X

Про розгляд питання щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки Анжели Антонівни, Редьки Анатолія Григоровича, судді Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Людмили Миколаївни за зверненням Біди Олексія Сергійовича

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
26.04.2016
933/дп-16
Про розгляд питання щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки Анжели Антонівни, Редьки Анатолія Григоровича, судді Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Людмили Миколаївни за зверненням Біди Олексія Сергійовича

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:

головуючого - Тітова Ю.Г.,

членів Комісії: Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Мішина М.І., Прилипка С.М. - доповідача, Устименко В.Є., Щотки С.О.,

розглянувши питання про відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки Анжели Антонівни, Редьки Анатолія Григоровича (постановою ВРУ від 02.12.2010 № 2762-VІ звільнений з посади судді у зв’язку з поданням заяви про відставку), Судді Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Людмили Миколаївни (за дії, вчинені на посаді судді апеляційного суду Чернігівської області) за зверненням Біди Олексія Сергійовича,

встановила:

У грудні 2015 року на адресу Комісії надійшла скарга Біди О.С. щодо поведінки суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки А.А., Редьки А.Г. та Демченко Л.М.

Заявник скаржиться на постановлення зазначеною колегією суддів апеляційного суду Чернігівської області незаконної, на думку заявника, ухвали від 30 червня 2010 року у справі № 22ц-2399/2010 за апеляційною скаргою Біди О.С. на рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 квітня 2010 року у справі за позовом Біди О.С. до Державної акціонерної компанії «Хліб України», дочірнього підприємства Державної аграрної компанії «Хліб України» про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, за затримку видачі трудової книжки, компенсації відпускних та виплати компенсації на оздоровлення. Даним рішенням апеляційну скаргу заявника відхилено.

З урахуванням викладених обставин, скаржник просить Комісію притягнути вказаних суддів до дисциплінарної відповідальності.

28 березня 2015 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким Закон України «Про судоустрій і статус суддів» 2010 року викладено в новій редакції.

Скарга стосується поведінки суддів, яка мала місце під час дії Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 року.

З огляду на викладене, враховуючи приписи пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», процедура дисциплінарного провадження здійснюється Комісією за правилами Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2015 року, а питання притягнення судді до дисциплінарної відповідальності вирішуються за приписами «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 року.

Відповідно до статті 95 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» членом Комісії проведено перевірку викладених у зверненні даних та обставин.

Розглянувши висновок члена Комісії та зібрані в процесі перевірки матеріали, заслухавши доповідача, Комісія дійшла висновку, що у відкритті дисциплінарної справи стосовно суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки А.А. та Демченко Л.М. необхідно відмовити з наступних підстав.

Установлено, що рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 квітня 2010 року у справі за позовом Біди О.С. до Державної акціонерної компанії «Хліб України», дочірнього підприємства Державної аграрної компанії «Хліб України» про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, за затримку видачі трудової книжки, компенсації відпускних та виплати компенсації на оздоровлення - у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням, Біда О.С. оскаржив його до суду апеляційної інстанції.

За результатами розгляду справи за апеляційною скаргою позивача, колегією суддів апеляційного суду Чернігівської області у складі головуючого судді - Скрипки А.А., суддів Демченко Л.М. та Редьки А.Г. постановлено ухвалу, якою апеляційну скаргу Біди О.С. відхилено. Рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 квітня 2010 року залишено без змін.

У ході апеляційного розгляду вказаної цивільної справи апеляційний суд прийшов до висновку, що скарга Біди О.С. підлягає відхиленню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції, - залишенню без змін оскільки воно було ухвалено з додержанням вимог матеріального та процесуального права. Відповідно до статті 308 ЦПК України не може бути скасовано правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Доводи апеляційної скарги щодо безпідставної відмови судом першої інстанції у задоволенні позовних вимог не знайшли свого підтвердження.

Відповідно до вимог статей 19, 126, 129 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Перевірка законності та обґрунтованості судових рішень належать до компетенції вищестоящих судових інстанцій.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у рішенні від 11.03.2011 № 2рп/2011, незалежність суддів полягає передусім у їхній самостійності, не пов’язаності при здійсненні правосуддя будь-якими обставинами та іншою, крім закону, волею. Давати ж оцінку процесуальним діям суддів щодо розгляду конкретної судової справи може лише апеляційна та касаційна інстанції при перегляді судових рішень.

Згідно із статтею 13 ЦПК України, особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не беруть участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права та обов’язки, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом.

Комісія діє в межах повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Таким чином, відомостей про наявність в діях суддів Скрипки А.А., Редьки А.Г. та Демченко Л.М. ознак проступку, наслідком якого може бути притягнення їх до дисциплінарної відповідальності не встановлено.

Згідно рішенням Вищої ради юстиції від 16 травня 2013 року, за результатами розгляду подання ради суддів загальних судів, Демченко Людмилу Миколаївну призначено головою Бобровицького районного суду Чернігівської області.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 2762-VІ від 02 грудня 2010 року «Про звільнення суддів», Редьку Анатолія Григоровича звільнено з посади судді апеляційного суду Чернігівської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

Підстави дисциплінарної відповідальності судді визначені статтею 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 року.

Оскільки матеріалами перевірки не підтверджено відомості про наявність ознак проступку в діях суддів апеляційного суду Чернігівської області Скрипки А.А., Редьки А.Г. та Демченко Л.М., Комісією не встановлено підстав для відкриття дисциплінарної справи стосовно вказаних суддів.

Керуючись статтею 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 року та статтями 93-95, 101, 108 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі дисциплінарної палати

вирішила:

відмовити у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді апеляційного суду Чернігівської області Скрипки Анжели Антонівни та судді Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Людмили Миколаївни (за дії, вчинені на посаді судді апеляційного суду Чернігівської області).

Дисциплінарне провадження стосовно Редьки Анатолія Григоровича припинити.

Головуючий                                                                                               Ю.Г. Тітов

Члени Комісії:                                                                                           Т.Ф. Весельська

                                                                                                                      А.О. Заріцька

                                                                                                                      П.С. Луцюк

                                                                                                                      М.І. Мішин

                                                                                                                      С.М. Прилипко

                                                                                                                      В.Є. Устименко

                                                                                                                      С.О. Щотка