йому на праві власності чи користування.
Стосовно цієї обставини Шелюховський М.В повідомив, що він зазначеним автомобілем не користувався. Автомобіль належав на праві власності його матері Шелюховській Г.М., яка користувалася ним самостійно, а з початку 2016 року її племінник Бондаренко М.І., який в подальшому і придбав вказаний автомобіль згідно з договором купівлі-продажу № НОМЕР_3 від 22 грудня 2017 року (суддею надано копії договору).
Щодо факту звернення до поліції суддя зауважив, що в той час вказаний автомобіль перебував у ремонті на станції технічного обслуговування, де 24 вересня 2016 року його було пошкоджено третьою особою. Про факт пошкодження суддя дізнався першим, а тому і звернувся з відповідною заявою до органів внутрішніх справ.
Дослідивши інформацію, зазначену у висновку Громадської ради доброчесності, та надані суддею Шелюховським М.В пояснення, Комісія не вбачає підстав для оцінювання судді за критеріями професійної етики та доброчесності у 0 балів.
З урахуванням викладеного, заслухавши доповідача, дослідивши досьє судді Шелюховського М.В., надані ним пояснення та результати співбесіди, під час якої вивчено питання про його відповідність критеріям кваліфікаційного оцінювання, Комісія дійшла таких висновків.
За критерієм компетентності (професійної, особистої та соціальної) суддя набрав 385,375 бала.
При цьому за критерієм професійної компетентності Шелюховського М.В. оцінено Комісією на підставі результатів іспиту, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди за показниками, визначеними пунктами 1-5 глави 2 розділу II Положення. За критеріями особистої та соціальної компетентності Шелюховського М.В. оцінено Комісією на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди з урахуванням показників, визначених пунктами 6-7 глави 2 розділу II Положення.
За критерієм професійної етики, оціненим за показниками, визначеними пунктом 8 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 180 балів. За цим критерієм суддю Шелюховського М.В. оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.
За критерієм доброчесності, оціненим за показниками, визначеними пунктом 9 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 179 балів. За цим критерієм суддю Шелюховського М.В. оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.
За результатами кваліфікаційного оцінювання суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховський М.В. набрав 744,375 бала, що становить більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв.
Таким чином, Комісія дійшла висновку, що суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховський М.В. відповідає займаній посаді.
Водночас колегією згідно з вимогами підпункту 4.10.5 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (з наступними змінами) (далі - Регламент), прийнято протокольне рішення про винесення на розгляд Комісії у пленарному складі питання щодо підтримки рішення про відповідність займаній посаді судді Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського М.В. відповідно до абзацу другого частини першої статті 88 Закону.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83-88, 93, 101, пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, Регламентом та Положенням, колегія Комісії
вирішила:
визначити, що суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховський Микола Вікторович за результатами кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді набрав 744,375 бала.
Визнати суддю Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховського Миколу Вікторовича таким, що відповідає займаній посаді.
Рішення набирає чинності відповідно до абзацу третього підпункту 4.10.5 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Головуючий Ю.Г. Тітов
Члени Комісії: О.М. Дроздов
М.В. Сірош