Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого - Макарчука М.А.,
членів Комісії: Дроздова О.М., Остапця С.Л., Сіроша М.В.,
розглянувши питання про результати кваліфікаційного оцінювання судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Дімітрія Вікторовича на відповідність займаній посаді,
встановила:
Згідно з пунктом 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.
Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.
Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання 1 790 суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Д.В.
Частиною п’ятою статті 83 Закону встановлено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Комісією.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі - Положення), встановлення відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.
Пунктом 11 розділу V Положення встановлено, що рішення про підтвердження відповідності судді займаній посаді ухвалюється в разі отримання суддею мінімально допустимого і більшого бала за результатами іспиту, а також більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв за умови отримання за кожен з критеріїв бала, більшого за 0.
Положеннями статті 83 Закону передбачено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика, доброчесність.
Згідно зі статтею 85 Закону кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:
- складення іспиту (складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання);
- дослідження досьє та проведення співбесіди.
Відповідно до положень частини третьої статті 85 Закону рішенням Комісії від 12 грудня 2018 року № 313/зп-18 запроваджено тестування особистих морально- психологічних якостей і загальних здібностей під час кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді.
Гаврилов Д.В. склав анонімне письмове тестування, за результатами якого набрав 79,875 бала. За результатами виконаного практичного завдання Гаврилов Д.В. набрав 86,5 бала. На етапі складення іспиту суддя загалом набрав 166,375 бала.
Гаврилов Д.В. пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Рішенням Комісії від 11 липня 2018 року № 167/зп-18 затверджено результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді «Іспит», складеного 15 травня 2018 року, зокрема, судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Д.В., якого допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Комісією 29 серпня 2019 року із суддею Херсонського міського суду Херсонської області Гавриловим Д.В. проведено співбесіду.
Згідно з положеннями статті 87 Закону з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється Громадська рада доброчесності, яка, зокрема, надає Комісії інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), а за наявності відповідних підстав - висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.
Підпунктом 4.10.5 пункту 4.10 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (з наступними змінами) (далі - Регламент), передбачено, що висновок або інформація розглядаються Комісією під час співбесіди на відповідному засіданні в порядку, визначеному цим Регламентом та Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення.
Окрім того, підпунктом 4.10.1 пункту 4.10 Регламенту Комісії передбачено, що інформація щодо судді (кандидата на посаду судді) або висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності надається до Комісії Громадською радою доброчесності не пізніше ніж за 10 днів до визначеної Комісією дати засідання з проведення співбесіди стосовно такого судді (кандидата на посаду судді).
У разі недотримання Громадською радою доброчесності строку, визначеного абзацом третім підпункту 4.10.1 пункту 4.10 Регламенту, питання щодо розгляду матеріалів, вирішується Комісією у складі колегії під час проведення засідання, про що ухвалюється протокольне рішення.
У порушення строку відповідно до підпункту 4.10.1 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Громадською радою доброчесності електронною поштою о 21 год 08 хв 26 серпня 2019 року надіслано до Комісії затверджений 26 серпня 2019 року висновок про невідповідність судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Д.В. критеріям доброчесності та професійної етики. Висновок зареєстровано 27 серпня 2019 року, тобто за два дні до визначеної дати співбесіди із суддею.
Комісією у складі колегії під час проведення засідання 29 серпня 2019 року ухвалено протокольне рішення про залишення без розгляду висновку про невідповідність судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Д.В. критеріям доброчесності та професійної етики і врахування фактів, вказаних у висновку, як інформації, яка міститься в досьє судді.
Під час засідання 29 серпня 2019 року Комісією було розглянуто питання, порушені у висновку Громадської ради доброчесності та пояснення стосовно них судді Гаврилова Д.В.
Так, щодо зазначеного у висновку ГРД питання умисного або внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх обов’язків повідомлення суддею недостовірних відомостей в декларації доброчесності суддя пояснив, що в пункті 22 декларації доброчесності за 2018 рік, поданій в січні 2019 року Гаврилов Д.В. підтвердив, що ним не здійснювались вчинки, які можуть мати наслідком його притягнення до відповідальності, а в пункті 23 вказаної декларації суддя не підтвердив і не спростував, чи було його притягнуто до відповідальності за вчинення проступків або правопорушень, які свідчать про не доброчесність у зв’язку з тим, що інформація про те, що суддю Гаврилова Д.В. було притягнуто до дисциплінарної відповідальності є публічною, це рішення розміщено на офіційному вебпорталі Вищої ради правосуддя; рішення з мокрими печатками містяться як у судді, так і в Херсонському міському суді Херсонської області де працює суддя, так і в матеріалах його суддівського досьє. Тому у судді Гаврилова Д.В. не було мети приховувати дану обставину. А незазначення про це в декларації доброчесності було пов’язано з суб’єктивним тлумаченням суддею пункту 22 декларації доброчесності оскільки суддя вважав, що йдеться про відповідальність за вчинки, які могли би бути здійснені в майбутньому. Оскільки факт притягнення до дисциплінарної відповідальності відбувся 11 липня 2018 року, а заповнення декларації доброчесності за 2018 рік суддею було здійснено 15 січня 2019 року то відповідно до пункту 1 частини 1 статті 110 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя Гаврилов Д.В. вважається таким, що не має дисциплінарного стягнення оскільки воно було погашено через шість місяців після накладення стягнення.
Стосовно питання висновку ГРД про ухвалення рішення, обумовленого політичними мотивами, корпоративною солідарністю, маніпулюючи обставинами чи законодавством, або маючи іншу особисту зацікавленість в ухваленні рішення у цивільній справі № 766/12234/17 за позовом голови Херсонської обласної ради до фізичної особи про визнання поширеної останнім інформації недостовірною та її спростування суддя зазначив, що жодного особистого мотиву або заангажованості під час ухвалення вказаного рішення не мав, а керувався виключно законом. Суддя пояснив, що ухвалював судове рішення враховуючи негативний характер поширеної відповідачем інформації, той факт, що така інформація не була підтверджена жодним доказом, а її джерелом є власне сам відповідач. Апеляційну скаргу на вказане рішення судді Гаврилова Д.В. відхилено колегією суддів Апеляційного суду Херсонської області та рішення набрало законної сили. Однак це рішення скасовано постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Стосовно питань висновку ГРД про безпідставно незадеклароване майно, що є ліквідним активом, та джерела походження майна суддя пояснив, що житлом, у якому він зареєстрований в місті Олешки Херсонської області, жодним чином не користується. У зв’язку з чим вказав його лише в першому розділі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2018 рік у розділі «Зареєстроване місце проживання». А в третьому розділі вказаної декларації «Об’єкти нерухомості» зазначив житло, яким користується фактично, тобто проживає разом із родиною. Зазначена квартира в місті Херсон перебуває у власності батька судді. Щодо низької вартості в порівнянні із ринковою ціною подібної нерухомості у місті Херсон, за яку батько судді придбав вказану квартиру, про що вказано у висновку ГРД то суддя пояснив, що продавцем вказаного житла була особа, що протягом багатьох років перебувала у дружніх стосунках із родиною судді Гаврилова Д.В. і у процесі відчуження усього належного їй майна, у зв’язку із виїздом за межі України, з метою вирішення їх взаємних боргових зобов’язань було встановлено ціну квартири у розмірі 64 030 грн, що і було відображено в декларації судді.
Комісією обговорено питання щодо показників за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності, які виникли під час дослідження суддівського досьє.
Таким чином, комісією у складі колегії всебічно і повно досліджено пояснення кандидата та дані, що містяться в суддівському досьє та копіях наданих документів, і визнано, що вони є переконливими та такими, що спростовують доводи Громадської ради доброчесності.
Дослідивши досьє судді, надані суддею пояснення і документи та врахувавши результати співбесіди, під час якої вивчено питання про відповідність Гаврилова Д.В. критеріям кваліфікаційного оцінювання, Комісія дійшла таких висновків.
За критеріями компетентності (професійної, особистої та соціальної) суддя набрав 379,375 бала.
Водночас за критерієм професійної компетентності Гаврилова Д.В. оцінено Комісією на підставі результатів іспиту, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди за показниками, визначеними пунктами 1-5 глави 2 розділу II Положення. За критеріями особистої та соціальної компетентності Гаврилова Д.В. оцінено Комісією на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди з урахуванням показників, визначених пунктами 6-7 глави 2 розділу II Положення.
За критерієм професійної етики, оціненим за показниками, визначеними пунктом 8 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 190 балів. За цим критерієм суддю оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.
За критерієм доброчесності, оціненим за показниками, визначеними пунктом 9 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 165 балів. За цим критерієм суддю оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.
За результатами кваліфікаційного оцінювання суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилов Д.В. набрав 734,375 бала, що становить більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв.
Заслухавши доповідача, дослідивши інформацію, яка міститься в матеріалах досьє, надані усні та письмові пояснення судді та додані до них документи, Комісія не вбачає підстав для оцінювання судді за критеріями професійної етики та доброчесності у 0 балів та дійшла висновку про відповідність судді Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Д.В. займаній посаді.
Відповідно до підпункту 4.10.5 пункту 4.10 Регламенту за результатами співбесіди Комісія у складі колегії ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді. Рішення про підтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді набирає чинності з дня ухвалення цього рішення в разі, якщо воно буде підтримане не менше ніж одинадцятьма членами Комісії згідно з абзацом другим частини першої статті 88 Закону.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83-86, 88, 93, 101 Закону, Положенням, Комісія
вирішила:
визначити, що суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилов Дімітрій Вікторович за результатами кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді набрав 734,375 бала.
Визнати суддю Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилова Дімітрія Вікторовича таким, що відповідає займаній посаді.
Рішення набирає чинності відповідно до абзацу третього підпункту 4.10.5 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Головуючий М.А. Макарчук
Члени Комісії: О.М. Дроздов
С.Л. Остапець
М.В. Сірош