Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого - Заріцької А.О.,
членів Комісії: Весельської Т.Ф., Прилипка С.М.,
розглянувши питання про проведення співбесіди за результатами дослідження досьє кандидата Сокалюка Всеволода Петровича на зайняття вакантної посади судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у межах конкурсу, оголошеного Вищою кваліфікаційною комісією суддів України від 2 серпня 2018 року,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія) від 2 серпня 2018 року № 185/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 78 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, з яких, зокрема у Касаційному цивільному суді – 23 посади.
Сокалюк В.П. звернувся до Комісії із заявою від 29 серпня 2018 року про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя в Касаційному цивільному суді у складі Верховного Суду.
Комісією 18 жовтня 2018 року ухвалено рішення № 231/зп-18, яким призначено кваліфікаційне оцінювання у межах конкурсу на зайняття 23 вакантних посад суддів Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, серед яких і Сокалюк В.П.
Рішенням Комісії від 26 жовтня 2018 року № 263/вс-18 Сокалюка В.П. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Сокалюк В.П. 12 листопада 2018 року склав анонімне письмове тестування, за результатами якого отримав 72 бали та згідно з рішенням Комісії від 13 листопада 2018 року № 257/зп-18 допущений до виконання практичного завдання під час іспиту в межах кваліфікаційного оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад суддів Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
За результатами виконаного 14 листопада 2018 року практичного завдання кандидат отримав 86,5 бала та згідно з рішенням Комісії від 20 грудня 2018 року № 323/зп-18 допущений до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Статтею 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) передбачено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна), професійна етика та доброчесність.
Відповідно до статті 87 Закону з метою сприяння Комісії у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється Громадська рада доброчесності, яка, зокрема, надає Комісії інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), а за наявності відповідних підстав – висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.
Підпунктом 4.10.5. пункту 4.10 Регламенту Комісії, затвердженого її рішенням від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (з наступними змінами; далі – Регламент), передбачено, що висновок або інформація розглядаються Комісією під час співбесіди на відповідному засіданні в порядку, визначеному цим Регламентом та Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення.
Згідно з абзацом третім пункту 20 розділу III Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 3 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18; далі – Положення), під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.
Громадською радою доброчесності 22 січня 2019 року надано Комісії висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Сокалюка В.П. критеріям доброчесності та професійної етики, затверджений 21 січня 2019 року (далі - висновок), в якому зазначено, що:
- сукупний дохід кандидата та членів його сім’ї, згідно з деклараціями за 2015 - 2017 роки становить 76 751 грн, що викликає сумнів у відповідності задекларованих доходів реальним, оскільки він є недостатнім, з урахуванням витрат на побут та обслуговування нерухомого майна;
- кандидат не вказав у деклараціях за 2015, 2017 роки, що є співзасновником МПП «СЕРОКС» і має корпоративні права;
- кандидат не вказав у деклараціях за 2015, 2017 роки будь-які доходи членів його сім’ї. Однак, у відповіді на запитання Громадської ради доброчесності зазначив про окреме проживання дорослих синів.
Також Громадською радою доброчесності додатково надано інформацію, яка не стала підставою для висновку, але потребує пояснень кандидата.
Так, Громадська рада доброчесності повідомила, що у 2014 році між МПП «СЕРОКС», співзасновником якого є кандидат, та Одеською міською радою був укладений договір про оренду нежитлового підвального приміщення для розміщення кафе. Натомість, підприємство порушило умови оренди і розташувало там спортзал і магазин продовольчих товарів, у зв’язку з чим договір було розірвано у 2015 році за рішенням суду.
Стосовно доводів, вказаних у висновку та інформації Громадської ради доброчесності Сокалюк В.П. надав усні пояснення під час співбесіди, зазначивши, що в деклараціях помилково вказав своїх повнолітніх синів як членів сім’ї та задекларував усе належне їм майно, втім, не вказав їхні доходи, оскільки вони проживають окремо і мають власні сім’ї. Повнолітні сини самостійно утримують усе своє майно та фінансово ще допомагають і його сім’ї. Крім того, кандидат зазначив, що на утримання своєї сім’ї та обслуговування нерухомого майна вистачає сукупного доходу і певних заощаджень, які зазначені ним в декларації.
Щодо участі у заснуванні МПП «СЕРОКС» кандидат зазначив, що на підставі нотаріально посвідченого протоколу № 1 Загальних зборів учасників (засновників) МПП «СЕРОКС» від 23 серпня 2018 року він був виключений зі складу учасників (засновників) підприємства, про що 28 серпня 2018 року держреєстратором Логиновською А.А. були внесені відповідні зміни до установчих документів МПП «СЕРОКС» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Втім, заповнюючи у 2018 році декларацію за 2017 рік не врахував, що на кінець звітного періоду ще рахувався співзасновником МПП «СЕРОКС», тому і не задекларував належні йому корпоративні права.
Стосовно додаткової інформації, зазначеної у висновку Громадської ради доброчесності, кандидат пояснив, що директор МПП «СЕРОКС» порушив умови договору оренди з Одеською міською радою та без відповідної згоди засновників, зокрема і його, розмістив у нежитловому підвальному приміщенні, замість кафе, спортзал і магазин продовольчих товарів, що і стало причиною подання ним у 2015 році заяви про вихід із засновників підприємства. Оскільки ця заява тривалий час ігнорувалася директором МПП «СЕРОКС», відомості про вихід кандидата із числа засновників підприємства були внесені у відповідні реєстри несвоєчасно.
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу II Положення рішення про підтвердження здатності здійснювати правосуддя суддею (кандидатом на посаду судді) у відповідному суді ухвалюється у випадку отримання ним мінімально допустимих і більших балів за результатами іспиту, а також бала, більшого за 0, за результатами оцінювання критеріїв особистої компетентності, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Дослідивши висновок та інформацію, надану Громадською радою доброчесності, пояснення кандидата та подані ним документи на підтвердження своїх пояснень до Громадської ради доброчесності, Комісія не вбачає підстав для оцінювання кандидата за критеріями професійної етики та доброчесності у 0 балів та дійшла висновку, що Сокалюк В.П. підтвердив здатність здійснювати правосуддя у Касаційному цивільному суді у складі Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4.10.8 пункту 4.10 Регламенту за результатами співбесіди Комісія у складі колегії ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді. Рішення про підтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді набирає чинності з дня ухвалення цього рішення у разі, якщо воно буде підтримане не менше ніж одинадцятьма членами Комісії згідно з абзацом другим частини першої статті 88 Закону.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 88, 93, 101 Закону, Положенням та Регламентом, Комісія
вирішила:
визнати Сокалюка Всеволода Петровича таким, що підтвердив здатність здійснювати правосуддя у Касаційному цивільному суді у складі Верховного Суду.
Рішення набирає чинності відповідно до абзацу третього підпункту 4.10.8 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Комісії.
Головуючий А.О. Заріцька
Члени Комісії: Т.Ф. Весельська
С.М. Прилипко