Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:
головуючого – Козьякова С.Ю.,
членів Комісії: Бутенка В.І., Василенка А.В., Весельської Т.Ф., Гладія С.В., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Лукаша Т.В., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Шилової Т.С., Щотки С.О.;
Громадська рада міжнародних експертів у складі:
Голови - Сера Ентоні Хупера,
членів Ради: Аурелійуса Гутаускаса, Флемінга Денкера, Теда Зажечни, Мір’яни Лазарової-Трайковської, Лорни Харріс,
розглянувши на спеціальному спільному засіданні питання про відповідність кандидата на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Станіславського Валерія Петровича критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»,
встановили:
Рішенням Комісії від 02 серпня 2018 року № 186/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких 27 посад суддів до Вищого антикорупційного суду та 12 посад суддів до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Станіславський Валерій Петрович 14 вересня 2018 року звернувся до Комісії із заявою про допуск до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду та проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді як особа, яка відповідає вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», тобто має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років.
Комісією 26 жовтня 2018 року прийнято рішення № 246/вс-18, зокрема, про допуск Станіславського В.П. до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Рішенням Комісії від 27 грудня 2018 року № 326/зп-18 затверджено результати складеного іспиту під час кваліфікаційного оцінювання у межах конкурсу на зайняття 12 вакантних посад суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, згідно з якими Станіславський В.П. отримав 137,5 бала. Цим же рішенням Станіславського В.П. допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» в межах оголошеного 02 серпня 2018 року конкурсу до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Згідно з вимогами частини першої статті 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» рішенням Комісії від 06 листопада 2018 року № 249/зп-18 призначено 6 членів Громадської ради міжнародних експертів (далі – ГРМЕ, Рада).
Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» та підпункту 4.11.5 пункту 4.11 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (далі - Регламент), ГРМЕ ініційовано розгляд питання відповідності кандидата на посаду судді Станіславського В.П. критеріям, визначеним частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», на спеціальному спільному засіданні шляхом подання до Комісії відповідного повідомлення, яке містить, зокрема, інформаційну записку про кандидата.
В інформаційній записці наведено обставини, які, на думку ГРМЕ, викликають обґрунтований сумнів щодо відповідності кандидата критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд». Зокрема, ГРМЕ зазначила, що відповіді кандидата стосовно джерела походження коштів, використаних на придбання його матір’ю квартир, паркомісця та автомобіля, викликають обґрунтований сумнів щодо його доброчесності.
Стосовно наведених в інформаційній записці обставин Станіславським В.П. надано усні та письмові пояснення, підтверджувальні документи, з яких, серед іншого, вбачається таке.
До 2016 року кандидат проживав спільно з матір’ю. У 2012 році мати кандидата уклала договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру і машиномісце у місті Харкові. Вартість квартири становила 565 407 гривень. Оскільки право власності на зазначене майно оформлене матір’ю у 2016 році, то в кандидата не було підстав вказувати його в своїй майновій декларації за 2015 рік.
Однак кандидат не був позбавлений необхідності вказати у декларації за 2015 рік майнові права матері на зазначене майно у розділі «Об’єкти незавершеного будівництва» відповідно до пункту 21 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Також мати кандидата є власником ще чотирьох квартир у місті Харкові, три з яких набуті на підставі договорів дарування від 31 березня 2009 року (площею 33 кв. м, 32,1 кв. м, 32,6 кв. м) та одна-на підставі договорів дарування від 13 квітня 2009 року та 11 грудня 2012 року (площею 52,2 кв. м). Згідно з поясненнями кандидата надати документи на зазначене майно він не мав можливості, але, наскільки йому відомо, вартість квартир становила 24 167 гривень, 26 344 гривень, 26 949 гривень і 104 000 гривень відповідно.
Водночас з інформації, яка міститься в досьє кандидата, вбачається, що три з чотирьох квартир спочатку були набуті кандидатом на підставі договорів купівлі-продажу від 05 червня і 24 листопада 2006 року, а потім подаровані матері.
Окрім цього, під час спеціального спільного засідання кандидат повідомив, що його мати володіє ще двома квартирами у місті Харкові, які були ним задекларовані у 2015 році.
Стосовно належного матері автомобіля Mercedes-Benz AMG С 43 2017 року випуску кандидат пояснив, що у нього відсутні документи на зазначене майно, тому вказати точну вартість він не може. Орієнтовна ціна автомобіля, за словами кандидата, становить 1 500 000 гривень.
Згідно з майновою декларацією кандидата за 2015 рік у власності його матері перебувають також автомобілі Acura 2008 року випуску і Land Rover 2010 року випуску.
Під час спеціального спільного засідання кандидат вказав, що мати видавала на його ім’я довіреність на зазначені автомобілі, якими він користувався. Між тим, в майнових деклараціях кандидата за 2015-2017 роки такі відомості відображені не були.
Кандидат пояснив, що, наскільки йому відомо, джерелами походження коштів, використаних на придбання зазначеного майна матері, були: доходи від здійснення підприємницької діяльності; доходи від оренди нерухомого майна; доходи від продажу транспортних засобів; доходи від продажу нерухомого майна; доходи від розміщення депозитів у банках; пенсійні і страхові виплати; подарунок грошових коштів його батьком; дохід як учасника і керівника ТОВ «Медформ».
Водночас на спеціальному спільному засіданні кандидат повідомив, що ні він, ні його мати ніколи не отримували доходу чи заробітної плати від цього товариства.
Документів на підтвердження зазначених Станіславським В.П. джерел походження коштів на придбання ним і його матір’ю майна Комісії і ГРМЕ надано не було. За даними, які містяться у досьє кандидата, дохід його матері за період з 1998 до 2017 року становив 312 108 гривень.
Станіславський В.П. не надав обґрунтованого пояснення та достатньої документації щодо джерел походження коштів, використаних для придбання ним та матір’ю зазначеного майна.
Окрім того, згідно з майновими деклараціями за 2015-2017 роки кандидат володіє трьома квартирами в місті Харкові. В поясненнях Станіславський В.П. підтвердив право власності на зазначене майно, уточнивши, що у 2018 році одну з квартир реконструйовано під нежитлове приміщення. Зазначені об’єкти нерухомості набуті кандидатом на підставі договорів купівлі-продажу від 26 лютого та 11 липня 2008 року, 03 серпня 2011 року.
Як вказав кандидат, джерелами походження коштів, використаних для придбання зазначених квартир, були: кошти за кредитними банківськими договорами; заробітна плата; кошти, подаровані його батьком; кошти, успадковані від батька; дохід від продажу квартири за ціною 30 000 доларів США у жовтні 2006 року.
Згідно з майновими деклараціями за 2015 – 2017 роки у 2013 році кандидат придбав автомобіль Мегcedes 2012 року випуску за ціною 300 000 гривень. У письмових поясненнях Станіславський В.П. уточнив, що автомобіль коштував 283 400 гривень. Кандидат зазначив, що коли він заповнював декларації за 2015, 2016 і 2017 роки, у нього не було договору купівлі автомобіля, тому він вказав його ціну орієнтовно.
Кандидат пояснив, що все ще володіє автомобілем, однак позика не виплачена. Водночас відомості про такі фінансові зобов’язання в майновій декларації кандидата за 2017 рік також відсутні.
Документів, які б підтверджували джерело походження коштів для придбання зазначеного майна, кандидат не надав. За даними, які містяться в досьє кандидата, його загальний дохід за період з 1998 до 2017 року включно становив 1 565 944 гривні. При цьому згідно з майновою декларацією за 2015 рік у кандидата наявні були грошові кошти в сумі 500 000 гривень.
З огляду на наявні в розпорядженні Комісії і ГРМЕ матеріали існує обґрунтований сумнів щодо того, чи були в кандидата і його матері законні ресурси для набуття зазначеного вище майна.
Окрім цього, відомості майнових декларацій кандидата за 2015, 2016 і 2017 роки є неповними та містять неточності, які він підтвердив під час спеціального спільного засідання, вказавши, що заповнював декларації за відсутності відповідних документів і поспіхом. Зокрема, кандидат не задекларував: у 2015 році дохід від продажу рухомого майна в сумі 146 300 гривень, майнові права його матері на квартиру і паркомісце у місті Харкові; у 2015 і 2016 роках – нараховані страхові виплати; у 2015-2017 роках - право користування автомобілями матері. Наведене свідчить про відсутність у кандидата поваги до мети і сутності системи декларування.
За результатами спеціального засідання, заслухавши доповідача - члена Ради, кандидата на посаду судді, дослідивши інформаційну записку про кандидата, надані ним усні та письмові пояснення, інші обставини, обговорені під час засідання, у членів Комісії та Ради лишилися обґрунтовані сумніви щодо відповідності Станіславського В.П. критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
Ураховуючи викладене, відповідно до вимог підпункту 4.11.10 пункту 4.11 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на голосування членів Комісії та Ради винесено питання щодо того: «Чи відповідає кандидат критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»?».
За результатами голосування членів Комісії та ГРМЕ рішення щодо відповідності кандидата на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Станіславського В.П. критеріям, визначеним частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», не набрало установленої частиною п’ятою цієї статті кількості голосів. У зв’язку з цим кандидат має бути визнаний таким, що припинив участь в оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року конкурсі на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Керуючись статтями 8, 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», статтями 81, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом, Комісія та Рада
вирішили:
Рішення про те, що кандидат на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Станіславський Валерій Петрович відповідає критеріям, визначеним статтею 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», не набрало установленої цією статтею кількості голосів.
Визнати кандидата на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Станіславського Валерія Петровича таким, що припинив участь в оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року конкурсі на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Головуючий Голова
С.Ю. Козьяков Сер Е. Хупер
Члени Комісії: Члени ГРМЕ:
В.І. Бутенко А. Гутаускас
А.В. Василенко Ф. Денкер
Т.Ф. Весельська Т. Зажечни
С.В. Гладій М. Лазарова-Трайковська
А.О. Заріцька Л. Харріс
А.Г. Козлов
Т.В. Лукаш
П.С. Луцюк
М.А. Макарчук
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
Ю.Г. Тітов
В.Є. Устименко
Т.С. Шилова
С.О. Щотка