Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Cидоровича Р.М.,
членів Комісії: Богоноса М.Б., Гацелюка В.О., Духа Я.М., Кидисюка Р.А., Коліуша О.Л. (доповідач), Мельника Р.І., Омельяна О.С., Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б., Чумака С.Ю., Шевчук Г.М.,
розглянувши питання про автоматизований розподіл між членами Комісії матеріалів щодо кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів,
встановила:
Рішенням Комісії від 23.11.2023 № 145/зп-23 оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, затверджено умови проведення конкурсу та текст оголошення.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Громадська рада міжнародних експертів утворюється строком на шість років Вищою кваліфікаційною комісією суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посади суддів Вищого антикорупційного суду та є її допоміжним органом. Громадська рада міжнародних експертів виконує свої повноваження у складі шести членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про призначення членів Громадської ради міжнародних експертів, якщо кількість запропонованих кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів щонайменше вдвічі перевищує кількість вакантних місць.
Рішення про призначення членів Громадської ради міжнародних експертів приймається в засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яке є відкритим.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України 25.03.2024 отримала пропозиції від трьох міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України: Європейського союзу, Європейського бюро боротьби з шахрайством (ОLАF), Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Вказані міжнародні організації запропонували 12 кандидатів для призначення до складу Громадської ради міжнародних експертів:
- Норман Аас.
- Роберт Гайн Брукхайзен.
- Mepi К. Батлер.
- Герміона Тереза Кроньє.
- Даміян Флорянчич.
- Джеймс Гамільтон.
- Ґабріелє Юодкайте-Ґранскієне.
- Джон Дж. О’Салліван.
- Πітеρ Ф. Шенк.
- Жан-Бернар Шмідт.
- Джесіка Лот Томпсон.
- Tімо Вуойолахті.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» членами Громадської ради міжнародних експертів можуть бути призначені громадяни України чи іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше ніж п’ять років із здійснення процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді чи здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією.
Згідно з пунктом шостим параграфа 3 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13.10.2016 № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19.10.2023 № 119/зп-23 (зі змінами), основними засадами діяльності Комісії є: верховенство права, публічність, політична нейтральність, рівність прав учасників засідань, колегіальність ухвалення рішень, незалежність та неупередженість, об’єктивність, повне з’ясування обставин, обов’язковість рішень Комісії, право на оскарження рішень Комісії у передбачених Законом випадках, розумність строків.
З метою проведення онлайн-зустрічей з кандидатами на посади членів Громадської ради міжнародних експертів Комісія вважає за необхідне здійснити автоматизований розподіл між членами Комісії матеріалів стосовно кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів.
Положенням про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ, затвердженим рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.11.2016 № 146/зп-16 (зі змінами) визначено, що за рішенням Комісії між членами Комісії можуть розподілятися справи (документи).
Комісія, заслухавши доповідача та обговоривши питання порядку денного, дійшла висновку про необхідність ухвалення рішення про автоматизований розподіл між членами Комісії матеріалів стосовно кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів.
Керуючись статтями 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 8, 9 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
здійснити автоматизований розподіл між членами Комісії матеріалів щодо кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів.
Головуючий Р.М. Сидорович
Члени Комісії: М.Б. Богоніс
В.О. Гацелюк
Я.М. Дух
Р.А. Кидисюк
О.Л. Коліуш
Р.І. Мельник
О.С. Омельян
А.В. Пасічник
Р.Б. Сабодаш
С.Ю. Чумак
Г.М. Шевчук