Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Михайла БОГОНОСА,
членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК (доповідач),
розглянувши питання допуску Веклича Івана Вікторовича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24,
встановила:
Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів.
Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 Закону, та відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі (частина друга статті 73 Закону).
Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Комісія ухвалює вмотивоване рішення (частина четверта статті 73 Закону).
Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі – Добір) та затверджено текст відповідного оголошення.
Підпунктом 14.1 пункту 14 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі – Оголошення), передбачено, що Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у Доборі; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у Доборі.
Згідно з підпунктом 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у Доборі допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені Оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.
Вимогами частини першої статті 69 Закону встановлено, що на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
До Комісії 24 березня 2025 року надійшла заява Веклича Івана Вікторовича про участь у Доборі.
Дослідивши подані Векличем І.В. документи, Комісія встановила, що для підтвердження володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, ним подано посвідчення про вільне володіння державною мовою, видане Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича 13 березня 2018 року.
Пунктом 12 частини першої статті 72 Закону передбачено, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Пунктом 10 частини першї статті 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначено перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. До таких осіб, серед іншого, належать судді, які обрані чи призначені відповідно до Конституції України та здійснюють правосуддя на професійній основі.
Відповідно до частини другої статті 9 вказаного закону володіти державною мовою зобов’язані особи, які претендують на обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою цієї статті.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 9-1, 10, 13 частини першої статті 9 цього закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього закону.
Відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою, подається особою до обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою статті 9 цього закону.
Згідно з пунктом 13.14 Оголошення для підтвердження відповідного рівня володіння державною мовою, встановленого Національною комісією зі стандартів державної мови, необхідно подати витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.
На сторінці «Добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошений 11.12.2024» офіційного вебсайту Комісії розміщено роз’яснення «Щодо документів про рівень володіння державною мовою», у якому наголошено на необхідності подання копії документа про рівень володіння державною мовою, а також роз’яснено вимоги до рівнів володіння державною мовою для осіб, які виявили намір стати суддею.
Таким чином, надане Векличем І.В. посвідчення про вільне володіння державною мовою не є документом, який засвідчує рівень володіння державною мовою відповідно до вимог Закону.
Комісія також встановила, що Векличем І.В. не подано документів встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 72 Закону особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України документи встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 року № 651 «Про затвердження Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин» затверджено форму первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин». Про необхідність подання довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о зазначено у пункті 13.10 Оголошення. На сторінці «Добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошений 11.12.2024» офіційного вебсайту Комісії розміщено роз’яснення «Щодо документа з медичної установи», у якому наголошено, що для цілей участі в доборі передбачено подання довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о.
Крім того, Веклич І.В. подав копію диплома про вищу юридичну освіту (магістра) від 17 червня 2010 року серії КВ № 39209004, виданого Національною академією прокуратури України, без копії додатка до нього.
Пунктом 6 частини першої статті 72 Закону встановлено, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання, навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання (за наявності). Частиною п’ятою статті 7 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання, є невід’ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва. Про необхідність подання диплома про вищу освіту з додатком зазначено в пункті 13.7 Оголошення. На сторінці «Добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошений 11.12.2024» офіційного вебсайту Комісії розміщено роз’яснення «Щодо диплома про вищу юридичну освіту», у якому наголошено на необхідності подання диплома про вищу юридичну освіту разом із додатком.
Відповідно до вимог частини третьої статті 73 Закону особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі в доборі не допускаються.
Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23) встановлено, що рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту Комісія ухвалює у складі колегії.
Урахувавши викладене, Комісія дійшла висновку, що Векличем І.В. не подано усіх документів, визначених частиною першою статті 72 Закону, а також він не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним частиною першою статті 69 Закону, що є підставою для відмови в допуску до участі в Доборі.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору (частина четверта статті 101 Закону).
Керуючись статтями 69–73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Векличу Івану Вікторовичу у допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
Головуючий Михайло БОГОНІС
Члени Комісії: Надія КОБЕЦЬКА
Галина ШЕВЧУК