Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Олега КОЛІУША, Руслана МЕЛЬНИКА (доповідач), Олексія ОМЕЛЬЯНА, Андрія ПАСІЧНИКА, Романа САБОДАША, Сергія ЧУМАКА, Галини ШЕВЧУК,
розглянувши заяву члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кобецької Надії Романівни про самовідвід,
встановила:
Рішенням Вищої ради правосуддя від 01 червня 2023 року № 579/0/15-23 Кобецьку Н.Р. призначено на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).
Заяву про участь у конкурсі подав Мироненко Ігор Віталійович.
Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 147/ас-24 Мироненка І.В. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі.
Членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кобецькою Н.Р. 14 червня 2024 року подано заяву про відведення її від участі в ухваленні рішень індивідуального характеру в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах стосовно кандидата Мироненка І.В.
У заяві член Комісії Кобецька Н.Р. зазначила, що з 2008 року працювала завідувачем кафедри трудового, екологічного та аграрного права навчально-юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, з 2019 року є професором кафедри та продовжує працювати за сумісництвом. Мироненко І.В. є професором іншої кафедри, однак здійснює наукову діяльність в межах спеціальності з земельного, аграрного, екологічного природоресурсного права, що зумовлює спільну участь у наукових заходах, діяльності з підготовки наукових кадрів. У 2021 році Мироненко І.В. був призначений головою разової спеціалізованої вченої ради із захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії в галузі права ОСОБА_1. Кобецька Н.Р. була науковим керівником підготовки аспіранта ОСОБА_1.
Член Комісії Кобецька Н.Р. у заяві вказала, що конфлікт інтересів, зумовлений наявністю в неї приватного інтересу щодо вирішення питань участі Мироненка І.В. у Конкурсі, відсутній, оскільки між ними немає будь-яких особистих, дружніх, позаслужбових стосунків.
Розглянувши заяву Кобецької Н.Р., Комісія встановила таке.
Згідно з частиною першою статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді.
Частинами першою, третьою статті 92 Закону визначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України. Вища кваліфікаційна комісія суддів України складається з шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці.
Згідно з пунктами 2, 3 та 7 частини першої статті 93 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить добір кандидатів для призначення на посаду судді, у тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит; вносить до Вищої ради правосуддя рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді; проводить кваліфікаційне оцінювання.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 793 Закону за результатами кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності таких кандидатів здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначає рейтинг для участі у конкурсі кандидатів, які підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Згідно з частинами першою та третьою статті 100 Закону член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не має права брати участь у розгляді питання та ухваленні рішення і підлягає відводу (самовідводу), якщо наявні дані про конфлікт інтересів або обставини, що викликають сумнів у його безсторонності.
За наявності таких обставин член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України повинен заявити самовідвід. Із тих самих підстав відвід члену Комісії можуть заявити особи, щодо яких або за поданням яких розглядається питання.
Рішення про відвід (самовідвід) ухвалюється більшістю голосів членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, які беруть участь у засіданні. Голосування проводиться за відсутності члена Комісії, щодо якого вирішується питання про відвід (самовідвід).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі – Закон № 1700-VII) потенційний конфлікт інтересів – наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень; приватний інтерес – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1700-VII реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Пунктом 4 частини першої статті 28 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті Закону № 1700-VII, зобов’язані: вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
З огляду на вказане Комісія вважає, що у члена Комісії Кобецької Н.Р. відсутній приватний інтерес, зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками із зазначеним кандидатом на посаду судді апеляційного суду, тому потенційного конфлікту інтересів під час здійснення нею повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України немає.
Комісія дійшла висновку про відсутність інших підстав, що можуть викликати сумніви в безсторонності члена Комісії щодо вказаного в заяві кандидата.
Таким чином, заява Кобецької Н.Р. про відведення її від участі в ухваленні рішень індивідуального характеру в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах стосовно кандидата Мироненка І.В. задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 92, 93, 100, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити в задоволенні заяви члена Комісії Кобецької Надії Романівни про самовідвід в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
Головуючий Руслан СИДОРОВИЧ
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Людмила ВОЛКОВА
Віталій ГАЦЕЛЮК
Ярослав ДУХ
Роман КИДИСЮК
Олег КОЛІУШ
Руслан МЕЛЬНИК
Олексій ОМЕЛЬЯН
Андрій ПАСІЧНИК
Роман САБОДАШ
Сергій ЧУМАК
Галина ШЕВЧУК