Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:
головуючого - Козьякова С.Ю.,
членів Комісії: Бутенка В.І., Василенка А.В., Весельської Т.Ф., Гладія С.В., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Луцюка П.С., Мішина М.І., Прилипка С.М., Устименко В.Є., Шилової Т.С., Щотки С.О.;
Громадська рада міжнародних експертів у складі:
Голови - сера Ентоні Хупера,
членів Ради: Аурелійуса Гутаускаса, Флемінга Денкера, Теда Зажечни, Мір’яни Лазарової-Трайковської, Лорни Харріс,
розглянувши на спеціальному спільному засіданні питання про відповідність кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду Січеславського Ігоря Анатолійовича критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»,
встановили:
Рішенням Комісії від 02 серпня 2018 року № 186/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких 27 посад суддів у Вищому антикорупційному суді та 12 посад суддів - в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду.
Січеславський Ігор Анатолійович звернувся до Комісії із заявою про допуск до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді Вищого антикорупційного суду та проведення кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати в ньому правосуддя як особа, яка відповідає вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», тобто має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років.
Комісією 08 жовтня 2018 року прийнято рішення № 112/вс-18, зокрема, про допуск Січеславського І.А. до проходження кваліфікаційного оцінювання.
Рішенням Комісії від 27 грудня 2018 року № 325/зп-18 затверджено результати іспиту, складеного під час кваліфікаційного оцінювання, згідно з якими Січеславський І.А. отримав 140,25 бала. Цим же рішенням Січеславського І.А. допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» в межах оголошеного 02 серпня 2018 року конкурсу до Вищого антикорупційного суду.
Згідно з вимогами частини першої статті 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» рішенням Комісії від 06 листопада 2018 року № 249/зп-18 призначено 6 членів Громадської ради міжнародних експертів (далі - ГРМЕ, Рада).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» та підпункту 4.11.5 пункту 4.11 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (далі - Регламент), ГРМЕ ініційовано розгляд питання відповідності кандидата на посаду судді Січеславського І.А. критеріям, визначеним частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» на спеціальному спільному засіданні шляхом подання до Комісії відповідного повідомлення, що містить інформаційну записку про кандидата.
В інформаційній записці наведено обставини, які, на думку Ради, викликають обґрунтований сумнів щодо відповідності кандидата критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
У декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік Січеславський І.А. зазначив свій дохід у розмірі 233 850 грн. За даними Національного антикорупційного бюро України дохід кандидата з 2013 по 2017 роки становив 564 657 грн. Водночас, у декларації за 2017 рік Січеславський І.А. стверджував про наявність заощаджень у розмірі 32 000 доларів США (800 000 грн) на своїх банківських рахунках. При цьому з часу створення його юридичної фірми в 2011 році він не отримував жодного доходу від її діяльності у вигляді заробітної плати.
Стосовно наведеного Січеславський І.А. надав усні та письмові пояснення, з яких у поєднанні з іншими наявними документами та матеріалами вбачається таке.
Кошти в іноземній валюті, зазначені в декларації кандидата за 2017 рік, складалися з його заощаджень, які, за його словами, він заощадив впродовж періоду свого працевлаштування з 1997 року на постійній основі. Кандидат наголосив на тому, що є засновником, власником і директором ТОВ «Юридичне бюро Січеславського» і у грудні 2016 року він (як фізична особа) отримав від своєї юридичної фірми позику у розмірі 785 600 грн, яку було внесено на його банківський рахунок. Кандидат стверджував, що цю суму не було задекларовано, оскільки її було одержано на поворотній основі. Він пояснив, що зняв кошти і поклав їх на свій власний банківський рахунок, з певних причин побоюючись надалі зберігати кошти у банку, де був відкритий рахунок його юридичної фірми. Він також повідомив, що у нього було право користування цими коштами.
Січеславський І.А. повідомив, що у 2013-2014 роках отримав від своєї фірми дивіденди у сумі 209 900 грн. Ці дивіденди 2013-2014 років і позика у 2016 році - єдині кошти, які він отримав від своєї юридичної фірми за період із 2011 до 2017 року, з чого випливає, що кандидат дійсно не отримував заробітної плати від власної фірми, в якій працював. Крім того, сума позики вища за загальний дохід, отриманий кандидатом за період із 2013 до 2017 року.
Січеславський І.А. не надав задовільної відповіді щодо причини взяття цієї позики. Натомість, пояснення, надані кандидатом, викликають обґрунтовані сумніви щодо виконання ним вимог законодавства і, як наслідок, - у його доброчесності. Так, згідно з частиною першою статті 1046 Цивільного кодексу України, у контексті, зазначеному кандидатом, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики). Отже, при одержанні грошових коштів у власність за договором позики у позичальника виникає дохід і одночасно - грошове (фінансове) зобов’язання. Комісія та Рада відзначають, що обидва ці об’єкти підлягають декларуванню згідно з пунктами 7 та 9 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», і цієї вимоги кандидат не дотримався.
За результатами спеціального спільного засідання після заслуховування доповідача - члена Ради, кандидата на посаду судді, дослідження інформаційної записки про кандидата, наданих ним усних та письмових пояснень, інших обставин, обговорених під час засідання, у членів Комісії та Ради лишилися обґрунтовані сумніви щодо відповідності Січеславського І.А. критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
Ураховуючи викладене, у відповідності до вимог підпункту 4.11.10 пункту 4.11 розділу IV Регламенту на голосування членів Комісії та Ради винесено питання «Чи відповідає кандидат критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»?».
За результатами голосування членів Комісії та ГРМЕ рішення щодо відповідності кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду Січеславського Ігоря Анатолійовича критеріям, визначеним статтею 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», не набрало установлену цією статтею кількість голосів. У зв’язку з цим кандидат має бути визнаний таким, що припинив участь в оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Керуючись статтями 8, 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», статтями 81, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом, Комісія та Рада
вирішили:
рішення про те, що кандидат на посаду судді Вищого антикорупційного суду Січеславський Ігор Анатолійович відповідає критеріям, визначеним статтею 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», не набрало установленої цією статтею кількості голосів.
Визнати кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду Січеславського Ігоря Анатолійовича таким, що припинив участь в оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Головуючий Голова
С.Ю. Козьяков сер Е. Хупер
Члени Комісії: Члени ГРМЕ:
В.І. Бутенко А. Гутаускас
А.В. Василенко Ф. Денкер
Т.Ф. Весельська Т. Зажечни
С.В. Гладій М. Лазарова-Трайковська
А.О. Заріцька Л. Харріс
А.Г. Козлов
П.С. Луцюк
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
В.Є. Устименко
Т.С. Шилова
С.О. Щотка