X

Про перегляд рішення Комісії від 14.05.2024 № 58/вс-24 про відмову Десятнику С.М. в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Комісії від 23.11.2023 № 145/зп-23

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
11.09.2024
96/вс-24
Про перегляд рішення Комісії від 14.05.2024 № 58/вс-24 про відмову Десятнику С.М. в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Комісії від 23.11.2023 № 145/зп-23

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

Головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА (доповідач), Олексія ОМЕЛЬЯНА, Руслана СИДОРОВИЧА, Романа САБОДАША, Галини ШЕВЧУК,

розглянувши питання про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 травня 2024 року № 58/вс-24 про відмову Десятнику Станіславу Миколайовичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до: Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції – 15 посад суддів; Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 10 посад суддів (далі – Конкурс).

Заяву про участь у Конкурсі подав Десятник Станіслав Миколайович.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 травня 2024 року № 58/вс-24 відмовлено Десятнику С.М. в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23. Рішення мотивовано тим, що Десятником С.М. у визначений Комісією строк не подано декларації доброчесності кандидата на посаду судді за весь період життя та декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді за 2019–2023 роки, встановлено відсутність у кандидата семирічного стажу адвокатської діяльності. Також Десятником С.М. не подано заяви про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», та станом на день розгляду питання допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі не сплив десятирічний термін припинення ним служби в органах прокуратури.

Від кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду Десятника С.М. 16 серпня 2024 року надійшла до Комісії заява, в якій він просив переглянути рішення Комісії від 14 травня 2024 року № 58/вс-24 та допустити його до участі в Конкурсі та проведення кваліфікаційного оцінювання.

На обґрунтування заяви зазначив, що виконав всі вимоги щодо подання документів та відповідає вимогам стосовно посади судді.

Згідно з частиною п’ятою статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначається цим Законом. Процедурні питання діяльності Комісії відповідно до цього Закону визначаються Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Абзацом другим частини четвертої статті 101 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.

Відповідно до пункту 58.15 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23 зі змінами), Комісія у пленарному складі переглядає рішення, прийняте палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.

Десятника С.М. повідомлено про дату, час і місце проведення засідання Комісії належним чином, у засідання він не прибув.

Перевіривши обставини, викладені в заяві Десятника С.М., дослідивши подані документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.

Рішенням Комісії від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 затверджено текст Оголошення про проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Оголошення) та Умови проведення Конкурсу.

Пунктом 6 Оголошення визначено чіткий перелік документів, що подаються кандидатами для участі в Конкурсі.

Документи, передбачені підпунктами 2–16 пункту 6 Оголошення, оформлюються у вигляді додатка до заяви і мають бути розміщені в порядку їх черговості, визначеному формою заяви.

Рішенням Комісії від 26 лютого 2024 року № 68/зп-24 визначено електронну форму направлення документів для участі в конкурсі виключно через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua).

Умовами проведення Конкурсу, затвердженими рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 15 березня 2024 року № 84/зп-24), визначено строк подання документів – з 01 березня 2024 року до 30 березня 2024 року (включно), який є присічним та незалежно від причин пропуску не може бути поновлений.

Відповідно до абзацу другого Умов проведення конкурсу до участі в Конкурсі допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 33, 69 та 81 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 72 Закону особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді.

Підпунктами 4–5 пункту 6 Оголошення визначено, що для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами), з якою необхідно надати декларацію родинних зв’язків кандидата на посаду судді; декларацію доброчесності кандидата на посаду судді.

Подаючи декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності, кандидат на посаду судді повинен дотримуватись вимог Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 205/зп-18 (у редакції рішення Комісії від 02 листопада 2023 року № 120/зп-23, зі змінами, внесеними згідно з рішенням Комісії від 11 січня 2024 року № 1/зп-24), та Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (зі змінами, внесеними згідно з рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 204/зп-18).

Так, пунктом 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді встановлено, що у декларації, яка подається вперше в межах відповідної процедури конкурсу кандидатом, який не є суддею: 1) поле під назвою декларації (період, за який подається декларація) не заповнюється; 2) зазначаються твердження щодо обставин, які мали місце упродовж усього життя особи, яка її заповнює, та актуальні на дату подання декларації.

Пунктом 1 Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді визначено, що декларація родинних зв’язків кандидата на посаду судді подається особисто кандидатом шляхом її заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із зазначенням відомостей за останні п’ять календарних років.

Отже, обов’язковою умовою допуску до першого етапу Конкурсу – кваліфікаційного оцінювання, є подання кандидатом у встановлені строки та спосіб належно оформлених документів, перелік яких передбачено правилами проведення Конкурсу. Коли ж йдеться про декларації доброчесності та родинних зв’язків кандидата, який не є суддею, то декларація доброчесності кандидата на посаду судді повинна бути подана без зазначення в полі під назвою декларації періоду, за який вона подається, та з твердженнями щодо обставин, які охоплюють увесь період життя кандидата, а декларація родинних зв’язків – за 2019–2023 роки.

Однак Десятником С.М. у визначений Комісією строк подано декларацію родинних зв’язків кандидата на посаду судді за період 2018–2022 років та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді за 2022 рік. Водночас не подано декларації доброчесності кандидата на посаду судді за увесь період життя та декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді за 2019–2023 роки. Тобто подані Десятником С.М. документи стосуються інших звітних періодів (2018–2022 роки та 2022 рік відповідно).

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів», з урахуванням передбачених цією статтею особливостей.

Частиною третьою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» визначено, що з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, крім документів, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», також документи, які підтверджують дотримання вимог, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, а також заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» на посаду судді Вищого антикорупційного суду громадянин України може бути призначений, якщо він відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, передбаченим Законом, а також володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією, та відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) зазначеної у пунктах 1–3 цієї частини роботи (професійної діяльності) щонайменше сім років.

Десятник С.М. у заяві просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», оскільки він має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років.

Пунктом 3.4. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі– Положення) визначено, що досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, може бути підтверджено копією свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та такими документами:

- договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності;

- деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи – підприємця;

- довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання;

- документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката;

- копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні);

- іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.

Документи необхідно подавати за період роботи, яким кандидат підтверджує досвід професійної діяльності адвоката.

У пункті 6.7 розділу 6 анкети кандидата на посаду судді Десятник С.М. зазначив інформацію про судову справу № 522/1456/12, в якій здійснював представництво у період з 2008 до 2024 року. Посилання на це рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутнє, жодних документів, які б свідчили про здійснення Десятником С.М. представництва в цій справі протягом вказаного ним періоду, не надано.

Шляхом повного доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень Комісією перевірено інформацію щодо судової справи № 522/1456/12 та не підтверджено здійснення в ній представництва саме Десятником С.М.

Отже, Комісією встановлено відсутність у кандидата відповідного стажу адвокатської діяльності.

Підпунктом 15 пункту 6 Оголошення визначено, що для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами), з якою необхідно надати заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», відповідно до додатка 1 до Умов проведення Конкурсу.

Десятником С.М. не подано заяви про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Водночас згідно із записом у трудовій книжці серії АН №359258, копію якої долучено кандидатом до поданих ним документів, Десятника С.М. 04 грудня 2014 року звільнено з органів прокуратури (наказ ВП ПРУ від 03 грудня 2014 року № 347/к).

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» не може бути призначена суддею Вищого антикорупційного суду особа, яка упродовж десяти років, що передують призначенню, зокрема, працювала (проходила службу) в органах прокуратури України.

Станом на день розгляду питання допуску Десятника С.М. до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі десятирічний термін припинення ним служби в органах прокуратури не сплив.

Зазначені порушення відповідно до Закону, Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді та Умов проведення Конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду, про що Комісією вказано в рішенні від 14 травня 2024 року № 58/вс-24. Жодних додаткових пояснень, які б могли спростувати викладені Комісією у рішенні підстави відмови Десятнику С.М. у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі, кандидатом у заяві про перегляд рішення не наведено.

Ураховуючи викладене, Комісія у складі колегії, вирішуючи питання про допуск Десятника С.М. до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі, дійшла обґрунтованого висновку про подання ним документів без дотримання вимог Закону, Положення та Умов проведення Конкурсу, що стало правомірною підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі.

Керуючись статтями 92, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одинадцятьма голосами «ЗА» та одним голосом «ПРОТИ»

вирішила:

відмовити Десятнику Станіславу Миколайовичу в задоволенні заяви про перегляд рішення  Вищої  кваліфікаційної  комісії  суддів України від 14 травня 2024 року № 58/вс-24 про відмову в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.

Головуючий                                                                                                               Андрій ПАСІЧНИК «ЗА»

Члени Комісії:                                                                                                           Михайло БОГОНІС «ЗА»

      Віталій ГАЦЕЛЮК «ЗА»

      Ярослав ДУХ «ЗА»

Роман КИДИСЮК «ЗА»

      Надія КОБЕЦЬКА «ЗА»

      Володимир ЛУГАНСЬКИЙ ЗА»

      Руслан МЕЛЬНИК «ЗА»

      Олексій ОМЕЛЬЯН «ПРОТИ»

      Роман САБОДАШ «ЗА»

      Руслан СИДОРОВИЧ «ЗА»

Галина ШЕВЧУК «ЗА»