Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Сергія ЧУМАКА,
членів Комісії: Ярослава ДУХА, Олексія ОМЕЛЬЯНА (доповідач),
розглянувши питання про допуск до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23, Ішханяна Андрія Рашидовича,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 23.01.2024 № 26/зп-24) оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до: Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції – 15 посад суддів; Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 10 посад суддів (далі – Конкурс).
Указаним рішенням затверджено умови проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Умови) та текст оголошення про проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Оголошення).
Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в Конкурсі вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості проведення Комісією Конкурсу визначено статтею 793 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).
Пунктом 1 частини четвертої статті 793 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» від 07.06.2018 № 2447-VIII конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів», з урахуванням передбачених цією статтею особливостей.
Частиною третьою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» визначено, що з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, крім документів, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», також документи, які підтверджують дотримання вимог, передбачених частиною другою статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», а також заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 цього Закону.
Відповідно до абзацу другого Умов до участі в Конкурсі допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 33, 69 та 81 Закону, а також статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
У визначений строк до Комісії надійшла заява Ішханяна А.Р. про участь у Конкурсі та проведення кваліфікаційного оцінювання.
Ішханян А.Р. у заяві просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», оскільки він має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.
Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.
Частиною першою статті 791 Закону передбачено, що загальний порядок подання заяви та документів для участі у конкурсі визначається Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з урахуванням вимог цього Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Оголошення для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заповнену анкету кандидата на посаду судді згідно з додатком 4 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16 (у редакції станом на день подання заяви) (далі – Положення), зокрема розділ 6 «Досвід діяльності адвоката».
Під час дослідження анкети кандидата на посаду судді Ішханяна А.Р. встановлено, що не заповнено чи неповністю заповнено:
- пункти 1.3, 1.7, 1.8, 1.11 - 1.13 розділу 1 «Загальні відомості»;
- пункти 2.1 - 2.5 розділу 2 «Освіта»;
- пункт 3.1 розділу 3 «Трудова діяльність»;
- пункти 5.1 – 5.3 та 5.6 розділу 5 «Стаж наукової роботи»;
- пункти 6.1 – 6.8 розділу 6 «Досвід роботи адвоката». У пункті 6.7 (досвід професійної діяльності щодо здійснення представництва у національних судах та/або захисту від кримінального обвинувачення) та в пункті 6.8 (досвід професійної діяльності щодо представництва у міжнародних судових установах та/або судових установах інших держав, або у національних чи іноземних органах з розв’язання спорів та міжнародних органах з розв’язання спорів чи розгляду кримінальних справ, або досвід роботи третейським суддею (арбітром) поставлено позначки про відсутність досвіду;
- пункт 8.1 розділу 8 «Місце проживання»;
- пункти 11.2 та 11.4 розділу анкети 11 «Документи про відповідність особи окремим вимогам до кандидата на посаду судді».
У пункті 1.11 розділу 1 «Загальні відомості» Ішханян А.Р. повідомив про наявність у нього документа, що посвідчує право на постійне або тимчасове проживання за кордоном без зазначення його реквізитів, однак у розділі 12 «Опитувальник кандидата на посаду судді» на запитання чи мав кандидат документ про право на проживання за кордоном, кандидат відповів, що не мав.
Таким чином, відсутність повної інформації в розділах 1 – 3, 5 – 6, 8 – 11, логічні помилки в анкеті кандидата на посаду судді Ішханяна А.Р. та відсутність документів, які підтверджують семирічний досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, свідчить про невідповідність кандидата вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» і є підставою для відмови в його допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Відповідно до підпункту 5 пункту 6 Оголошення для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати декларацію доброчесності кандидата на посаду судді за формою, визначеною додатком 2 до рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02.11.2023 № 120/зп-23, що містить 28 тверджень в Розділі ІІ. Натомість кандидатом подано декларацію доброчесності, яка не відповідає формі, що затверджена вищезазначеним рішенням Комісії.
Неподання декларації доброчесності кандидата на посаду судді встановленого зразка, що порушує вимоги статті 69 Закону, є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Відповідно до підпункту 11 пункту 6 Оголошення для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Серед електронних документів, поданих Ішханяном А.Р., є копія електронного полісу добровільного страхування життя на випадок хвороби Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «АРКС Лайф», та в анкеті кандидата на посаду судді міститься посилання на сторінку з декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Проте кандидат відповідно до Умов мав подати декларацію за 2023 рік.
Неподання копії декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на сторінку з декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що порушує вимоги статті 69 Закону, є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Відповідно до підпункту 14 пункту 6 Оголошення для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати документи, які підтверджують дотримання однієї із вимог, передбачених частиною другою статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» на посаду судді Вищого антикорупційного суду громадянин України може бути призначений, якщо він відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, передбаченим Законом України «Про судоустрій і статус суддів», а також володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією, та має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.
Оскільки кандидат в заяві від 30.03.2023 просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», тобто як особу, яка має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років, він зобов’язаний надати Комісії документи на підтвердження такого досвіду.
Згідно з підпунктом 4 пункту 3.4 розділу ІІІ Положення досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, може бути підтверджено копією свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та такими документами:
- договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності;
- деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи – підприємця;
- довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання;
- документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката;
- копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні);
- іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.
Документи необхідно подавати за період роботи, яким кандидат підтверджує досвід професійної діяльності адвоката.
Кандидат не надав Комісії копій свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю, витягу з реєстру адвокатів та достатнього обсягу рішень, документів, які підтверджують досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, що передбачено підпунктом 4 пункту 3.4 розділу 3 Положення.
Неподання копій вказаних документів вказує на невідповідність кандидата вимогам пункту 3 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» і є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Відповідно до підпункту 15 пункту 6 Оголошення для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, з якою необхідно надати заяву про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», згідно з додатком 1 до Умов.
Отже, подання кандидатом заяви про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» є однією з обов’язкових умов для допуску до першого етапу Конкурсу, а саме проходження кваліфікаційного оцінювання.
Однак Ішханяном А.Р. у визначений Комісією строк не подано заяви про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Керуючись статтями 793, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Ішханяну Андрію Рашидовичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23.
Головуючий Сергій ЧУМАК
Члени Комісії: Ярослав ДУХ
Олексій ОМЕЛЬЯН